Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Z. A. Coba, QUIN

Cobá je archeologické nálezisko vzdialené asi iba 40 km severozápadne od Tulum.

Podľa španielskej Wikipedia najväčšia časť mesta bola postavená v polovici klasického obdobia mayskej civilizácie medzi rokmi 500 – 900 p. Kr.. Počas svojho vrcholu dosiahol počet obyvateľov Cobá okolo 50 000. Väčšina nápisov pochádza zo VII. storočia a viaceré indície naznačujú, se budovy sa stavali a obnovovali až do XIV. storočia. Do dnešného dňa sa zachovala až 42 m vysoká pyramída Nohoch Mul.
Podľa archoelogických vykopávok osídlenie Cobá začalo o rokoch 200 – 100 pr. Kr.. O rokov 100 p. Kr. sa začína podstatný demografický rozvoj mesta, ktorý Cobá premenil na jedno z najväčších a najsilnejších miest severu polostrova Yucatan. Okrem úzkych kontaktov s inými dôležitými mayskými mestami ako Tikal, Dzibanché, alebo Calakmul je potrebné spomenúť architektúru teotihuacanského typu, čo dokumentuje existencia kontaktov s centrálnym Mexikom a jej vtedajším centrom – Teotihuacanom. Neskoršie založenie Chichen Itza zmenilo geopolitickú mapu Yucatanu a po roku 1000 p. Kr. Cobá stráca politický význam. Po konsolidácii španielskej nadvlády nad polostrovom zostáva Cobá neobývaná.
V polovici XIX. storočia, po návšteve cestovateľov John Lloyd Stephens-a a Frederick Catherwood-a sa mesto opäť začína objavovať v publikáciách venovaných histórii.
 
 
 
 

Chango.Pyramída Nohoch Mul.Pyramída Nohoch Mul.

Pyramída Nohoch Mul.


 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com