Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Mexiko

 
 
Prvá cesta do Mexika v roku 1990 trvala tri mesiace. S batohom na pleciach. V mexických autobusoch a v najhorších hoteloch. Keď som skončil, zaprisahal som sa, že za žiadnych okolností sa do Mexika nevrátim.

Koncom jari 1991 som bol v kine na westerne Tanec s vlkmi. V jednej scénke hovorí Kevin Costner "Idem na divoký Západ kým ešte je divý". Na druhý deň som sa vybral do cestovky, kúpil letenky na jeseň na dva mesiace. Prišiel som do Mexika, doviezol sa autobusom do Monterrey a spolu s Jorgem sme začali hľadať nejakého VW chrobáka. Nakoniec sme kúpili určite najhoršieho aký tam bol a mesiac som ho používal. Keď sa definitívne pokazil (denne žral aj 6 litrov oleja), nechal som ho stáť v hlavnom meste na ulici. Došiel som opäť za Jorgem. Ten dal študentom voľno a my sme takmer mesiac spolu behali po kaktusoch. V porovnaní s prvou cestou, toto bola luxusná a romantická dovolenka - spávanie pod širákom vedľa auta na karimatke a varenie na ohni.

Tretia cesta na jeseň 1993 bola expresná. Kaktusom bolo venovaných iba niekoľko hodín. Ale fotil som už na Nikon F 801x, čo bola (a dodnes je) výborná mašinka. Okrem Mexika som som na tejto ceste mal krátke zastávky na Kube, vo Venzuele, Brazílii a Argentíne.

V rokoch 1994-1998 som žil v Mexiku. Najkrajšie kaktusárske roky. Veľa som toho videl. Spoznal som mnohých výborných ľudí. Zlepšilo sa materiálne zabezpečenie. Už sme sa nevozili vo VW chrobáku. Keď sme sa dopracovali k Fordu Explorer začala to byť buržujská zábavka. Doma prebiehala ochranárska hystéria. Mal som obavy písať pod vlastným menom. Priznávam sa tu k anonymnému seriálu "V tieni Iztaccihuatl" v časopise Cacteceae, etc.. Každá pesnička má svoj koniec a táto nebola výnimkou.

Po šiestich rokoch ma v roku 2004 Miro Halfar zobral na týždeň, či desať dní, do Mexika. Aspoň sme začuchali tacos, urobili pár digitálnych fotiek, chytili améby a šli domov.

O ďalších desať rokov, až v roku 2014, som nevydržal a rozhodol sa ísť znovu. Zhodou šťastných okolností som šiel spolu s Jardom Šnicerom, Vojtom Myšákom a Zdendom Jirušem na takmer tri týždne von. Skutočne veľmi úspešná cesta. Videli sme Mammillaria bertholdii, luethyi, roemeri, či Aztekium valdesii. Našli aspoň jeden nový turbiňák. Fakt úžasne úspešná cesta.

Zopakujem sa z titulnej stránky. V marci 2015 uplynulo hrozivých dvadsaťpäť rokov od prvej cesty do Mexika. Jubileum som oslávil vo februári 2015 v Mexiku. Pekná a pohodlná cesta. Medzičasom som sa z odrasteného pubescenta zmenil na starého chlapa. Na rozdiel od krásnych, starých a dlhovekých rastlín.

Zatiaľ poslednú cestu do Mexika som absolvoval v novembri 2017. Veľmi zaujímavá zostava ("starci" Ali, Roman, Láďa Basovník, Alan a Miloš Krejzlík a "mladíci" Libor, Jardo a Vojto Mišák) sľubovala pohodovú zábavu, kulinárske, kaktusárske a fotografické zážitky. Snažil som sa vychutnať si každý jej okamih.

Mexiko bolo od môjho detstva krajina zasľúbená - manna nebeská. Nasledujúce riadky, ktoré napísal Backeberg už v roku 1930 (!) v knihe Kakteenjagd zwischen Texas und Patagonien, som si poznačil do "kaktusárskeho zošita" ešte na základnej škole. Aby ich človek pochopil, musí zostať stáť pri Zapotitlane pri poraste Neobuxbaumia tetetzo, sadnúť si a ticho počúvať...

Jahrhunderte verrinern;die Erde wandelt ihr
Gesicht.
Aber zeitlos wie die Wolken, die darueber ziehen,
lebt in den fernen Bergen Amerikas ein mächtiges
Pflanzengeschlecht: die Kakteen.
Wie riesige Runen aus grauer Vorzeit trotzen sie
der Not der Jahrzehnte; Kampf und Entbehrung
sind ihr Schicksal; Wille und Zähigkeit ihre Waffen.
Und wenn die ewige Winde sie umbrausen, ist
es mir, als klinge um die ehrwuerdigen Häpter
leise Beethowens unsterbliche Melodie.
 
 

18 de Marzo I, NL

1.8.2009 | 7
Do 18 de Marzo sme s Alim a Jorgem prichádzali neskoro podvečer. Ešte pred zotmením sa sme vybehli na neďaleké kopce a na Cerro del Candelero.

Okrem macatých Turbinicarpus beguinii (0097) sme pozorovali Coryphantha potosina (0098), Thelocactus...

18 de Marzo II, NL

1.8.2009 | 9
Výlet s Alim, Jorgem, Juanom a ostatnými študentami UNANL do Rayones sa končil v 18 de Marzo. Vyspali sme sa v nejakej stodole a ráno, kým študenti spali, sme my vybehli do kopcov za dedinou.

V borovicom lese sme vo výške okolo 1980 m n. m. pozorovali...

21 de Marzo, Tamps

1.8.2009 | 13
Ali bol a zostal nadšencom do astrofýt. Jeden z výletov na juh od Monterrey bol zameraný práve na asteriasy. Každý by mal poznať historku o jeho znovuobjavení A. V. Fričom. Naviac je to tak známa rastlina, že by ju bolo treba vidieť na nálezisku.

Prvý...

Adjuntas, SLP

1.8.2009 | 4
Adjuntas ležia južne od Matehuala. Stojíme vo výške 1715 m n. m. a stúpame na kopec, ktorý mal a má 2060 m n. m.

Okrem Stenocactus crispatus (1219), Echeveria sp. (1220) pozorujeme Mammillaria formosa, Echinocereus pentalophus, Echinocactus...

Agua Azul, CHIS

1.8.2009 | 5
Vodopády Agua Azul, alebo Cataratas de Agua Azul v mexickom štáte Chiapas. Nachádzajú sa a si 70 km južne od archeologickej zóny v Palenque. Vodopády sú nádherne azúrovo smaragdové v období sucha. my sme mali smolu a videli sme ich v júli 1996. Veľa v...

Agua Nueva, NL

1.8.2009 | 6
Severne od Dr. Arroyo sme našli peknú populáciu Turbinicarpus pseudopectinatus (0842). 11.2.1996 sme mali šťastie na kvitnúcu lúku. Ukázalo sa, že je to zmiešaná populácia rastlín s bielym až tmavo fialovým kvetom. Počas náhodného stretnutia sa s celou...

Agua Prieta, SLP

1.8.2009 | 7
Tesne pred odchodom z Mexika v roku 1998 sme sa 27.6. zastavili na návšteve Fitza a Betty Maurice v San Luis Potosi. Úžasný dom. Na druhý deň nás zobrali na výlet po okolí mesta San Luis Potosí poukazovať rôzne mamilárie z okruhu Stylothelae.

Na...

Altamira, Tamps

1.8.2009 | 3
20. mája 1990 sme na ďaľšej väčšej expedícií s Alim a Jorgem. Ideme od Jaumave a chceme sa dostať do Miquihuana a La Perdida ešte po starej ceste, ktorá dnes už neexistuje. Náhodne zastavujeme pri výraznom kopci a v pokoji ho prelezieme.

Nadmorská...

Amecameca, MEX

1.8.2009 | 4
Amecameca je mestečko s asi 50 000 obyvateľmi. Leží pod vulkánmi Popocatepetl a Iztaccihuatl. Z Amecameca vedie cesta do Cortézovho pasu /Paso de Cortés odkiaľ sa podnikajú výlety na vulkány. Alebo sa tam človek len pokochá nádherným výhľadom.

Andanguero, MICH

1.8.2009 | 5
Výlet s Igorom Drábom na motýle a do San Miguel de Allende.

Ako píše česká wikipedia Danaus plexippus je denný motýľ z čeľade babôčkovitých. Je známý svojou každoročnou cestou do stredného Mexika v obrovských húfoch, kde prežíva zimu a na jar...

Aramberri I, NL

1.8.2009 | 20
O Aramberri referoval v Kaktusoch prvý Honzo Říha. Kedy presne to bolo si človek nedokáže spoľahlivo spomenúť. Naviac, ak nemáte so sebou svoju knižnicu môže byť hádanie v tomto veku chybné. Na titulke bol jeden z kaktusových svahov v údolí a mohlo byť...

Aramberri II, NL

1.8.2009 | 3
Keď sa majiteľ hotelíku dozvie, že mama je lekárka rýchlo sa zmenil z neosobného businesmanna na kolegu. Súčasťou hotela je aj jeho zubná ambulancia. Hrdo nám ju ukazuje a pýta sa, či nás niekam nemôže odviezť. V roku 1990 tam až tak veľa turistov nechodilo... Využívame...

Aramberri III, NL

1.8.2009 | 14
Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. dickinsoniae objavila Shirley Dickinson v sedemdesiatych rokoch. Opísal ho Charlie Glass s Robom Fosterom v roku 1982.

Kde rastú gracilisy pre nás objavil Ali Lux. Mne nedali spávať dickinsony. Flek mi pustil...

Arcos del Sitio, MEX

1.8.2009 | 7
Arcos de Sitio je výletným a turistickým miestom. Veľmi blízo známeho Topotzotlán v štáte Mexiko. Miestny akvadukt je jedným z najvyšších na svete (tvrdia Mechulíni) - má 61 metrov. Začali ho stavať v roku 1706 a dokončili v roku 1854.

Keď sme...

Arroyo Seco II, SLP

1.8.2009 | 30
Na jeseň roku 2014 sme našli nový turbiňák pri Arroyo Seco. "Intelektuálnymi autormi" nálezu boli Jardo Šnicero a Vojto Myšák, ktorí na mape vytypovali miesta vhodné pre nvé taxóny. Zadarilo sa im/nám na prvý pokus...

Po objave nového druhu...

Arroyo Seco III, SLP

1.8.2009 | 19
Objavovanie nových miest na kaktusovej mape Mexika je príjemná zábava.

Arroyo Seco IV, SLP

1.8.2009 | 19
Fotgrafie z možno vôbec prvého použitia "supieho oka" pri hľadaní kaktusov.

Arteaga, COAH

1.8.2009 | 27
Prvé Mexiko v roku 1990 sa pomaly končilo. Záver pobytu bol len taký nemastný - neslaný. Už ma to veľmi po troch mesiacoch nebavilo. Počas cesty som však videl takmer kompletný, vtedy známy, okruh rastlín Thelocactus rinconensis. Voľba preto padla na...

Ascension, NL

1.8.2009 | 12
Ascensión je malé mestečko/dedina na ceste medzi Galeana a Dr. Arroyo.

Prvýkrát som sa v okolí zastavoval v novembri 1991 a neúspešne tam hľadal Lauovú Mammillaria glassi spp. ascensionis. Našiel som peknú populáciu rastlín, ktoré som si označil...

Astrophytum

1.8.2009 | 177
Po návrate z dlhodobého pobytu v Mexiku (1994-1998) ma oslovil Josef Odehnal, predseda brnenského klubu, so žiadosťou o prednášku k 75. výročiu Astrophyta. Bol som vtedy v siedmom nebi. Dnes je september 2011 a toto všetko sa udialo pred 12 rokmi... Medzitým...

Bacuberito, SIN

1.8.2009 | 1
Na východné pobrežie Mexika sme sa dostali až počas dlhej vianočnej dovolenky v roku 1995.Okolo cesty zo Sinalo de Leyba na priehradu Diaz Ordaz sme vedľa cesty, vo výške 180 m n. m., pozorovali Pilosocereus alensis (0783).

Bagre Abajo, SLP

1.8.2009 | -1
Pri niektorom zo stretnutí Toni Hofer spomenul, že typová lokalita Astrophytum ornatum bola uvedená "štát San Luis Potosí". Ja som to okomentoval ako nelogický omyl. Viac sme sa veci nevenovali.

Potom ako sa objavili reči o náleze fantastického...

Bahia Kino, SON

1.8.2009 | 2
Bahía Kino je prístav v Sonore. Východiskový bod na výlety na Isla Tiburon, či dobrodružný výlet na Isla Angel de la Guarda. Marí sa mi, že kedysi publikoval fotku Bahía Kino a Stenocereus pecten - aborigidum Honzo Říha v časopise Kaktusy.

Strávili...

Bahia Tortuga, BCN

1.8.2009 | 5
V Bahía Tortuga sme zabili dva dni čakaním až miestny lodník, prevážajúci cestujúcich na Isla Cedros, precitne z opice. Počas týchto dní sme sa motali po okolí a vo výškach do 60 m n. m. sme videli Echinocereus maritimus drobná fa. (1149), Ferocactus...

Bahia de los Angeles, BCN

1.8.2009 | 7
Bahía de los Angeles nie je Los Angeles. Bacha na zámenu. V tejto diere ale nájdete aj ubytovanie, aj slušnú stravu (info z februára 1997). Dnes by to mohlo byť ešte výrazne lepšie. Bahía je východiskovým bodom k výletom na okolité, málo vzdialené, Smithove...

Barranca del Cobre, CHIH

1.8.2009 | 39
Nemeckí turistickí sprievodcovia doporučujú jazdu vlakom z Los Mochis do Cd. Chihuahua. Vedie cez Barranca del Cobre a územie Taraumarov. Vlaky idú každý deň dva (fakt z roku 1990). Jeden prvej triedy a jeden druhej. Miestni mi doporučili jazdu tým lacnejším....

Basaseachic, CHIH

1.8.2009 | 5
Basaseachic je pre nás veselá spomienka. V bedekroch je ako miestna pozoruhodnosť uvádzaný vodopád. Povedali sme si, že ak to čas dovolí, pôjdeme sa pozrieť. Cez deň sme sa motali po Mammillaria saboe a pomerne neskoro poobede sme prišli do Basaseachic....

Benito Juarez I, OAX

1.8.2009 | 30
Začiatkom októbra 2014 sa pokúšame nájsť pôvodné nálezisko Mammillaria deherdtiana pri Benito Juarez nad Diaz Ordaz. Mexiko je prešpikované novými asfaltovými cestami a pôvodné terasérie zmizli.

Nocujeme pri Diaz Ordaz v nadmorskej výške 1567...

Benito Juarez, OAX

1.8.2009 | 8
Fotografie z náleziska Benito Juarez súčasťou výletu za Mammillaria deherdtiana východne od rovnomenného hlavného mesta štátu Oaxaca. V polovici januára 1995 sme spolu s Mirom Strakom vyrazili na juh za kaktusmi a orchideami.

Ako stúpame do...

Bernal I, QRO

1.8.2009 | 8
Prvým našincom v Bernal bol s najväčšou pravdepodobnosť František Hájek niekedy koncom sedemdesiatych rokov. Hovoril som s ním mojou pred cestou v 1990 a on Turbinicarpus pseudomacrochele pri Bernal nevidel. Škoda. Vo Fortin som sa počas prvej cesty zoznámil...

Bernal II - III, QRO

1.8.2009 | 5
Zdalo sa mi nepravdepodobné, aby Turbinicarpus pseudomacrochele rástli len na jednom kopci pri Bernal. Prešli sme tam tých kopcov požehnane a našli sme ďalšie náleziská. Na jednej strane je to dobre. Na druhej treba povedať, že v polovici deväťdesiatych...

Bernal IV, QRO

1.8.2009 | 2
Štvrté nálezisko je trochu netypické, viac lúčne spoločenstvo. Vo výške okolo 2050 m pozorujeme Calinaria coahuilensis (0429), Turbinicarpus pseudomacrochele (0430), Coryphantha sp., Echinocactus platyacanthus, Opuntia imbricata a Neolloydia conoidea.

Bernal, QRO

1.8.2009 | 6
Pred rokmi býval Bernal malé mestečko v štáte Querétaro. Chodievali sme tam pozorovávať Turbinicarpus pseudomacrochele. Rastú skoro na každom kopci. A mestečko je pitoreskné s nádhernou atmosférou.

Biznaga, SLP

1.8.2009 | 3
Ďalší flek Turbinicarpus pseudopectinatus od Cerritos. Vo výške 1299 m n. m. pozorujeme Turbinicarpus pseudopectinatus (1192), Mammillaria candida, Mammillaria picta a Coryphantha bergeriana.

Bocoina, CHIH

1.8.2009 | 3
17.12.1995 mierime s Mirom a celou výpravou z Carichic do Bocoina. Je to krajinársky dosť nezaujímavá cesta. Pohybovali sme sa v nadmorských výškach od 2185 do 2430 m n. m.. Vo vyšších polohách nás udivoval sneh. A to zima len začínala.

Boye, Qro

1.8.2009 | 25
Boyé je malá dedinka kúsok od Cadereyta. Mňa do Cadereyty už počas prvej cesty v roku 1990 ťahalo kvôli Echinocereus (Wilcoxia) schmolli a Ariocarpus kotschoubeyanus ssp. elephantidens. Bol som presvedčený, že ich nemôžem nenájsť. Blahoslavení chudobní...

Braulio I, Coah

1.8.2009 | 9
Zo Cd. Acuňa sa snažíme nájsť flek Neobesseya sp. n. (MZ 1312). Nepodarilo sa. Dnes už mám pocit, že by som to na druhý pokus mal dať. Predsa len, prebehlo hrozivých dvadsať rokov a terén sa nezanedbateľne pomenil.

Braulio II, Coah

1.8.2009 | 27
Nocujeme v bočnom kaňone. Nádherné scenérie. Trochu sa obávame, že nás niekto objaví. Neradi by sme boli v nesprávnom momente na nesprávnom mieste...
Ráno je ráno 5,5°C a extrémna rosa. Nadmrská výška 1010 m n. m.. V najbližšom okolí nocľažiska pozorujeme...

Braulio III, Coah

1.8.2009 | 11
Motali sme sa tu kedysi, pred dvadsiatimi rokmi, s Mirom Halfarom a hľadali Mammillaria luethyi. Bez šance...

V nadmorskej výške 1034 m n. m.; pozorujeme Sclerocactus brevihamatus ssp. pallidus, Echinocereus pectinatus ssp. ctenoides, Opuntia...

Buenavista I, SLP

1.8.2009 | 7
V minulosti som mal to veľké šťastie, že sa mohol osobne spoznať s Alfredom Lauom. Naviac sme mali dosť času na rozprávanie sa o kaktusoch. Tak mi jedného dňa povedal, že nález Turbinucarpus laui bol výsledkom jeho snahy objaviť zabudnuté nálezisko Turbinicarpus...

Buenavista II, SLP

1.8.2009 | 1
Vidieť taxón na typovej lokalite je vždy zaujímavé. Dostal som neurčité údaje v Turbinicarpus laui, ale v roku 1991 sa mi ho nepodarilo nájsť. Videl som vtedy len Mammillaria formosa, Mammillaria candida, Selaguinella sp. a Pinguicula sp..Úspešný som...

Buenavista III, SLP

1.8.2009 | 2
Počas bleskovej cesty v roku 1993 sme s Jorgem skúsili nájsť ďalšie nálezisko Turbinicarpus laui. V tom čase som poznal len môj prvý flek a tie rastlinky neboli veľmi typické.

Pomerne rýchlo sme miesto od Stephana Nitzschkeho našli. Plošne veľmi...

Bustamante II, TAMPS

1.8.2009 | 12
Opäť jeden starý flek z 11.2.1995, ktorý som nemal fotograficky zdokumentovaný. Keď sme v novembri 2017 išli s Liborom do hlavného mesta chcel vidieť pseudopectinatusy. Tieto sa mi zdali byť najbližšie k ceste a k autu. Nálezisko sme spoľahlivo našli,...

Bustamante, TAMPS

1.8.2009 | 10
Turbinicarpus saueri ssp. nelissae objavil Brit, žijúci a pracujúci v Nemecku, Roger Preen. Milý chlapík. Rastlina sa dlho provizórne nazývala "preeni". Do momentu, kedy sa objavil iný chlapík. Vôbec nie milý, vôbec nie vychovaný a už vôbec nie gentleman....

Cabo San Lucas, BCS

1.8.2009 | 8
Cabo San Lucas je svetoznáme turistické stredisko v najjužnejšom cípe polostrova Baja California. Okrem nádherných scenérií tu môžte vo februári, či marci zbadať šedú veľrybu (Eschrichtius robustus).

Na blízkych kopcoch sme vo výške 60 m n....

Cacaxtla, TLAX

1.8.2009 | 13
Ako píše španielska wikipedia, Cacaxtla je archeologická zona nachádzajúca sa na juhu štátu Tlaxcala. Jej meno má pochádzať z jazyka náhuatl, kde cacaxtli, alebo cacaxtle znamená cestovné košíky, ktoré používali trhovníci na prepravu svojich tovarov....

Cadereyta II, QRO

1.8.2009 | 6
Echinocereus, či Wilcoxia schmolli je veľmi zaujímavá rastlina. Na prirodzenom nálezisku môžete s veľkým kusom šťastia nájsť pekný exemplár, väčšinou sú rastliny poobkusované od sliepok, či kôz. V kultúre vytvárajú dlhé a škaredé jazyky, ktoré ale pekne...

Cadereyta, QRO

1.8.2009 | 40
Caderyeta de Montes (2040 m n. m.) je úchvatné mestečko v štáte Querétaro. Ako pôvodné osídlenie Indiánov Čičimekov (chichimecas) bola založená v roku 1640 ako Villa de Cadereyta. Súčasné meno dostala v roku 1902. Farnosť sv. Pavla a sv. Petra bola postavená...

Camarones I, NL

1.8.2009 | 21
V okolí Camarones skúšame aj na ceste na jar 2015. Hľadáme v nadmorských výškach od niečo viac ako 1000 m n. m. po viac ako 1700 m n. m.. Vo výške 1722 m n. m. sme našli veľmi zaujímavú populáciu Stenocactus multicostatus. Inak nič.

Camarones, NL

1.8.2009 | 4
Camarones je dedina pri Iturbide. Všade je tu vlhko s extrémnym výskytom Tillandsia usneoides. Kaktusy žiadne.

Canon Coloradas, COAH

1.8.2009 | 6
Začiatkom decembra 1997 sme trávili dovolenku na severe štátu Coahuila a skúšali sme šťastie s Mammillaria luethyi. Mamilárie sme nenašli, ale videli sme veľa zaujímavých rastlín.

Na strmých svahoch vo výškach okolo 1370 m n. m. sme pozorovali...

Canon de Santa Clara, CHIH

1.8.2009 | 6
Pred mnohými rokmi bol v časopise Kaktusy publikovaný článok o Echinocereus morricali a Caňon de Santa Clara v štáte Chihuahua. Veľmi som si to nepamätal, ale pri ceste okolo v roku 1998 sme sa tu zastavili. Nanašli sme Echinocereus morricali, ale strávili...

Canon de la Huasteca, NL

1.8.2009 | 79
17.3.1990. Caňon de la Huasteca v Nuevo Leon. Prvý výlet za kaktusmi vôbec. Do Monterrey prichádzame nočným spojom z DF nadránom. Ubytujeme sa v prvom hoteli pri autobusovej stanici - v šialenej diere zvanej Hotel Amado Nervo. Po niekoľko málo hodinách...

Canon del Rio Moctezuma, QRO

1.8.2009 | 7
Do oblasti Cadereyta - Mesa de León som sa chodieval rád túlať. Tesne pred koncom roku 1996 sme zbehli dolu do susedného kaňona, hraničiaceho s priehradou na Rio Moctezuma. Na skalných svahoch a stenách sme videli pekné populácie Echinocactus grusoni....

Cante, GTO

1.8.2009 | 7
Internet, či google neposkytuje o CANTE žiadnu relevantnú informáciu. Budem musieť pohľadať v knižnici. Spomínam si, že toto združenie založil Charlie Glass v San Miguel de Allende. Daroval im celú svoju knižnicu. Postupne sa okolo združenia začalo motať...

Carboneras, COAH

1.8.2009 | 18
Na juhu štátu Coahuila, blízo hranice so štátom Nuevo León je osada Carboneras. V oblasti sa pestujú jablká. Celé sady sú kryté sieťami proti krúpom. Neďaleko je v ihličnatom lese vo výške 2300 m n. m. lokalita Echinocereus knippelianus (0036). Na začiatku...

Carichic, CHIH

1.8.2009 | 3
17.12.1995 ideme z Cuautemoc do Creel. Pred Carichic sa objavuje sneh a vo výške 2430 m n. m. vidíme vedľa cesty zasnežené Echinocereus polyacanthus (0756). Okrem nich sme počas dnešnej cesty pozorovali Agave sp. a Mammillaria heyderi ssp. applanata.

Casa Maquinaria, QRO

1.8.2009 | 23
Po príchode do Mexika v júli 1994 sme museli najskôr zohnať auto na výlety. Podarilo sa nám kúpiť Nissan Tsura. Evidentne to nebolo auto do ťažších terénov. Aj pri tomto výlete z Casa Maquinaria do Zimapan sa mi podarilo zničiť jeden zadný tlmič.

19.8.1994...

Casas Coloradas, COAH

1.8.2009 | 16
Escobaria aguirrena bola predstavená v roku 1977 Alexandrom Meixnerom. Vtedy ešte pod rodovým menom Gymnocactus. Rastlinka je pomenovaná po svojom objaviteľovi Bustavo Aguirre Benavides. Tá zaujímavá tmavá rastlina ma okamžite zaujala a premenila sa na...

Castanos, COAH

1.8.2009 | 8
Castaňos sú, podobne mnohé zaujímavé fleky, dve zastávky. Prvá samostatná, druhá s Mirom. Flek nám dal Stephan Nitzschke.

Prvá návšteva je z 15.9.1994. Jednoduchý výškomer mi vtedy ukázal 1100 m n. m. Našli sme Turbinicarpus valdezianus (0513),...

Catavina, BCN

1.8.2009 | 8
Baja California. Opäť slovné spojenie, ktoré pozná každý kaktusár. Šperkom najkrajším je Echinocereus lindsayi.

Dlho sme cestu odkladali. Nechcelo sa mi trepať tisíce kilometrov bez reálnej šance túto rastlinu vidieť. Niekedy koncom roku 1996...

Cd. Acuna I, COAH

1.8.2009 | 45
Tak ako to vlastne s tou luethkou bolo? Ešte nedozrel čas na pravdu. Raz to ale určite zverejníme.

Potom ako sa táto nádhera znovu objavila a potom ako sa jej otvorila cesta do takmer každej zbierky, začal na ňu Jardo Šnicer so svojou partiou...

Cd. Acuna, COAH

1.8.2009 | 8
Po objave fantastickej Mammillaria luethyi sme aj my začali pokukovať po severe štátu Coahuila a špekulovať, kde by tento šperk mohol rásť. Prvé ppokusy bývajú úplne „mimo mísu“, ale človek vidí mnoho iných, nezvyčajných, rastlín.

Takto sme už...

Cd. Chihuahua, Chih

1.8.2009 | 10
Cd. Chihuahua je hlavné mesto rovnomenného štátu. Pre bežného kaktusára je to už dosť ďaleko na severe. Do mesta som sa dostal železnicou zo San Blas cez úchvatnú Barranca del Cobre. Strávil som tam chvíľu pri ceste do Cd. Juárez a úspešne som v okolí...

Cd. Fernandez, SLP

1.8.2009 | 1
Neúspešné hľadanie Turbinicarpus gielsdorfianus. Centrálna časť štátu San Luis Potosí. V roku 1995 som k nálezisku gielsdorfianusov vedel len toľko, že Fitz Schwarz vystúpil z vlaku, požičal si koňa a ešte v ten istý deň sa vrátil na "vlakovú stanicu"...

Cd. Lerdo, DGO

1.8.2009 | 27
V Durango sa udávali Astropyhtum coahuilense. Ubytovávam sa v konglomeráte miest Cd. Lerdo - Torreón - Gómez Palacio a ráno vyrážam na najbližie kopce v Durango. Odhad bol správny a takmer okamžite tie astrofytá nachádzam.

V nadmorskej výške...

Ceballos, DGO

1.8.2009 | -1
Okolo hraníc štátov Durango a Chihuahua by sme radi niekde zastavili a pozreli sa po kopcoch. Vjazd sme našli pri Ceballos a stúpame autom do kopcov.
Vo výške okolo 1180 m n. m. pozorujeme Ferocactus hamatacanthus, Echinocereus stramineus aff.,...

Cerritos, SLP

1.8.2009 | 7
Lokalita pri Cerritos je veľmi zaujímavá. Ratsú sa tu spolu dva turbinicarpusy - laui a pseudopectinatus. Celkom pochopiteľne produkujú hybridné potomstvo. Tieto rastliny opísal v roku 1996 Honzo Říha ako Turbinicarpus mombergeri.

V nadmorskej...

Cerro Azul, HGO

1.8.2009 | 3
Cerro Azul v štáte Hidalgo bola detektívna práca Mira Straku. Ako špecialista na orchidey hľadal v štáte Hidalgo nálezisko Laelia speciosa. Vedel indíciu Cerro Azul, ale nevedel kde. Nakoniec sa tam postupne prepracoval. Šli sme sa na tie speciosy pozrieť....

Cerro Bola, COAH

1.8.2009 | 40
Cerro Bola. Kopec guľa. Magické slová. Magické miesto. Magické rastliny. Jedno z miest, okolo ktorých človek v Mexiku občas musí prejsť. Miesto, kde som sa rád zastavoval. Miesto, kde sa v spomienkach veľmi často vraciam.
Miesto je spojené nie len...

Cerro Colorado, SIN

1.8.2009 | 3
Ferocactus schwarzii bol mojím favoritom od momentu, kedy som videl fotografiu Rudolfa Šubíka a článok Honzu Říhu v časopise Kaktusy. Počas prvej cesty som skúšal šťastie v Linaloa de Leyba. Úplne bez šance. Ani s Mirom sme neodolali. Miro mal nejakú...

Cerro Gordo, MEX

1.8.2009 | 5
Mammillaria bonavitii a Cerro Gordo v štáte Mexico bola informácia z Reppenhagenovej monografie. Kúsok od hlavného mesta. Prvýkrát som bol Mammillaria bonavitii pozrieť v auguste 1997.
Druhá návšteva s Igorom Drábom mala po sociálnej stránke oveľa...

Cerro del Diente, TAMPS

1.8.2009 | 5
Severne od Cd. Victoria v štáte sa nachádza impresionantný kopec - Cerro del Diente. Mala by tam rásť posledná novinka (hovoríme o 17.5.1998) - Mammillaria giselae. Cez vojenské kontroly prechádzame s väčším, či menším cirkusom začímame sa ťahať do hôr....

Cerros Blancos, NL

1.8.2009 | 4
Rastlinám z tohto náleziska sa hovorievalo červený macrochele. Na flek nás poslal Stephan Nitzschke. Po úmornom, celodennom hľadaní sme našli štyri rastliny. Okolo obeda 7.8.1994 bolo v tieni 36,7°C. Nadmorská výška približne 1300 m.

Pozorovali...

Charco Blanco I, SLP

1.8.2009 | 15
O Charco Blanco kedysi dávno, ako prví, referovali Jardo Chvastek s Jardom Žwakom. Podľa ich príspevku v Kaktusoch tam mali rásť turbinikarpusy. Po výlete do Guadalcázar mi zostalo ešte trochu času a po obede som vybehol na najbližšie kopce.

Vo...

Charco Blanco II, SLP

1.8.2009 | 2
Kopce najužnejšie od Charco Blanco by mali byť podľa ústneho vyjadrenia Fitza Maurice typovým náleziskom Turbinicarpus schwarzii, na ktorých ich našiel a zbieral Fritz Schwarz.

V nadmorskej výške 1500 - 1550 m n. m. sme pozorovali pár exemplárov...

Charco Blanco III, SLP

1.8.2009 | 2
Niekedy v roku 1993 som navštívil Toniho Hofera vo Worbene. Pozerali sme diáky a ukázal mi raslinu z okruhu klinkerianus - schwarzii s veľkým bielym kvetom. Hovorím Tonimu, že v originálnom opise Shurlyho sa píše o kvete s priemerom 4 cm. Vytiahne kópiu...

China I, NL

1.8.2009 | 10
V deväťdesiatych rokoch tu Jorge hľadal a našiel Astrophytum asterias. Potom sa sem stiahla najrozličnejšia zloba z celého severu a bola tu veľmi nebezpečná zóna. Dnes domáci hovoria, že situácia je dobrá a netreba sa obávať.

Ani Ali, ani Roman...

China II, NL

1.8.2009 | 5
Vojto hovorí, že v okolí by mali rásť najkrajšie lofky. Vyskúšali sme ich nájsť. Neúspešne. Vo výške asi 200 m n. m. pozorujeme Echinocactus texensis, Mammillaria sphaerica a Sclerocactus scheeri.

Choix, SIN

1.8.2009 | 6
Pri výlete na Baja California sme sa snažili vidieť aj mnohé taxóny zo severozápadu Mexika. Jendým z nich bola Mammillaria marksiana. Jediný údaj bol v Reppenhagenovej monografii - Choix v štáte Sinaloa.

Na Štedrý deň v roku 1995 sme chceli spať...

Cholula, PUE

1.8.2009 | 11
Wikipedia píše, že Veľká pyramída v Cholula, alebo Tlachihualtepetl (v jazyku náhuatl znamená "urobené ručne”) má so 400 metrami najdlhší základ pyramídy na svete. Čo sa týka objemu, so svojimi 4.500.000 m³ je najobjemnejšia pyramída na svete. Výšku...

Cienega de Toro, NL

1.8.2009 | 1
Cienega de Toro je dedina položená na vysokohorských lúkach v štáte Nuevo León. Môžete odtiaľto podnikať výlety za Thelocactus rinconensis ssp. hintonii (1256), alebo Stenocactus multicostatus (1257), či Echinocereus knippelianus (1258).

Concepcion Buenavista I, OAX

1.8.2009 | 27
Druhá zastávka na októbrovej ceste v roku 2014. Skúsili sme iný flek, ale v tej istej oblasti ako poznáme hernandezky z dávnej minulosti. Trafili sme sa úplne presne.

Na holých skalných platniach a lúkach sme vo výške asi 2112 m n. m., pri vzdušnej...

Concepcion Buenavista II, OAX

1.8.2009 | 20
O dva neskôr (10.10.2014) sa vraciame ku Concepcion Buenavista. Opäť skúšame iný kopec. A opäť úspešne. Naviac populácia hernandeziek kvitne. Úžasný pohľad.

V nadmorskej výške 2273 m n. m., na vrchole skalnatého kopca, s teplotou 30,4°C a vzdušnou...

Concepcion Buenavista, OAX

1.8.2009 | 16
Hľadaniu tejto prekrásnej rastlinky opäť predchádzal článok zrejme Honzu Říhu v časopise Kaktusy. Výborná fotka, zaujímavo spracovaný text. Naviac nádherná rastlina. S hľadaním v prírode to bolo komplikovanejšie. Žiadne informácie. Len Concepción Buenavista....

Conejos, DGO

1.8.2009 | 5
Sviatok práve v roku 1998 oslavujeme cestovaním na sever Mexika. Nad Bermejillo stojíme na ľahko dostupnom kopci a nachádzame typické rastliny chihuahujskej púšte (Chihuahua Desert). Vo výške 1168 m n. m. pozorujeme Ferocactus hamatacanthus, Opuntia...

Coxcatlan, PUE

1.8.2009 | 14
Mammillaria crucigera šla mojim kaktusárskym životom niekedy od roku 1977. Vtedy som sa dostal prvýkrát na schôdzu bratislavského klubu a prednášku mal František Hájek. Ukazoval obrázky z Tehuacanu. Z tejto neopakovateľnej prednášky mi zostali v hlave...

Creel, CHIH

1.8.2009 | 5
Noc zo 17. na 18. decembra 1995 sme sa rozhodli stráviť v Creel. Najskôr sme fotili v El Divisadero Tarahumarky. Potom sme našli príjemný hotel a ráno sme sa zobudili do snehového dopustenia. Ďalšia zastávka bola plánovaná Mammillaria saboe a nevedel...

Cruz de Elorza, SLP

1.8.2009 | 14
Veľmi dlho známe nálezisko nad Matehuala. Kedysi som vysieval semená s poľným číslom Horsta Kuenzlera z New Mexico Cactus Research.

Vo výške 2072 m n. m. (podľa hodiniek 1920 m n. m.) som pozoroval Mammillaria candida (0234), Turbinicarpus valdezianus...

Cuatrocienegas I, COAH

1.8.2009 | 39
Cuatrocienegas. Opäť meno - legenda. Písali o ňom pred našou návštevou Nemci, náš Josef Bušek. Iné je však čítať cestopis a iné je viezť sa autobusom zo San Pedro na "miesto činu".

Bolo to 6.5.1990 keď sme sa s Juanom Perútkom dostali v rámci...

Cuatrocienegas II, COAH

1.8.2009 | 40
7.5.1990 po včerajšom neúspechu s niveami musíme zamieriť inam. Skúšame iný smer. Po niekoľkých stovkách metroch vidíme, že sme úspešní.

Najskôr vidíme len Echinocereus stramineus (0126 B a 0129) a Lophophora williamsii (0130). Veľmi rýchlo nachádzame...

Cuesta la Muralla, COAH

1.8.2009 | 6
Výlet s Alim a Jorgem v okolí Saltillo pokračuje. Zostávame stáť neďaleko reštaurácie Cuesta la Muralla. Extrémne neprístupný kopec a nič pekné, či zaujímavé tam nerastie... Coryphantha neglecta (0011 B), Mammillaria multiceps (0011 C), Coryphantha nickelsiae...

DF

1.8.2009 | 386
Ciudad de México, hlavné mesto Spojených štátov mexických. Žije tu aspoň 20 miliónov ľudí. Ťažko predstaviteľný kolos. Uvedomte si len, koľko sa tam denne musí doviezť potravín a koľko odpadových vôd musí mesto denne opustiť...

Dr. Arroyo I, NL

1.8.2009 | 13
Naša prvá cesta s Alim a Jorgem v polovici apríla 1990 pokračuje ďalej na juh. Podvečer zastavujeme severne od Dr. Arroyo. Tradičný oheň a spacáky. Ráno obchádzame okolie. V zásade sme nenašli nič výnimočného, len bežnú sukulentnú flóru z juhu štátu Nuevo...

Dr. Arroyo II, NL

1.8.2009 | 57
Prvýkrát som sa na toto, dnes klasické a všeobecne známe, nálezisko dostal počas opakovane spomínaného veľkého výletu s Alim a Jorgem na juh. Tiež som už niekde spomínal ako Ali používal Charlieho Logbook na hľadanie zaujímavých flekov. Vtedy totiž žiadna...

Dr. Arroyo III, NL

1.8.2009 | 13
Juanov deň v Dr. Arroyo. Nemáme predstavu, kde by sme skúsili hľadať Astrophytum columnare a tak skúšame kopčeky západne od mestečka. Na pešúra sa ďaleko nedostaneme.

V rovine spred kopcami pozorujeme Mammillaria compresa v kvete, Echinocereus...

Dr. Arroyo IV, NL

1.8.2009 | 23
Jedno z najlepších a najzaujímavejších nálezísk v Mexiku vôbec. Podľa poznámok som tu stál aspoň sedemkrát. Vždy ma potešil pohľad na tie fascinujúce rastliny.

Prvýkrát som tam stál 9.10.1991. Neskoro podvečer. Bolo chladno, len 16,5°C. V nadmorskej...

Dr. Arroyo V, NL

1.8.2009 | 0
Ďalšie z nálezísk z okolia Dr. Arroyo. Na holom kopci sme pozorovali niekoľko málo rastlín Turbinicarpus pseudopectinatus fa. rubriflorus (0647), Mammillaria arroyensis a Mammillaria multiceps.

Dr. Arroyo VI, NL

1.8.2009 | 15
Zrejme v roku 2009 našli Vojta Myšák a Zdendo Jiruše fantastický Turbinicarpus graminispinus. Mal som to šťastie, že s obomi nálezcami a Jardom Šnicerom som sa dostal na flek 13.10.2014.
Nadmorská výška náleziska je 1552 m, vzdušná vlhkosť bola 37%...

Dr. Arroyo VII, NL

1.8.2009 | 9
Pri jesennej ceste mi Jardo, Vojto a Zdendo ukázali flek Turbinicarpus graminiformis. Skvostná rastlina. V predjarí 2015 sme boli s Rišom Kalašom chvíľu času a boli sme tak blízo. Nevyužiť príležitosť sa mi videla veľká škoda. Pretože som GPS na minulej...

El Altar, SON

1.8.2009 | 5
Lokalita na severnej hranici štátu Sonora. Zaujala nás sukulentná vegetácia okolo cesty a tak sme vo výškach medzi 420 a 495 m n. m., medzi Santa Ana a Tijuana, pozorovali Stenocereus schotii, Echinocereus engelmannii ?, Ferocactus cylindraceus ssp. lecontei...

El Campito, CHIH

1.8.2009 | 6
Výlet do Sierra Obscura som pripravoval dlho. Ťažko sa získavali informácie. Tie sa nakoniec ukázali aj ako nespoľahlivé. Nenašli sme ani Graptopethalum bellum, ani Echinocereus rigidissimus var. rubispinus L 088. Lau uvádza len nadmorskú výšku 1800 m....

El Capulin I, SLP

1.8.2009 | 10
V pláne máme prejsť celý kaňon. Okolie je zaujímavé a Jardo hovorí, že "je to tu těhotný". Nebolo, ale bol to príjemný výlet.

úNa obed ukazuje meteostanica 48% vzdušná vlhkosť a 33,8°C. Na skalných stenách pozorujeme Mammillaria multiceps, Ferocactus...

El Capulin, SLP

1.8.2009 | 4
Hľadáme v štáte San Luis Potosí. Máme opäť vytypovaný kaňon a chystáme sa cestou k nemu prezrieť okolie cesty. Upútajú nás kvitnúce Ferocactus echidne ssp. rafaelensis vedľa terasérie. Pekné rastliny. Nadmorská výška je tu niečo málo cez 1000 m n. m..

El Carrizo, SIN

1.8.2009 | 1
Niekde na hranici štátov Durango a Sinalo by sa mali vyskytovať Echinocereus scheeri ssp. koehresianus. Zostali sme stáť na viacerých miestach a vo výške medzi 1975 - 2000 m n. m. sme našli len Echinocereus huitcholensis (0784), Mammillaria guillauminiana...

El Chiflon, COAH

1.8.2009 | 48
Pri návrate z jedného z výletov s Mariom Flores sme v neskorý podvečer 31.3.1990 zostali stáť pod El Chiflon, západne od Saltillo. Stihol mi porozprávať, čo všetko tam rastie a mňa tie senilisovité beguini rajcovali. Počas extrémne rýchleho výstupu som...

El Cinco, COAH

1.8.2009 | 5
Podľa google maps je pomerne ťažko určiť presný názov náleziska - El Cinco v štáte Coahuila. Pamätám si, že odbočka na General Cepeda je pri La Rosa (cesta Saltillo - Torreon). Poznámky mi hovoria, že je to skoro 40 km od General Cepeda. Niektorí kolegovia...

El Coco, SLP

1.8.2009 | 4
na záver pobytu v roku 1998 sa sa snažil vidieť aj niektoré z nálezísk, kde som nečakal žiadnu z "rajcovných" rastlín. Takto som zablúdil aj do El Coco v štáte San Luis Potosí.

V nadmorskej výške 929 m n. m. som videl Echinocereus pentalophus,...

El Coyotito, SON

1.8.2009 | 2
V severnej Sonore sme robili viaceré zastávky. Vo výške 670 m n. m. sme našli tieto nádherné Ferocactus emoryi (1118). Okrem nich Opuntia sp., Mammillaria sp., Mammillaria dioica a Echinocereus triglochidiatus aff..

El Dorado, COAH

1.8.2009 | 12
El Dorado na juhu štátu Coahuila je miestom kadiaľ šiel každý. Okrem pekných krajinárskych zátiší ukrýva na pohľad mŕtva púšť zaujímavé rastliny. Kedysi dávno som sa Memo Moellera pýtal na Echinocereus primolanatus. Hovorí mi, aby som fotil len mladé...

El Gallito, NL

1.8.2009 | 8
Cesta medzi Dr. Arroyo a Miquihuana. Nádherná krajina. Urobil som uopár zastávok a videl niekoľko pekných flekov.

Vo výške okolo 2060 m n. m. som pozoroval Turbinicarpus pseudopectinatus fa. rubriflorus (0654), Thelocactus hexaedrophorus v kvete,...

El Herrero, SLP

1.8.2009 | 12
Veľký výlet na juh s Alim a Jorgem pokračoval neúspešným hľadaním Ariocarpus fissuratus ssp. hintonii. Behali sme pod Matehuala s kópiou Cactus and Succulent Journal (US) a porovnávali fotku s realitou skutočného vrchu El Fraile. Nepodarilo sa nájsť správne...

El Huizache, SLP

1.8.2009 | -1
Pri El Huizache, SLP by mali rásť klinkerianusy so žltým kvetom. Po toľkých rokoch sa musím priznať, že som ich nikdy nefotil kvitnúce...

Vo výške 1350 m n. m. som pouoroval Thelocactus bicolor (0452), Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. klinkerianus...

El Hundido, COAH

1.8.2009 | 7
Jedno z najkrajších nálezísk v Coahuile. S nádhernou populáciou Astrophytum senile/senile fa. aureum. Nie sú to tie typické aureá z prvých kopcov Sierra de la Paila. Sú vyššie a tenšieho vzrastu. Väčšina populácie sú ale úplne normálne senilá.

Nadmorská...

El Jaujal, SLP

1.8.2009 | 3
Pred krátkou cestou do Mexika bolo jasné, že nebudeme mať čas sa len tak prechádzať a motať sa po kopcoch. Jardo Šnicer nám pustil vtedy aj tento flek niekde pri El Jaujal v SLP.

V nadmorskej výške okolo 1491 sme našli krásnu populáciu Turbinicarpus...

El Maguey, AGS

1.8.2009 | 9
Pri jednej z debát s Michaelom Wohlschlagerom v DF sme prišli k žltotŕnnym Mammillaria bombycina. Našiel ich tam už dávnejšie a roky neboli opísané. Možno sa už nejaký J.J. našiel a dal týmto pekným rastlinkám svoje meno.

V nadmorskej výške 2100...

El Manzano, CHIH

1.8.2009 | 17
Keď 18.12.1995 opúšťame zasnežený Creel neviem si predstaviť ako budeme hľadať Mammillaria saboe. Stále špekulujem nad nákupom metly, aby sme si trochu zamietli pod nohami. nakoniec sa ukazuje, že to nebolo potrebné. Klesneme trochu do nižších nadmorských...

El Meson, COAH

1.8.2009 | 5
Už v roku 1990 hovoril Memo Moeller o variete, či ssp. Escobaria roseana z JV štátu Coahuila. Roseany sme vtedy považovali za vzácne rastliny. Dnes to človek vidí trochu inak, ale treba povedať, že tiež to nie je úplne bežná rastlina. Má svoj areál rozšírenia...

El Mirador, DGO

1.8.2009 | 12
El Mirador sú kopčeky v zvlnitej krajine severne od La Zarca. Keďže v La Zarca som nenašiel vôbec nič, stopol som auto a nechal som sa doviezť bližšie k terénnym vlnám.

Okrem Thelocactus heterochromus (0191) som videl len Opuntia sp., Opuntia...

El Papayo, PUE

1.8.2009 | 10
28.9.1991 vyrážame s Alfredom Lauom zbierať semená Mammillaria heidiae. Krásna, drobná mamilária s pomerne veľkými kvetmi. Zostávame stáť neďaleko cesty a stúpame do svahu. Vo výške 1290 m n. m. Idiáni nachádzajú prvé rastlinky. Nie je ich tu veľa. Vyskytujú...

El Pilar II, Coah

1.8.2009 | 7

El Pilar, COAH

1.8.2009 | 44
Výrazná tabuľová hora na juhu Coahuily. Skoro ráno sme s Juanom vystúpili na zastávke autubusu a pešo sa vybrali ku kopcu. Nadmorská výška v rovine je okolo 1150 m n. m.

Po pár krokoch sa objavujú prvé trsy Echinocereus dubius (0100), Thelocactus...

El Rayo, DGO

1.8.2009 | 27
Echinomastus durangensis. To bola kedysi vzácnosť. Ostatne, ani dnes ich nie sú plné skleníky...

Informácií o náleziskách bolo málo. Niečo sa objavovalo v KuaSe. Veľa toho ale nebolo. A kolegovia si tie fleky strážili. Aspoň ako tip som dostal...

El Refugio, NL

1.8.2009 | 10
Medzi mestami Matehuala a Saltillo sme sa snažili nájsť nové populácie Turbinicarpus valdezianus. Izolovaná populácia bielokvetých valdezianusov nad Matehuala totiž nedávala logiku. Ukázalo sa, že úvaha bola racionálna.

Vo výške okolo 2030 m...

El Rucio, NL

1.8.2009 | 8
Ďalšie z nálezísk, ktoré som videl pri hľadaní Turbinicarpus valdezianus severne od Matehuala.

Fotil som nádherné Ferocactus hamatacanthus v kvete, Opuntia sp., Opuntia imbricata, Mammillaria heyderi, Micropuntia sp. a Echinocactus horizonthalonius.

El Salto, DGO

1.8.2009 | 6
Zo severozápadného Duranga pochádza jedna z najúžasnejších mamilárií - Mammillaria senilis. Detský sen, ktorý som si stále nevedel splniť. V zime v roku 1995 sme našli jeden pekný trs. Nič viac. Bola šialená zima a nevládali sme behať po lese a hľadať...

El Salto, NL

1.8.2009 | 2
Nad Zaragosa v štáte Nuevo León sú turistickou atrakciou vodopády El Salto. Podobne ako na Agua Azul, aj tu sme mali smolu a voda bola mútna.

El Sausal, BCN

1.8.2009 | 5
Cestou na Baja California míňame plot oddeľujúci USA od Mexika.

Vo výške 560 m n. m. vidíme z auta pekné kusy Ferocactus acanthodes (1120), Stenocereus schottii (1120 B), Mammillaria sp. čierne háčkovité tŕne a Cylindropuntia sp..

El Sauz, AGS

1.8.2009 | 9
Mammillaria perezdelarosae je nádherná rastlina. Medzičasom ju na náleziskách videli mnohí.

Vo výške 2070 m n. m. pozorujeme na skalných terasách početnú populáciu Mammillaria perezdelarosae (0745) v kvete, Ferocactus sp. žltotŕnny, Mammillaria...

El Tajo, NL

1.8.2009 | 26
Po dlhšom pobyte v okolí Galeany sa vyberáme na juh. Páni (Jardo, Vojto a Rišo) ma berú na flek Lophophora alberto - vojtechii. Vďaka. Je to pekný pocit keď rastlinu predstavuje jej objaviteľ (Vojto Mišák).
V nadmorskej výške okolo 1775 m n. m. ukazuje...

El Tepeyac, SLP

1.8.2009 | 11
Opustená hacienda v El Tepeyac. Zastavil a ukázal nám ju Jardo. Neskutočná stavba. V polovici minulého storočia to tu musel byť Manhattan. Majiteľ (Lara) sa vraj zabil pri leteckom nešťastí. Zatiaľ sa mi na nternete viac nepodarilo zistiť.

El Tepozan, SLP

1.8.2009 | 3
Zaujímavé rastlinky Turbinicarpus laui s dlhými tŕňmi sa uvádzali od El Tepozan, SLP. Nebolo ich tam veľa, ale dali sa nájsť.
V nadmorskej výške 1110 m boli pekne usadené sa skalných blokoch Turbinicarpus laui (0649), Mammillaria candida, Ferocactus...

El Terrero, COL

1.8.2009 | 7
V štáte Colima sa veľa kaktusov a tým pádom aj kaktusárov neobjavuje. Predpokladám, že rastliny objavil W. Reppenhagen pri hľadaní nejakej svojej mamilárie. Ferokaktus je to krásny. Hlavne vo vyššom veku.

Vo výške 2010 m stojím a klesám dolu...

Ensenada, BCN

1.8.2009 | 1
Hneď nad morom (40 m) v Ensanada sme hľadali a našli na kopcoch obrátených k moru Bergerocactus emoryi (1121), Dudleya sp. (1122), Dudleya sp. (1123), Ferocactus viridescens fa. littoralis (1124), Mammillaria dioica (1125), Echinocereus maritimus (1126)...

Escalon, CHIH

1.8.2009 | 27
Záver prvého pobytu som venoval rastlinám púšte Chihuahua. Echinomastusy (dnes sklerokaktusy) boli v zbierkach zriedkavé, ale o to krajšie vytŕnené rastliny.

Z okolia Escalón boli v literatúre informácie o ich výskyte. Dostať sa do Escalón autobusom...

Esperanza, PUE

1.8.2009 | 59
Druhé nálezisko Mammillaria napina, ktoré našiel Alfred Lau. Napiny boli pre mňa veľmi silné lákadlo. Rastlinu výborne predstavil na stránkach časopisu Kaktusy s peknou farebnou fotkou B. Schuetz v roku 1975 (to už bude 40 rokov!).

Dnes je toto...

Est. Calles, TAMPS

1.8.2009 | 2
Okrem nášho fleku s Alim a Jorgem pri Llera sme chceli vidieť asteriasy aj inde. Skúsili sme šťastie s Mirom pri Estación Calles a podarilo sa.

V pomerne hustom poraste nízkych kríkov sme vo výške asi 180 m n. m. našli Thelocactus bicolor fa....

Est. Marte, Coah

1.8.2009 | 17

Ezequiel Montes, QRO

1.8.2009 | 6
Ezequiel Montes je zaspané mestečko kúsok od Cadereyty, či Bernalu. Ako všade v Querétaro sa cítite bezpečne a príjemne. Prespali sme v miestnom hotelíku. Na raňajky zjedli špičkové carnitas, urobili pár fotiek a šli do Cadereyta.

FRA - MEX

1.8.2009 | 20
Vo februári 2015 letím na nalietané míle s Lufthansou. Jedenásť hodín z Frankfurtu. Veľmi pohodlný let. Výborný nemecký rizling. Adekvátny začiatok pohodovej cesty.

Fco. I. Madero, SLP

1.8.2009 | 5
Niekde v literatúre som sa dočítal, že toto je môj flek Ariocarpus agavoides zo štátu San Luis Potosí. Nie je to pravda. Našiel to tu Charlie Glass s partiou. Boli sme výborní kamoši a pustil mi ho.

Nechcel by som uvádzať veľa podrobností. Nová...

Francisco Villa, BCN

1.8.2009 | 4
Jedno z prvých nálezísk na Baja California.

V nadmorskej výške okolo 75 m sme pozorovali Mammillaria glareosa aff. (1128), Echinocereus maritimus (1129), Mammillaria dioica aff. (1130) v kvete, Ferocactus viridescens aff. (1131) a Agave sp..

Fresnillo I, ZAC

1.8.2009 | 3
Neďaleko Fresnillo v štáte Zactecas rastú väčšie Echinocereus pulchellus ssp. weinbergeri. Náleziská sú si podobné - trávnaté spoločenstvá, ktoré čo nevidieť budú využívané na intenzívne poľnohospodárstvo. A s ním skončí aj výskyt celého komplexu Echinocereus...

Fresnillo II, ZAC

1.8.2009 | 13
Štátny sviatok 1. septembra 1997 som oslávil výletom do Fresnilla. Cieľom bola vtedy úplne neznáma Echeveria cante. Rastlinky som predtým videl v San Miguel de Allende v CANTE. Nádherné rastliny.

V nadmorskej výške 2150 m si všímam najskôr Mammillaria...

Gabino Vazquez, COAH

1.8.2009 | 38
Pred mnohými rokmi referoval o tomto fleku v KuaSe Josef Busek (myslím). Dychberúce rastliny. Jeden z flekov, ktoré som chcel v Mexiku za každú cenu vidieť. Pomerne skoro do príchode do Mexika v roku 1994 sme vyrazili na sever do štátu Coahuila dokončiť...

Galeana, NL

1.8.2009 | 16
Pár fotiek z niekoľkých odlišných návštev Galeana. Je tu najsevernejší výskyt Turbinicarpus pseudopectinatus.

Nálezisko sa nachádza vo výške 1600 m n. m.. Začiatkom augusta 1994 bolo ráno o 9:30 už 30.7°C. Okrem Turbinicarpus pseudopectinatus...

General Escobedo, DGO

1.8.2009 | -1
Opis z pera Jonasa Luethyho prišiel v roku 1987. Uvádza, že Mammillaria brachytrichion sa vyskytuje na plošne veľmi obmedzenom nálezisku pri General Escobedo. Boli sme tam 23.5.1995. Fakt príšerné horko.

V nadmorskej výške asi 1650 m sme videli...

Gilo, HGO

1.8.2009 | 35
Mammillaria humboldtii je krásna rastlina. Neviem, kto tento flek našiel. Ja som ho dostal od špecialistu na mamilárie Michaela Wohlschlagera. Spolu s humboldtkami sme našli aj krásny ssp. Turbinicarpus horripilus. S opisom sme sa neponáhľali. Až ho zrazu...

Grutas Garcia, NL

1.8.2009 | 9
Kedysi dávno náš dobrý priateľ Robert Haas opísal Thelocactus rinconensis var. freudenbergeri. Dlho som tieto rastliny ignoroval. Komplex Thelocactus rinconensis je množstvo exteriérovo krásnych rastlín a tak sme do Grutas de Garcia museli prísť aj my....

Grutas de Tolantongo I, HGO

1.8.2009 | 0
V Grutas de Tolantongo som sa doteraz nikdy nekúpal. Boli sme ale pár dní neumytí a návšteva by nám neuškodila. Kúpanie v horúcich prameňoch je vynikajúce. Škoda, že nemáme vodotesné foťáky. Aspoň cvakneme Cephalocereus senilis pri aute.

Grutas de Tolantongo, HGO

1.8.2009 | 10
Z okolia Ixmiquilpanu bola známa populácia Echinocereus pulchellus známa ako fa. aguirreanus nom. prov.. Nepredpokladám, že by Gustavo Aguirre niekedy hľadal kaktusy pri Ixmiquilpan. Takže zrejme nemecký nález. Hľadali sme s Jorgem na jeseň 1991. Na fleku...

Guadalajara, JAL

1.8.2009 | 12
Guadalajara je druhé najväčšie mesto Mexika a hlavné mesto štátu Jalisco. A Jalisco, to je tequila!

Guadalcazar, SLP

1.8.2009 | 38
V polovici mája 1990 sa motám v štáte San Luis Potosí a rozhodnutie padne na Guadalcázar. Pekný a motivujúci článok o vegetácií z tohto regiónu napísal pradávno priateľ Hájek. Autobus zo San Luis ma skoro ráno vyhadzuje na námestí. Už po ceste z Charco...

Guadalupe Mezquital, PUE

1.8.2009 | 15
Odchádzame z Huajuapanu cez Tehuacan do hlavného mesta. Pri Guadalupe Mezquital stojíme pri malom rancho a vo výškach okolo 19100 m n. m., vzdušnej vlhkosti 39% a 30,6°C prezeráme lúčne spoločenstvá. Nachádzame krásne kvitnúce Coryphantha retusa, Tillandsia...

Guadalupe Tepeyac, CHIS

1.8.2009 | 59
Guadalupe Tepeyac je politický príbeh. V polovici deväťdesiatych rokov sa v Mexiku vzbúrila chudoba v Chiapas. Chvíľu sa naťahovali s federálnou vládou. Až to v hlavnom meste prestalo ľuďom liezť na nervy, do oblasti vpochodovala armáda. Povstalci sublimovali....

Guamuchil, GTO

1.8.2009 | 14
Už v priebehu roka 1995 sa začali objavovať zvesti, že niekde pri Xichu bol objavený špičkový nový turbinikarpus. Chodievali sme tam hľadať, ale neboli sme veľmi úspešní. Pri jednej z návštev sme pri Guamuchil našli zaujímavú skalu, na ktorej rástli tak...

Guanacevi, DGO

1.8.2009 | 8
Echinocereus schwarzi bol rastlinou, kvôli ktorej sme sa počas veľkej cesty na sever koncom roku 1995 zastavovali v oblasti Tepehuanes - Guanacevi. Jediná informácia k nálezisku bola k knihe Poľné čísla A. Laua - "Guanacevi, 220 m n. m.; na skalách v...

Guasimas, SON

1.8.2009 | 6
Guasimas je malá osada na brehu Cortezovho mora. Takmer na úrovni hladiny mora. Dá sa predpokladať, že časom sa tieto nížiny premenia na polia, alebo golfové ihriská.

Má sa tu vyskytovať Mammillaria bocensis. Podľa obrázku v Reppenhagenovej...

Guaymas, SON

1.8.2009 | 7
Pri Guaymas sa majú vyskytovať Echinocereus leucanthus, alebo po starom Wilcoxia albiflora. Hľadáme ich v nízkch kríčkoch a pieskovitej zemi. Pomerne rýchlo ich aj nachádzame. Okrem Echinocereus leucanthus (0773) pozorujeme aj Mammillaria swinglei (0774),...

Guirocoba, SIN

1.8.2009 | 5
Echinocereus subinermis je nádherná kultúrna rastlina. Veľké, žlté kvety. Taxonomicky pomerne jasná. Len jej tzv. varieta luteus mi vždy pripomínala tzv. varietu major od Stenocactus coptonogonus.

Hľadanie bolo obzvlášť ťažké. Nemali sme ani...

Hacienda Penasco, SLP

1.8.2009 | 15
Posledný výlet za kaktusmi po štyroch rokoch pobytu. Chcel som ísť na súkromnú rozlúčku s Jorgem po krásnych flekoch do Coahuily, ale pozval nás aj Fitz Maurice do SLP. Rozhodli sme sa urýchliť výlet na sever a zdržať sa jednu noc u Fitza v San Luis Potosi.

Druhý...

Hermosillo, SON

1.8.2009 | 4
Pár náladoviek z cesty Yecora - Hermosillo.

Hidalgo I, NL

1.8.2009 | 22
Prvé dve fotky (kvitnúce Ariocarpus trigonus zo súboru Hidalgo, NL) patria sem. Flek našiel Jorge niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov pri prieskume sukulentnej flóry v Municipio La Mina. Plošne veľmi obmedzené nálezisko s Ariocarpus trigonus. V originálnom...

Hidalgo, NL

1.8.2009 | 38
Prvý výlet druhej cesty (1991). Jorge našiel Ariocarpus trigonus v štáte Nuevo Leon, čím potvrdil údaj z originálneho opisu.
Okrem Ariocarpus trigonus (0385) v kvete, pozorujeme Epithelantha micromeris fa. greggii a Coryphantha nickelsiae.

Druhý...

Hipolito I, COAH

1.8.2009 | 31
Nálezisko objavil Ali, alebo ho videli spolu s Romanom na prvej expedícií na jeseň 1986. Odvtedy sme tam boli všetci. Je to úžasný flek a mala by to byť povinná zastávka nie len pre začiatočníkov.
V rovine vo výške 1212 m n. m. sa dajú nájsť tak...

Hipolito II, COAH

1.8.2009 | 7
Začiatkom apríla 1996 sme boli s Alim Luxom a Honzom Gloserom na výlete po severe Mexika. Celkom automaticky sme sa stretli na juhu štátu Coahuila. A zase celkom automaticky sme mierili k južným výbežkom Sierra de la Paila.

Na nízkych pahorkoch...

Hualula, HGO

1.8.2009 | 4
Hualula pri Metztitlán je východiskovým bodom pre hľadanie Mammillaria humboldti. Fotky sú z prvého výletu s Jardom Šnicerom a Liborom Kuntem na jeseň 1991. Nakoniec sa nám pokazilo auto a nič sme nevideli.

Huautla, MOR

1.8.2009 | 14
V roku 1995 sme sa venovali hľadaniu rôznych foriem Coryphantha elephantidens. Jeden z flekov sme našli za cintorínom v Huatla, v nadmorskej výške okolo 900 m n. m.. Miestne rastliny Coryphantha elephantidens (0718) kvitnú skutočne všetkými farbami -...

Huejuquilla, ZAC

1.8.2009 | 52
Malé, zaspaté, mestečko v štáte Zacatecas. V širšom okolí žijú indiáni kmeňa Huicholov. Po zožratí pár lofiek nádherne maľujú. Veľmi neradi pózujú pred kamerami. Buď použijete teleobjektív, alebo musíte zaplatiť.

Huixmi, HGO

1.8.2009 | 5
Echinocereus pulchellus je krásna rastlina. Rozšírená je na veľkom území Mexika. Rastie v lúčnych spoločenstvách, čím sú jej náleziská ohrozené rozširovaním poľnohospodárskej výroby. Najjužnejšie populácie sú hlásené zo štátu Oaxaca, či Puebla. Ani jednu...

Huizache I, SLP

1.8.2009 | 34
Kto nebol v Mexiku v Entronque Huizache v štáte San Luis Potosí nech sa hlási u súdruha Žinčicu. Každý z nás tadiaľ prešiel. Rovina má 1417 m n. m. Jedno z najzaujímavejších miest v Mexiku s prebohatou kaktusovou vegetáciou. Naviac križovatka má, pre...

Huizache II, SLP

1.8.2009 | 33
Huizache je kultové miesto. Všeobecné komentáre sú v súbore Huizache I. Na ďalšom z kopcov v polovici mája 1990 a tiež neskôr som videl Thelocactus bicolor (0168), Thelocactus tulensis (0169), Opuntia microdasys, Ferocactus hamatacanthus, Lophophora williamsii...

Huizache III, SLP

1.8.2009 | 14
Ďalší flek pri Huizache. Niekde tu by mali rásť Astrophytum columnare, či myriostigma ssp. columnare.

V nadmorskej výške 1362 m nachádzam Ariocarpus kotschoubeyanus (0226). Ako sa začínajú zvíhať pahorky objavuje sa v hustom kryte hechcií Astrophytum...

Huizache, SLP

1.8.2009 | 18
Huizache! Opäť. Tento raz stánky s dravcami, vtákmi, kožkami a kaktusmi. Že je to zakázané? A čo s nimi urobia? Nemajú na "mordidu", tým pádom sa im nič nemôže stať.

Tieto obrázky a komentáre sú dnes, po dvadsiatich rokoch, neaktuálne. Žiadne...

Independencia, SLP

1.8.2009 | 4
Dlhé roky som nevedel objaviť sharpíky. Častokrát som zastavoval v ich areáli a vždy zbytočne. V máji 1998 sme sa stretli v hlavnom meste s Michaelom Wohlschlagerom. Dohodli sme si stretnutie o dva týždne v štáte NL s tým, že pôjdeme spolu vyskúšať šťastie...

Infiernillo I, MICH

1.8.2009 | 25
Backebergia militaris. Predstavil ju B. Schuetz na jednej z tituliek časopisu Kaktusy v sedemdesiatych rokov. No nechceli by ste takú nádheru vidieť?

Opäť jeden z "mussov" prvej a, ako som si vtedy naivne myslel, aj poslednej cesty do Mexika....

Infiernillo II, MICH

1.8.2009 | 3
Ferocactus lindsayi som videl len raz v roku 1990. Stále som mal pocit, že je to nádherná rastlina, naviac v kultúre takmer neznáma. A keďže aj Boris Vrškový chcel, aby sme fotili nejaké jeho chrásty, tak sme sa k nim vydali ešte raz v auguste 1997.

Skúsili...

Isla Alcatraz, BCN

1.8.2009 | 20
Nocujeme v Bahía de los Angeles (Zátoka anjelov, aké romantické...). Osada je fakt nádherná. Okolie tiež.

Hlavným motívom je návšteva ostrov Angel de la Guarda, kde by sme radi videli Ferocactus johnstonianus. Ešte večer kontaktujeme miestnych...

Isla Angel de la Guarda, BCN

1.8.2009 | 11
Ferocactus johnstonianus a Isla Angel de la Guarda. Opäť dve slovné spojenia, ktoré pozná každý mexikofil. Na Isla Angel de la Guarda sme sa pokúšali dostať už počas našej cesty po Baja California. Bol silný vietor a z Bahia de los Angeles nechcel s nami...

Isla Borrego, BCN

1.8.2009 | 12
Druhá zastávka v Bahía de los Angeles bola úpešná. Ferocactus gatesii (1137) vidíme z diaľky. Spolu s morom v pozadí vytvárajú neskutočné scenérie. Krásny flek. Ďalšími kaktusmi na ostrove je Mammillaria angelensis aff. (1138), Opuntia bigelowii, Opuntia...

Isla Cedros, BCN

1.8.2009 | 16
Isla Cedros a Ferocactus chrysacanthus. Koľko túžob, predstáv a veľká snaha sa tam dostať.

Keď sa konečne dostaneme do Punta Eugenia, z ktorej sa vyráža, je tam nejaká zúrivá oslava. Nenašli sme voľné izby v hoteli, ale dohodli sme sa s nejakým...

Isla Esteban, BCN

1.8.2009 | 4
Cestou z Isla Angel de la Guarda sme mali trochu času. Rozhodli sme sa zastaviť ešte na Isla San Esteban. Mali by tam byť krásne Echinocereus grandis.

Len pár metrov nad hladinou mora sme našli krásnu populáciu Echinocereus grandis (1397) s množstvom...

Isla Tiburon, BCN

1.8.2009 | 11
Na Isla Tiburon by sa mal vyskytovať endemický Ferocactus tiburonensis. O endemickom výskyte by sa zrejme dalo s úspechom polemizovať. Ostrov bol, či dodnes býva spojený s pevninou, naviac vzdialenosť medzi kontinentnálnym Mexikom a ostrovom je zanedbateľný....

Iturbide, NL

1.8.2009 | 7
Iturbide je maličké, zaspaté, mestečko pri Galeana. Prvýkrát som sa sem dostal ešte v roku 1990 pri ceste autobusom z Monterrey do Aramberri. V Monterrey som si dal tacos de chicharron a v Iturbide som ich vyložil vedľa autobusu. Dnes sú na námestí dva...

Ixmiquilpan I, HGO

1.8.2009 | 22
Turbinicarpus psedudomacrochele bol dlhé odbodie známym len z okolia Bernal v štáte Queretaro. Dúfam, že sa nemýlim ak poviem, že Honzo Říha v niektorom zo svojich článkov uviedol, že Felipe Otero našiel aj druhú lokalitu týchto rastlín pri Ixmiquilpan....

Ixmiquilpan II, HGO

1.8.2009 | 2
Ak sa nemýlim, niekedy v osemdesiatych rokov objavil nemecký kaktusár, nedávno zosnulý H. J. Bonatz, novú drobnú formu/ssp. Turbinicarpus krainzianus. Článok o náleze bol publikovaný v KuaSe. Žiadne podrobnosti. Len nepoužiteľná fotka. Ako v takmer všetkých...

Ixmiquilpan III, HGO

1.8.2009 | 24
Nové nálezisko veľmi zaujímavej formy Turbinicarpus pseudomacrochele (medzičasom bola opísaná ako pseudomacrochele ssp. heliae). Leží neďaleko cesty Ixmiquilpan - Pachuca. Rastlín tam kedysi bolo veľmi málo. Málo ich tam zostalo dodnes. Nerád by som preto...

Ixmiquilpan IV, Hgo

1.8.2009 | 18
Jardo hovorí, že má ďalšie dva fleky pseudomacrochele ssp. heliae. Ideme okolo a tak využívame čas a ukazujú nám jeden flek. Na pomerne holom pahorku okrem Echinocactus platyacanthus a Coryphantha cornifera vidíem veľmi zaujímavú populáciu Turbinicarpus...

Ixtapan de Oro, MEX

1.8.2009 | 0
Ďalší z flekov Mira Straku. Videli sme tu desiatky rôznych orchideí. Aby som menoval len niektoré: Encyclia sp. (0524), Cuitlauzina pendula (0525), Lemboglossum maculatum (0526), Laelia autumnalis (0527), Maxillaria sp. (0528), Encyclia sp. (0529), Encyclia...

Ixtapan de la Sal, MEX

1.8.2009 | 0
Počas dlhodobého pobytu v Mexiku pracoval v hlavnom meste v pobočke Strojimportu aj orchideový špecialista Miro Straka. Mali sme to šťastie, že sme s ním mohli pobehať jeho fleky a videli sme množstvo zaujímavých rastlín.

V Istapan de la Sal...

Jamay, JAL

1.8.2009 | 2
V štáte Jalisco som hľadal Mammillaria fittkaui. Neúspešne. Našiel som ale Peireskiopsis sp., možno aquosa.

Vo výške 1530 m n. m. som na skalných platniach fotil Peireskiopsis aquosa? (1246) a pozoroval Stenocereus queretaroanus, Platyopuntia...

Jaumave II, Tamps

1.8.2009 | 72
Valle de Jaumave a Hans Viereck. Dve mená, ktoré sú neodlúčiteľne späté. My, všetci ostatní, sme len nasledovníci. Aké to Jaumave v tridsiatych rokoch minulého storočia mohlo byť?

Začiatkom mája 1990 s Juanom máme vyhliadnutý kopec neďaleko Jaumave....

Jaumave III, TAMPS

1.8.2009 | 19
Na tomto fleku sme stáli s Mirom Halfarom až na konci pobytu v máji 1998. Dodnes nerozumiem tomu, že odtiaľto som nemal jednu - jedinú fotku. Aby sme to napravili, zastavujeme sa tu S Liborom v novembri 2017.

Pri cintoríne v Jaumave, v nadmorskej...

Jaumave, Tamps

1.8.2009 | 80
Jaumave. San Vicente. Kto z kaktusárov by nepoznal tieto mená a nepočul o úžasnom objave A. V. Friča - Obregonia denegrii!
O obregoniách pustil dokonalý článok v Kaktusoch Honzo Říha a s jeho nákresom sa obregonie hľadajú ľahko... Treba ale povedať,...

Jimenez, CHIH

1.8.2009 | 2
Zo štátu Chihuahua sa uvádzala zaujímavá mamilária z okruhu herrerae. Zdalo sa to vysoko nepravdepodobné. Skôr by to mohla byť nejaká zaujímavosť z okruhu Mammillaria lasiacantha. Mario Flores Valdes veľmi chcel, aby bola pomenovaná po ňom. Myslím, že...

La Biznaga I, SLP

1.8.2009 | 7
Tak ako W. Reppenhagena volávali Pápež mamilárií, Robertovi Haasovi hovorievali priatelia Pápež telokaktusov. Pochodil Mexiko niekedy začiatkom sedemdesiatych rokov. Vtedy našiel aj tento flek Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. macrochele.

Vo...

La Bolsa, NL

1.8.2009 | 3
Do La Bolsa na zaujímavé teláky ma opakovane posielal Robert Haas. Stále sme odkladali zastávku a nakoniec sme tam stáli až v júni 1996. Sú to veľmi zaujímavé rastliny. Veľmi sa podobajú na Thelocactus hexaedrophorus aff. južne od Matehuala (La Pastoriza,...

La Bonita I, SLP

1.8.2009 | 14
La Bonita a fotka Turbinicarpus polaskii z Cactaceae V.. Kto si ju nepamätáte?

Pri veľkom výlete s Alim a Jorgem v roku 1990 sme okolo kopca len prebehli. Kopce v Huizache a možnosť hľadať asseliformisky bola silnejšia motivácia. Ja som sa tam...

La Borreguita, SLP

1.8.2009 | 13
Informácií k novému Turbinicarpus bonatzi bolo na začiatku veľmi málo. Nízke kopčeky pri Cerritos bolo všetko, čo sme dokázali získať. Nakoniec to stačilo. Len to dlhšie trvalo.

Skutočne na nízkych kopčekoch vo výške 1145 m n. m. sa dajú objaviť...

La Bufadora, BCN

1.8.2009 | 7
Jedna z prvých zastávok na Baja California. Ideme sa pozrieť na La Bufadora. Ťažko to preložiť. Snáď prskavka. Myslené vodná. Vlny nádherne rozstrekujú vodu o pobrežné skaly.

Vo výške 50, či 80 m n. m. pozorujeme len kvitnúcu Agave sp. a Opuntia...

La Canada, QRO

1.8.2009 | 4
Do Querétara som chodieval hľadať Mammillaria mathildae. V Reppenhagenovej monografii je to pekná rastlina. Nemal som úspech, ale našiel som peknú zmiešanú populáciu Ferocactus latispinus s červenými a žltými tŕňmi a kvetmi.

Vo výškach 1815 -...

La Carpinteria, NL

1.8.2009 | 11
Ku koncu výletov s Juanom využívam čas keď Juan leží hore brkom v Zaragosa a nádejám sa, že niekde pri Aramberri nájdem Turbinicarpus hoferi. Bez auta je tých možností žalostne málo. V zásade sa hoferi bez auta nedá nájsť. To ale v roku 1990 neviem a...

La Cuchilla, COAH

1.8.2009 | 40
La Cuchilla je v astrofytovej literatúre známe miesto - Astrophytum coahuilense. Ali mi poradil, že je to neďaleko San Pedro de las Colonias a keďže je do ďalšieho výletu týždeň času, ideme s mamou do San Pedro. Ráno nás autobus vezie na križovatku (ktorá...

La Encantada, NL

1.8.2009 | 6
Echinocereus knippelianus ssp. reyesii je Lauov objav. Pomenovaný po jednom z jeho misionárskych žiakov. Krásne rastliny na skutočne nádhernom nálezisku.

V borovicom lese (?) medzi veľkými skalami vo výške 2967 m n. m. sme našli len Echinocereus...

La Escondida I, NL

1.8.2009 | 20
Tento deň som hľadal Turbinicarpus hoferi. Nemal som ani páru, kde by to mohlo rásť. Vedel som len Aramberri. Aj s Juanom sa teda vybrali do La Escondida a pešo sme sa vracali do Aramberri. Krásne rastliny, nedotnuté populácie kaktusov. Do Aramberri som...

La Escondida II, NL

1.8.2009 | 4
Stále častejšie sa začalo hovoriť o ružovokvitnúcom trigonuse od Aramberri. Poznal som tie rastliny a pri jednej ceste okolo Aramberri sme zostali stáť a pohľadali okolo cesty.

Začiatkom februára 1996 kvitli Thelocactus buecki, Thelocactus conothelos...

La Escondida III, NL

1.8.2009 | 6
Pri La Escondida ideme pozrieť Jardov flek s ružovokvitnúcimi Ariocarpus confusus. Nie je to silná populácia. Ale je. Zatiaľ.

La Escondida IV, NL

1.8.2009 | 23
Kedysi dávno našiel Jorde pri La Escondida zaujímavý turbiňák. Podobný gracilisom a tvoriaci prechod k dickinsonom. Potom, ako som videl graminispinusy mám dojem, že by sa celý komplex gracilisov mohol odčleniť od ssp. schmiedickeanus a byť samostatným...

La Escondida V, NL

1.8.2009 | 5
Len blesková zastávka na najbližších Ariocarpus trigonus ssp. confusus. Kontrola, či náhodou nie sú v plnom kvete. Je už neskoro poobede a rastliny kvitnú len niektoré. V nadmorskej výške 1514 m n. m. okrem ariákov pozorujeme len Echinocactus platyacanthus.

La Esperanza I, NL

1.8.2009 | 18
Za Aramberri v smere na sever je odbočka na Esperanza. Kedysi dávno som tam videl nesmierne hustú populáciu Ferocactus stainesii. Dnes sú tam len suché kukuričné polia. Kaktusy definitívne skončili.

My pokračujeme trochu západnejšie a vo výške...

La Fraguita, DGO

1.8.2009 | 1
Cesta medzi Mazatlan na Pacifickom pobreží a Durangom má krásne scenérie. Fotky sú robené niekde na pomedzí štátov Sinaloa a Durango, vo výške asi 2240 m n. m.. Úplne neznáme a neprístupné hory. Koľko tam je ešte nových vecí...

La Gloria, NL

1.8.2009 | 6
Obrázky z krátkeho výletu v marci 2004. Vybrali sme sa na sever štátu Nuevo León a "hľadali" sme Astrophytum caput medusae. Blahoslavení chudobní duchom...

V rovine vo výške asi 163 m n. m. sme našli Echinocactus texensis (1575), Sclerocactus...

La Hincada, SLP

1.8.2009 | 2
Motali sme sa s Jorgem po severe štátu San Luis Potosi a len tak bez konkrétnej predstavy chodili z kopca na kopec.

Pri La Hincada sme spali 11.11.1991. Nočná minimálna teplota bola -0.2°C a ešte o 6:30 bolo bolo len 1.6°C.Vo výške asi 1050 m...

La Laguna, TAMPS

1.8.2009 | 0
Pri bezcieľnom hľadaní severne od Tuly sme našli takúto tmavokvitnúcu Asclepiadaceae sp..

La Lagunita, NL

1.8.2009 | -1
Dlho sme si mysleli, že Coryphantha asperispina sa vyskytuje len na veľmi obmedzenom areáli pár kilometrov južne od Galeana. Hľadal som ich aj mnoho kilometrov južnejšie (La Escondida) a mal som šťastie.

La Lagunita, NL Vo výške 1825 m n. m,...

La Morita, SLP

1.8.2009 | 43
Pri dedine La Morita sme sa vybrali do rovín na východ od cesty. V nadmorskej výške okolo 1021 m sme našli celú populáciu Ariocarpus kotschoubeyanus v kvete, Coryphantha maiz – tablasensis, Echinocereus cinerascens ssp. tulensis a Opuntia leptocaulis....

La Negrita, SLP

1.8.2009 | 6
Prvýkrát som sa na kopec dostal počas bleskovej cesty 9.10. 1993. Plíživo sa blíži dvadsate výročie...

Južne od Huizache, vo výške asi 1420 m n. m. sme našli intaktnú populáciu Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. klinkerianus (0406), Neolloydia...

La Pastora, SLP

1.8.2009 | 2
Veľa času v Mexiku som strávil v okolí mestečiek Cerritos, Rio Verde a priľahlých oblastiach. Z týchto končín je aj toto nálezisko.

Vo výške 1050 m n. m. som videl len Turbinicarpus lophophoroides (0723) v kvete.

La Perdida I, TAMPS

1.8.2009 | 13
V roku 2015 sme cestovali dvomi autami. Tým pádom sa posádky áut priebežne obmieňali. A kecali sme. Pýtam sa Vojta, či nepozná v prírode trsovité lofky. Mám drobnú trsovitú rastlinu ešte od Š. Kubicu z roku Pána. Veľmi veľa drobných hlavičiek. Vojto hovorí,...

La Perdida II, TAMPS

1.8.2009 | 17
Ríšo Kalaš pred tromi, či štyrmi rokmi pozoroval niekoľko zaujímavých Astrophytum myriostigma ssp. columnare pri La Perdida. Bol som tam s ním sám, ale nenašli sme ani flek, kde by tie rastliny mali byť. Pri opakovanej návšete Jardo flek našiel. Mali...

La Perdida, Tamps

1.8.2009 | 132
Miquihuana. Ďalšia mystická oblasť. Bez auta sa tam nijako nedostanete. V 1990 to bol pre mňa neriešiteľný problém. Našťastie Ali s Jorgem plánovali cestu aj sem a tak som si mohol splniť jeden zo snov.

La Perdida je (bol) malý ranč v údolí neďaleko...

La Peregrina, SLP

1.8.2009 | 7
V roku 1990 nám s Alim a Jorgem nezostalo dosť času, aby sme v okolí La Bonita pátrali po turbinikarpusoch. Na jeseň 1991 som jazdil po Mexiku sám a kde som mal chuť, tam som stál. Takto som sa dostal aj na kopčeky pri La Peregrina - Pútnička. Musela...

La Reja, TAMPS

1.8.2009 | 7
Spomínate si na tú slävu, keď Honzo Říha písal pred viac ako tridsiatimi rokmi o Mammillaria carmenae? Pár rokov neskôr, v roku 1991, som sa na jej objav pýtal jej staro - nového nálezcu - A. Laua.
Don Alfredo spomínal, že spolu s W. Reppenhagenom...

La Rosa, COAH

1.8.2009 | 21
Na výlet 31.3.1990 ma zobral Mario Flores. Chystali sme sa prebehnúť niektoré lokality juhu Coahuily. Od Romana Staníka som flek na kočubejky pri Hipolito síce mal, ale tu som ich mal vidieť prvýkrát v prírode. A všetci blázni do kaktusov si pamätáme...

La Rosita, COAH

1.8.2009 | 3
V decembri 1997 sme sa vybrali na veľký výlet na sever. Až k americkým hraniciam. Videli sme množstvo zaujímavých rastlín.

Sme neďaleko amerického národného parku Big Bend. Stáť zostávame pod kopcom vo výške asi 1050 m n. m.. a postupne nachádzame...

La Soledad I, NL

1.8.2009 | 33
Rišo Kalaš chcel vidieť Echinocactus horizonthalonius ssp. subiki. Pri La Soledad sme ich kedysi opakovane videli a myslel som si, že tam musia byť úplne všade. Nakoniec sme ich našli, ale nebolo ich vôbec veľa. Odmenou nám bola nová, bohatá populácia...

La Soledad, NL

1.8.2009 | 10
Echinocactus horizonthalonius var. subiki bol opísaný Romanom Staníkom a Igorom Drábom v roku 1998. Úžasná rastlina. Úplne jasne odlíšiteľná aj bez kvetu od ostatných horizontaloniusov. Proste špička.

Videli sme ich asi všetci. Na známom kopci...

La Soledad, SLP

1.8.2009 | 4
Okolie Matehuala je známe mnohými náleziskami Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. macrochele. Rastie na mnohých kopcoch v okolí. Na mnohých ale nerastie.

V nadmorskej výške 1650m n. m. na svahu s južnou expozíciou pozoroval Turbinicarpus schmiedickeanus...

La Trinidad I, NL

1.8.2009 | 16
Dva dni po neúspešnom hľadaní turbinikarpusu od La Trinidad sa sem vraciam na flek s Rišom Kalašom. Máme aj gps - údaj a teraz to pôjde ľahko a rýchlo. Naviac, rastliny bohato kvitnú.

Okolo 10,30 ráno ukazuje meteostanica menej ako 25% vzdušnú...

La Trinidad, NL

1.8.2009 | 110
Pred rokmi našiel Roman Staník pri La Trinidad turbinikarpus, ktorý sa následne označoval ako "sp. La Trinidad", "panarottoi sp. La Trinidad", "schmiedickeanus sp. La Trinidad, či "schmiedickeanus ssp. stanikii". Hoci mi Roman poslal dobré údaje, strávil...

La Union, PUE

1.8.2009 | 8
Nálezisku, značenému ako La Union, sme hovorievali "pytel". Miro Straka tam chodieval rád. My sme tam boli dva razy. Veľmi pekná oblasť s množstvom sukulentných orchideí.

Prvá zastávka v nadmorskej výške 1340 m n. m. sme pozorovali Encyclia sp....

La Ventana, SLP

1.8.2009 | 3
Hľadali sme v štáte San Luis Potosí. Mali sme šťastie s Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. panarottoi. Našli sme aj zaujímavý Thelocactus tulensis aff..

Vo výške 1250 m n. m. som našiel aj jednu veľkú kristátu Thelocactus sp. nov. (tulensis aff....

La Zarca, DGO

1.8.2009 | 3
La Zarca je citovaná v prastarom článku o bielych mamiláriach od Honzu Říhy: "Komplex Mammillaria lasiacantha" z roku 1973 v časopise Kaktusy. Medzi nami bratmi, tento rok to bolo 40 rokov! So zapamätaným obrázkom Mammillaria gasseriana teda mierim autobusom...

Lago Atezca, HGO

1.8.2009 | 8
Lago Atezca bolo obľúbeným výletným miestom Mira Straku. Chodieval sa tam na chrobáky. Rovnako bola v širokom okolí veľmi bohatá xerofytná vegetácia.

V nádherom prostredí sme pozorovali Laelia anceps (0479 K), Selenicereus sp. (0480), Selaguinela...

Laguna de Leche, Coah

1.8.2009 | 12
Kedysi dávno mi Miro Halfar poslal fotku novej rastlinky a pýtal sa, čo to je. Podľa jedného obrázka som to odhadoval na príbuzenskú rastlinu s Escobaria nelliae z Texasu. O niečo neskôr bola rastlinka opísaná ako Escobaria abdita. Krásny nález.

V...

Lagunas de Montebello, CHIS

1.8.2009 | 5
Lagunas de Montebello sú súčasťou národného parku vytvoreného v roku 1959. Fotky som urobil počas jedného propagandistického výletu do štátu Chiapas.

Las Coloradas, Coah

1.8.2009 | 19
V Las Coloradas sme sa v minulosti pohybovali častejšie. Tento raz sme tam len prespali. Zastavili sa v dedine a urobili pár fotiek. Na nocľažisku sme vo výške 1177 m n. m. pozorovali Echinocereus stramineus, Coryphantha macromeris, Coryphantha valida,...

Las Encinas, COAH

1.8.2009 | 2
Lásku s epitelantám do mňa naštepil dvomi príspevkami v Kaktusoch 1976 Jan Pechánek. Dokonca som na hodine nemčine niekedy v roku 1978 v domácej úlohe napísal, že by som v budúcnosti chcel žiť a pracovať v Sierra de la Paila. Nech je mojej nemčinárke,...

Las Estacas, MOR

1.8.2009 | 10
V idylických časoch, keď sa v Mexiku neodrezávali hlavy a mafiáni vraždili pomerne zriedkavo bola Cuernavaca veľmi obľúbeným víkendovým mestečkom pre mnoho solventných obyvateľov hlavného mesta. V blízkom okolí je rekreačné stredisko Las Estacas. Píšem...

Las Palomas, SLP

1.8.2009 | 15
Turbinicarpus jauernigi bol opísaný G. Frankom v roku 1993. Na jeseň tohto roku som bol krátko v Mexiku a snažil som sa využiť čas úplne kompletne. Na nálezsko sme s Jorgem dorazili veľmi neskoro, Odhadli sme, kde by sa turbinikarpusy mohli nachádzať...

Las Tablas I, SLP

1.8.2009 | 2
Ťažko dnes hovoriť ľuďom ako ťažko sa hľadali kaktusy kedysi, keď sme jazdili autobusmi. Jednoducho do Las Tablas sa bez auta nedalo dostať. V roku 1991 som auto mal a konečne som dorazil do Las Tablas. Nájsť Turbinicarpus lophophoroides bolo pomerne...

Las Tablas II, SLP

1.8.2009 | 19
Z Las Tablas pokračujeme s Jorgm ďalej na sever. Najskôr zostaneme stáť v rovine, kde očakávame a nachádzame Ariocarpus kotschoubeyanus. Okrem nich vidíme ešte Echinocereus cinerascens, Opuntia leptocaulis, Coryphantha maiz - tablasensis, Lophophora williamsii,...

Las Tablas III, SLP

1.8.2009 | 42
So Stephanom Nitzschkem a Petrom Lechnerom z Nemecka sme skúšali šťastie s Turbinicarpus gielsdorfianus v okolí Las Tablas. Neúspešne.

Bežnou kaktusovou vegetáciou v okolí Las Tablas je Thelocactus hexaedrophosrus, Mammillaria albata, Mammillaria...

Las Tablas IV, SLP

1.8.2009 | 13
Fritz Schwarz našiel pri Las Tablas nádhernú rastlinu - Turbinicarpus gielsdorfianus. Nálezisko sa s jeho odchodom z nášho sveta stratilo. Našiel ho Fitz Maurice. Treba povedať, že sa s Fritzom Schwarzom osobne poznal a možno dostal tip kde hľadať.
My...

Las Tablas, SLP

1.8.2009 | 15
Las Tablas je pre kaktusárov niečo podobné ako Marianka pre katolíkov.

Lazaro Cardenas I, SLP

1.8.2009 | 22
Tri, od seba niekoľko kilometrov vzdialené, náleziská z okolia Lázaro Cardenas. Spoločným menovateľom sú zaujímavé astrofytá. Ani typické myriostigmy, ani typické columnare. A ako bonus tzv. Turbinicarpus viereckii ssp. major. Drobná forma, ktorú našiel...

Lazaro Cardenas II, SLP

1.8.2009 | 14
Bezcielne hľadanie v okolí Lázaro Cardenas. Nenašli sme žiadny nový kaktus, ale nádhernú populáciu Thelocactus conothelos s červenými a bielymi kvetmi.

Okrem množstva normálnych rastlín Thelocactus conothelos (0632) sme našli aj dve kristáty....

Leon, GTO

1.8.2009 | 4
Mestečko s krásnou koloniálnou architektúrou. Nemám tušenia, čo nás sem zavialo. Možno chrásty Borisa Vrškového.

Linares I, NL

1.8.2009 | 26
Nález nového aztekia vyvolal pochopiteľnú vlnu záujmu. Úžasné fotky ukazoval Jardo Šnicer s Pavlom Pavlíčkom. Kvitnúce steny plné Aztekium valdesii. Veľmi zaujímavé rastliny. Naviac, jedna z ciest na nálezisko je najkrajšou cestou ku kaktusom vôbec. Šialene...

Linares II, NL

1.8.2009 | 29
Hlavným cieľom dnešného dňa bolo typové nálezisko Turbinicarpus sauerii ssp. gonzalezii. Od "českého" gonzalezii nie je veľmi vzdialený, ale opäť narážam na zamknuté brány. Takže pešo. Netuším aké divadlo mi dnes príroda pripraví...
Typová lokalita...

Linares, NL

1.8.2009 | 11
Keď sme sa po šiestich rokoch v roku 2004 chystali s Mirom Halfarom znovu do Mexika, bolo známych dosť nových vecí. Jardo Šnicer, Pavel Pavlíček a Grzegorz nám pustili tri špičkové fleky a my sme si návštevu týchto nálezísk skutočne užili.

Pri...

Llano Grande, OAX

1.8.2009 | 18
Na začiatku bol opäť článok Honzu Říhu. Tento raz o Mammaillaria dodsoni. Keď si tie riadky prečítate máte pocit, že tam sa musíte ísť pozrieť. A skutočne, nálezisko Mammillaria deherdtiana stojí za návštevu. Prvá časť tohto výletu, plná orchideí a aporokaktusov,...

Llano de Azuas, TAMPS

1.8.2009 | 9
Llano de Azuas bol flek Stephana Nitzschkeho. V nádhernom prostredí kopca s malou plantážou Agave sme na vápencovom podloží našli kvitnúcu populáciu Turbinicarpus pseudopectinatus.

V nadmorskej výške 1360 m n. m. sme videli nádhernú populáciu...

Llera de Canales, Tamps

1.8.2009 | 23
Výlet s Alim a Jorgem v máji 1990. Hľadáme Astrophytum asterias a nevieme veľmi kde. Prvá vychádzka je o všetkom možnom v okolí. Len tie asteriasy chýbajú. Motáme sa v horku po kopcoch a po neúspešnom hľadaní sa kúpeme v kanáloch. Úžasné...

Večer...

Los Arrieros I, TAMPS

1.8.2009 | 7
Chlapíka v Los Arrieros našiel pred mnohými rokmi Alfred Lau. Zbieral re neho dasylirionové semená. Na nich dedko pochopil, že kaktusy sa "dajú jesť". Naposledy sme tam stáli v roku 1997. Jeho žena už len nehybne ležala a on okolo nej behal. Hrozný život....

Los Arrieros II, TAMPS

1.8.2009 | 1
Na vysokom kopci, na lúkach vo výškach okolo 1780 m n. m. sú malé populácie veľkých rastlín Turbinicarpus pseudopectiantus (0499), Mammillaria sp. a Ferocactus echidne ssp. victoriensis.

Los Cues, OAX

1.8.2009 | 25
Mammillaria dixanthocentron je nádherná rastlina. Spomínam si na listovanie v katalógoch Stevena Bracka začiatkom osemdesiatych rokov. Pri tejto mamilárií bolo udané nálezisko Los Cues, Oaxaca.
Na nálezisku som bol trikrát. Prvá návšteva bola už...

Los Herrera, NL

1.8.2009 | 45
Digitostigma, či Astrophytum caput - medusae. Votrelec z iného sveta. Spomínam si, že u nás fotku prvý preposielal Petr Kupčák. Bola to neuveriteľná správa a ešte neuveriteľnejšia rastlina. Nikomu z nás sa nechcelo veriť, že toto je kaktus. Nieto Astrophytum!...

Los Hornillos, ZAC

1.8.2009 | 2
Na začiatku bola farebná fotografia a článok z roku 1973. Fakt výborný od B. Schuetza o Mammillaria cowperae. S poznámkami D. Cowpera, ktorý túto krásku našiel. Ani dnes, po toľkých rokoch, riadky D. Cowpera nestratili nič na aktuálnosti.
V súčasnosti...

Los Laureles, SLP

1.8.2009 | 0
Los Laureles bol opäť flek Stephana Nitzschkeho. Rastliny dostali aj provizórne meno ssp., či var. frailensis. Prvýkrát sme sa na nálezisko nedostali. Nissan Primera bol nízky a tiekol silný prúd vody z hôr. 1.6.1996 sme šli s Fordom Escort a boli sme...

Los Mochis, SIN

1.8.2009 | 1
V Los Mochis sme skončili na Štedrý večer 1995 počas veľkého výletu s Halfarovcami na severe Mexika. Slávnostná večera bola v nejakom stánku s rýchlym občerstvením. Noc sme strávili v hodinovom hoteli na kraji Los Mochis. Jedna zákazníčka tam jačala akoby...

Los Nieves, DGO

1.8.2009 | 4
Všeobecne známe nálezisko pri Los Nieves v štáte Durango. Je to jedno z našich prvých nálezísk pre ceste na sever Mexika v roku 1995. Myslím si, že toto je staré nálezisko, ktoré kedysi dácno našiel Alfred Lau.

Vo výške 1750 m n. m. rýchlo nachádzame...

MEX 57 SLP - Monclova

1.8.2009 | 11
MEX 57 je dopravná tepna spájajúca hlavné mesto s priemyselným srdcom krajiny - Monterrey. Zrejme každý, kto Mexiko navštívil aspoň raz po nej šiel. Pri ceste vo februári 2015 som sa v aute nudil a cvakol pár obrázkov.

Maconi, QRO

1.8.2009 | 48
Pred pár rokmi sa objavil opis vytŕneného Strombocactus corregidorae. Zisťoval som kde rastú. Stručná odpoveď - Maconi. Pri El Doctor a Maconi som kedysi dávno (1994) hľadal Turbinicarpus lausseri. Vtedy tam ešte neboli cesty.

Stojíme v nadmorskej...

Mama de Leon, TAMPS

1.8.2009 | 4
Astrophytum tulense je pomenované po meste Tula. Určite ich tu niekde našli. My sme v Juanom Perútkom v roku 1990 tu hľadali bez auta zbytočne.
Flek pri Mama de Leon našli Ali Lux s Romanom Staníkom. Ja som dorazil v októbri 1991. Pekné nálezisko....

Mammillaria bertholdii

1.8.2009 | 14
Keď sme s Jardom chystali cestu nechápal som jeho nadšenie pre nejakú novú Mammillaria bertholdii. Internetové fotky boli fakt zaujímavé, ale o rozum som pri nich nedošiel. Potom ako sme rastliny videli na lokalite musím povedať, že je to najzaujímavejšia,...

Mammillaria roemeri

1.8.2009 | 25
Mammillaria roemeri je špičkový taxón objavený Nemcom Roemerom v štáte Zacatecas. Novinka bola opísaná v roku 2002. V každom prípade je to zaujímavá rastlinka z komplexu Mammillaria lasiacantha. Nadmorská výška je podľa GPS-ky 1119 m n. m.. Meteo stanica...

Mangas Cuatas, GTO

1.8.2009 | 17
Po šťastí s kvitnúcou populáciou Strombocactus corregidorae sa rozhodujeme ísť pozrieť aj Strombocactus disciformis ssp. esperanzae. Jardo s Vojtom hovoria, že nemusíme cestovať až k Xichu, pretože poznajú inú populáciu bližšie k Piňamiller.

Parkujeme...

Mapimi I, DGO

1.8.2009 | 45
Echinomastusy sú krásnou skupinou rastlín. Krásne vytŕnené rastliny a pomerne vzácne. Jedným z Backebergových mien bol aj Echinomastus mapimiensis. Informácií o náleziskách bolo v tom čase málo a tak som sa vybral do Bermejillo, pretože na inom mieste...

Mapimi II, DGO

1.8.2009 | 6
Mapimí II je výlet z konca pobytu v roku 1998.

Do Mapimí ma to ťahalo znovu. V roku 1990 v La Zarca, ani v okolí Mapimí som nenašiel Mammillaria gasseriana. Ako som písal na inom mieste, neustále sa mi vracala v duchu fotka publikovaná niekedy...

Marmolejos, NL

1.8.2009 | 0
O ružovokvitnúcich trigonusoch z údolia Aramberri sa hovorilo už dlho. Videl som ich už na jar 1990, lenže vtedy nekvitli. Ale už vtedy ma upútali trigonusovité rastliny v miestach, kde by človek očakával Ariocarpus retusus.

Vo výške 1015 m n....

Matehuala I, E of, SLP

1.8.2009 | 5
Ako pokračujeme v ceste s Alim a Jorgem na juh, Charlie v Cactus and Succulent Journal (US) hlási populácie Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. macrochele na hraniciach štátov Nuevo León a San Luis Potosí.
Nachádzame niekoľko rastliniek. Až pri druhej...

Mazatlan, SIN

1.8.2009 | 2
V Mazatlane sa zastavujeme v nejakom cirkuse. Zabíjame čas, ale treba vyjsť v ústrety aj slabším polovičkám.

Melaque, JAL

1.8.2009 | 6
V auguste 1997 som musel ísť do Manzanillo. Využil som príležitosť a skúsil pohľadať Melocactus dawsoni.

Na skalných bralách do výšky maximálne 100 m n. m. nachádzame Melocactus dawsonii (1230) v kvete, Mammillaria mazatlanensis (1231) v kvete,...

Melchor Muzquiz I, COAH

1.8.2009 | 17
Mestečko Melchor Muzquiz bolo pre bratislavských kaktusárov známe ak miesto, kde Alimu ukradli Mamiyu RD 67 a filmovú kameru. Keď som videl kultový film Desperado mal som pocit, že takto musí vyzerať aj Melchor Muzquiz. Dnes je toto celé čistá fantazmagória....

Melchor Muzquiz II, COAH

1.8.2009 | 39
Mammillaria luethyi je stále nesmierne krásna, zaujímavá a príťažlivá rastlina. Aj zájazd Čedoku ju chcel vidieť. V záasade to znamená minimálne tri dni jazdenia. Vyskytuje sa totiž na samom severe Coahuily.

Ráno 6.30 je 14,5°C. Toľko sme špekulovali...

Mesa de Leon I, QRO

1.8.2009 | 36
Dedina nad priehradným múrom Presa Hidroelectrica de Zimapan v štáte Querétaro. Boli sme s Jorgem jednými z posledných kaktusárov, ktorí prešli starou cestou zo Zimapan do Cadereyta. 7.11.1991 sme si večer pripomenuli 74. výročie VOSR (Veľká októbrová...

Mesa de Leon II, QRO

1.8.2009 | 5
Rád som sa chodieval túlať do okolia Mesa de Leon. Mal som veľmi rád Cadereytu. Bolo to blízo z hlavného mesta a dalo sa to robiť ako jednodňový výlet.

Jeden z posledných výletov v roku 1998 bol tiež k Mesa de Leon. Mal som vyhliadnuté vápencové...

Mesa de Leon III, QRO

1.8.2009 | 10
Echinocactus grusoni. Takmer každý ho mal v rukách. Vídavame ho skoro pri každej návšteve hypermarketu. A pritom patrí do CITES I. Najviac úplne oprávnene. Jeho hlavné náleziská boli zaplavené priehradou na Rio Moctezuma. Niektorí naši kolegovia hovoria,...

Mesa de Leon IV, QRO

1.8.2009 | 22
V októbri 1995 prišiel do Mexika Toni Hofer. Stretli sme sa na letisku a dohodli výlet na Turbinicarpus krainzianus ssp. lausseri. Pri odlete už réžia nebola taká dokonalá a minuli sme sa. Len mi Toni nechal odkaz, že našli klasický Turbinicarpus krainzianus....

Mesa de Leon V, Qro

1.8.2009 | 10
Do Mesa de León som sa v roku 1991 dostal s Jorgem Verduzcom. Bola to krásna cesta. Prešli sme ešte popod nesprevádzkovaný priehradný múr. Videli sme mieste strombáče, ornáta. Kúsom od Mesa de León sme našli hastifery. To bol objav! Dnes to už nikto nepochopí....

Metztitlan, HGO

1.8.2009 | 104
Metztitlán! Bože, Metztitlán!

Niekedy dávno, možno už koncom sedemdesiatych rokoch, napísal František Hájek článok o Astrophytum ornatum v Metztitláne. Pamätám si tie fotky a článok akoby boli zo včera. Pred odchodom do Mexika v roku 1990 som...

Mezquitic, SLP

1.8.2009 | 1
Zastávka na ceste San Luis Potosi Zacatecas. Vo výške 2128 m n. m. pozorujeme Ferocactus histrix (1485), Stenocactus phyllacanthus v kvete, Opuntia sp., Coryphantha cornifera, Mammillaria uncinata a Coryphantha clava aff..

Mier y Noriega, NL

1.8.2009 | 8
Teoreticky výborne pripravený Juan hovorí, že Astrophytum columnare má rásť niekde v trojuhoľníku Dr. Arroyo - La Perdida - Huizache. Tak sa vyberáme do Dr. Arroyo a trávime tam dva dni. Našli sme len klasickú a veľmi rozšírenú kaktusovú vegetáciu z okolia...

Milpa Grande, HGO

1.8.2009 | 8
Pekné nálezisko pri Ixmiquilpane. Vo výške 1734 m n. m. sme pozorovali Mammillaria humboldtii fa. caespitosa (1475), Mammillaria schiedeana (1476), Mammillaria gracilis (1477), Ferocactus glaucescens, Ferocactus echidne, Myrtillocactus geometrizans, Astrophytum...

Mina San Rafael, SLP

1.8.2009 | 2
Mina San Rafael je jedno z miest s dlhodobo ignorovanou tajničkou. Ako som napísal v súbore Buenavista I, SLP: V minulosti som mal to veľké šťastie, že sa mohol osobne spoznať s Alfredom Lauom. Naviac sme mali dosť času na rozprávanie sa o kaktusoch....

Mina, NL

1.8.2009 | 14
Jorgeho flek severne od Monterrey. Radi sme tam chodievali. Krásna krajina, veľmi bohatá a rozmanitá kaktusová vegetácia.

V nadmorských výškach medzi 630 – 750 m n. m. sme ozorovávali Echinocereus greggii (0383), Echinocereus poselgeri (0384),...

Minas de Navidad, DGO

1.8.2009 | 11
Opäť klasická historka – nádherná fotka a výborný článok. B. Schuetz v Kaktusoch 1973. A rozhodnutie niekedy tie rastliny mať doma. Nedlho po článku sme šli lyžovať do Krkonoš a podarilo sa mi vybaviť prehliadku zbierky priateľa Codra v Hradci, či Dvúr...

Mineral del Monte, HGO

1.8.2009 | 25
Mineral del Monte je uvádzaný ako typová lokalita Astropyhtum ornatum. Spomínal to vo svojom článku z konca sedemdesiatych rokov František Hájek. Vybral som sa tam z hlavného mesta a bol som zvedavý, čo nájdem.

Po prekonaní stúpania z Pachuca...

Misantla, VER

1.8.2009 | 4
Musím písať po pamäti. Nemám pri sebe mapy a google maps ukazujú niečo úplne odlišné ako si pamätám.

Pointou výletu boli dve archeologické zóny - Cempoala a Quiahuitztlan. Komplikovanou jazdou medzi týmito dvomi zónami, alebo jazdou od jednej...

Mision San Borja, BCN

1.8.2009 | 18
Po úspešném výlete za Ferocactus gatesi sme pokračovali cez Mision San Borja na juh. Práve tu nás čakali úchvatné ferokaktusy. Jedna z fotiek bola použitá aj na titulku do špeciálu o klimatických podmienkach Mexika.

Prvá zastávka len na "próbu"....

Monclova, COAH

1.8.2009 | 9
Pri potulkách s Alim a Jorgem používa Ali staré cestopisy (logbook) Charlieho Glassa z Cactus and Succulent Journal (US). Charlie opisuje jednu lokalitu Echinomastus mariposensis južne od Monclova. Snažíme sa ju nájsť a nakoniec sme aj úspešní. Pred nami...

Montemorelos, NL

1.8.2009 | 7
V roku 1988 opísal náš priateľ Robert Haas Thelocactus bicolor var. commodus. Vtedy sa mi opis zdal zbytočný. Následne v roku 1999 bol taxón Doweldom prekombikovaný na bicolor ssp. commodus. Po návšteve náleziska a po stovkách lokalít s Thelocactus bicolor...

Mulege, BCS

1.8.2009 | 13
Ferocactus rectispinus, alebo emoryi ssp. rectispinus je nádehrnou rastlinou z Baja California a pri ceste po Baje ju treba jednoducho vidieť. Prípravu sme trochu podcenili. V niektorom zo starých KuaSov bol o nich článok, ale nepamätal som si ho. Nebožka...

Nacozari I, SON

1.8.2009 | 4
Výborný článok o veľkokvetých mamiláriách napísal v Kaktusoch už v roku 1971 Honzo Říha. Tam sa zmieňuje aj o histórii objavu a opisu Mammillaria goldi. Mammillaria goldii bola opísaná Glassom a Fosterom v roku 1968 po svojom dávnom objaviteľovi D. Goldovi....

Nacozari II, SON

1.8.2009 | 10
Opäť rastlina s fotografiou. V Backebergovom Cactaceae je nádherná farebná fotka Coryphantah recurvata. A opäť - toto raz musím mať! Našťastie som ich aj videl na prirodzenom stanovisku.

Od Nacozari mierime na juh. Zostávame stáť vedľa cesty...

Nazas, DGO

1.8.2009 | 8
Ako kopírujem poľné poznámky zisťujem, že 23.5.2013 bolo už pedlhých päťnásť rokov od návštevy toho náleziska.

Vo výške okolo 1310 - 1430 m n. m. sme pozorovali Mammillaria guelzowiana (0665), Thelocactus heterochromus (0666), Sclerocactus unguispinus...

Nevado de Toluca, MEX

1.8.2009 | 4
Ako informuje slovenská Wikipedia, "Nevado de Toluca (alebo Xinantécatl) je v súčasnosti neaktívny stratovulkán, nachádzajúci sa v Mexiku blízko mesta Toluca a asi 80 km západne od hlavného mesta. S výškou 4 680 km je to štvrtý najvyšší vrch v krajine...

Noria de las Flores, SLP

1.8.2009 | 6
Flek Dr. Sotomaoyra zo San Luis Potosí. Zrejme najjužnejší výskyt Turbinicarpus beguini vôbec.

Na sádrovcových svahoch vo výške 1749 m n. m. sme pozorovali zaujímavú populáciu Turbinicarpus beguinii aff. (1466), Selaguinella sp. (1467), Neolloydia...

Nuevo Laredo, NL

1.8.2009 | 7
Výlet s Mirom Halfarom na extrémny sever. Skúšali sme šťastie s caput-medusae...

Vo výške asi 202 m n. m. sme našli Echinocereus poselgerii (1574), Mammillaria sp. (Dolichothele) sphaerica, Mammillaria heyderii v kvete a nejaký škaredý Echinocereus...

Nuevo Yucatan II, COAH

1.8.2009 | 8
Ako sa vraciame z Paily stojíme ešte na dvoch miestach okolo Nuevo Yucatan. Vidíme citeľne menšie množsvá rastlín ako sme boli zvyknutí. V nadmorských výškach niečo nad 1400 m pozorujeme Opuntia bradtiana, Echinocactus horizonthalonius, Thelocactus bicolor...

Nuevo Yucatan, COAH

1.8.2009 | 3
Nuevo Yucatan v Sierra de la Paila je ukážkový príklad ako môže a má vyzerať trvalo udržateľný rozvoj. Malá osada, alebo len pár chatrčí. Žije tu pár ľudí, ktorí sa v tejto úplne nehostinnej krajine dokážu obživiť. Robia "candelerov" - získavajú vosk...

Nunez, SLP

1.8.2009 | 29
Ariocarpus bravoanus, alebo Arocarpus fissuratus ssp. bravoanus bol nájedný začiatkom deväťdesiatych rokov a opísaný v roku 1992. Už po náleze ssp. hintonii som zostal prekvapený, že tak blízo od hlavnej cesty sa dá nájsť nový ariokarpus. Bravoanus bol...

Obayos, NL

1.8.2009 | 8
V Obayos sme spali pri posledej ceste z Mammillaria luethyi. Nedokázali sme hnať v noci auto južnejšie. Ráno som si všimol zaujímavý kaňon pri dedine. Nenašiel som tu ale nič. Škoda. Nadmorská výška je okolo 547 m n. m.. Meteostanica ukazuje o 16.16 26,7°C...

Ocampo I, Coah

1.8.2009 | 20
Z Monclovy mierime po večeri do Ocampa. Plánujeme prespať niekde vonku a veľkým oblúkom prejsť cez Cuatrocienegas do Sierra de la Paila. Jardo a spol. našli výborné miesto na spanie. V osamelom kameňolome sme sa nerušene vyspali. Priamo medzi kaktusovou...

Ocampo II, Coah

1.8.2009 | 25
Pokračujeme na ceste z Ocampo na Cuatrocienegas. Krajinárska špička. Posúďte sami.

V nadmorskej výške okolo 1615 m pozorujeme Echinocactus horizonthalonius, Epithelantha bockei, Escobaria tuberculosa, Coryphantha ramillosa, Echinocereus pectinatus...

Ocampo III, Coah

1.8.2009 | 10
Dávnejšie som počul o náleze Escobaria hesteri v Mexiku. Tento raz sa nám ju Jardo a Vojto rozhodli ukázať. V nadmorskej výške asi 1533 m sme pozorovali veľmi zaujímavé Escobaria hesteri aff., Neolloydia odorata, Echinocereus stramineus, Opuntia platyacantha,...

Ocampo, TAMPS

1.8.2009 | 18
Jardo s Vojtom majú vymyslený prieskum vzdialeného kaňona pri Ocampo v štáte Tamaulipas. Cestou necháme moje auto stáť v zabudnutej dedine a pokračujeme Ríšovým Jeepom. Nakoniec aj ten sa vo výške 666 m n. m. zastaví v suchom koryte a do kaňona ideme...

Ojo de Agua, MICH

1.8.2009 | 5
Využívam cestu do Manzanillo aj na ďalšiu zastávku na pacifickom pobreží. Tento raz pri Ojo de Agua a stojíme pre Mammillaria beiselii. Do okolia prichádzajú klásť vajcia korytnačky a zrejme z nejakej informačnej tabule mám poznačené, že priemerná ročná...

Ojo de Liebre, BCS

1.8.2009 | 14
Jedna z mexických nekaktusárskych atrakcií je pozorovanie šedých veľrýb (Eschrichtius robustus) na Baja California. Zátoku Ojo de Liebre nám dobre poradil český kolega a myslím, že sme si tento deň užili.

Orchidey

1.8.2009 | 38
Ak dovolíte, určenie týchto obrázkov nechám na úplný záver. Bude to totiž stáť veľmi veľa času.

Pachuca I, HGO

1.8.2009 | 16
Posledný večer zatiaľ posledného pobytu vo februári 2015 som strávil v Pachuca. Najskôr som nechal vyumývať auto v Actopan a na večeru som vyrazil do Pachuca. Prespal som na fleku s pulchellusmi pri Huixmi a vrátil sa do hlavného mesta.

Pachuca, HGO

1.8.2009 | 5
Pachuca je hlavné mesto štátu Hidalgo. Leží kúsok od Cd. de México. V meste sme nič osobitého nevideli. Na kopcoch v jeho okolí je to trošku zaujímavejšie.

V nadmorskej výške 2503 m, v lúčnych porastoch, pozorujeme Coryphantha cornifera (1291),...

Palma Sola, VER

1.8.2009 | 16
Po stretnutí s Honim Hoferom v Quinta Las Camelinas v apríli 1990 mi Toni hovorí, že druhý deň ide hľadať Melocactus delessertianus. Pýta sa, či nejdem s nimi. Jasné! Lepšiu ponuku mi asi ani nemohol dať.

Článok Honzu Říhu v Kaktusoch je v roku...

Palmas, SLP

1.8.2009 | -1
Ariocarpus fissuratus spp. hintoni bol výborný objav A. Laussera. Podľa mena sa súdi, že nálezcom bol G. Hinton. Nebol. Len bola taká móda pomenovávať v tom čase všetko "hintoni".
Prvá zmienka o rastlinách sa objavila v KuaSe v roku 1984 z pera jej...

Palmillas, Tamps

1.8.2009 | 3
Posledný výlet s Juanom. Len taký výstrel na slepo pri Palmillas. Niekde by tam mali rásť Turbinicarpus pseudopectinatus. Ten sme hľadali zbytočne.

Asi po hodine chôdze v hustom vegetačnom kryte konečne prichádzame ku kopcom, kde rastú Ariocarpus...

Palo Seco, SLP

1.8.2009 | 5
Palo Seco je dedina pri Cerritos. Behali sme po okolí a hľadali Turbinicarpus bonatzi. Našli sme len tieto, osobité Mammillaria compresa. Nzbieral som z toho trochu plodov a poprosil Mira Halfara, aby to vysial. Mohla by to byť, v kultúre, pekná biela...

Paraiso Perdido, NL

1.8.2009 | 18
Paraíso Perdido, alebo Stratený raj. Tak sme si nazvali miesto na ceste medzi Rayones a Galeana, kde sme zostali sme tam nocovať s Jorgem, Alim a Juanom na expedícii UNANL v roku 1990. Večer sme sedeli pri ohni a dívali sa na tie úžasné hory. Rozmýšľali...

Parque Potrero Chico, NL

1.8.2009 | 15
Nádherný park severne od Monterrey. Niekdy tu by mala byť ďalšia populácia Turbinicarpus sauerii ssp. septentrionalis. Strávil som tu pol dňa hľadaním. Myslím, že som preliezol takmer všetko, čo sa preliezť dalo. A nenašiel som to, čo som hľadal. Aj taký...

Parras de la Fuente, COAH

1.8.2009 | 28
Oáza púšte - Parras de la Fuente. Centrum výroby brandy. Dnes tam bude zrejme aj golfové ihrisko. Pre nás, kaktusárov, je Parras spojený s jedným famóznym menom - Ing. Aguirre Benavides. Zomrel niekedy koncom sedemdesiatych rokov. Mýtus, či legenda žije....

Paso de Coneto, DGO

1.8.2009 | 22
Mammillaria theresae musela byť v čase jej nálezu úžasná rastlinka. Niečo ako Mammillaria luethyi o pár desaťročí neskôr. Výborný článok o nej a iných veľkokvetých mamiláriách napísal v Kaktusoch už v roku 1971 Honzo Říha. Následne v roku 1973 publikoval...

Pastora, SLP

1.8.2009 | 13
Pri hľadaní turbinikarpusov južne od Matehuala sme už v roku 1995 narazili na veľmi zaujímavý Thelocactus z okruhu hexaedrophorus. Popolavošedé rastliny s veľkou repou. JJH, na rozdiel do nás, nezaháľal a opísal. Už len aby doložil aj herbárové položky...

Auto...

Patla, PUE

1.8.2009 | 3
Patla je malá, stratená dedina v štáte Puebla. Leží v našom "pytli", v oblasti La Union. Za dedinou sme našli kvitnúcu Encyclia radiata (0714), Oncidium sp. (0715) a Epiphyllum sp. (0716).

Pedricena, DGO

1.8.2009 | 1
Štandardná zastávka pri Pedriceňa. Vo výške 1245 m n. m. pozorujem bežné Sclerocactus uncinatus, Coryphantha durangensis, Echinocereus stramineus aff., Opuntia kleiniae, Opuntia platyacantha a jednu kristátnu Escobaria tuberculosa (0664).

Pena Blanca, QRO

1.8.2009 | 10
Po ceste Cadereyta Rio Verde šiel pomaly každý. Severne od Vizarronu sú terény zaujímavé pre strombokaktusy. Ako cesta klesá dolu pribúdajú lofofory a ornáta.

V nadmorskej výške 1245 m n. m.m pozorujeme Coryphantha sp. (0585) a špičkovú populáciu...

Penamiller, QRO

1.8.2009 | 10
Veľmi zaujímavý flek. Trochu som sa bál tam zastaviť. Predsa len, rastú tam lofky a nemám chuť vysvetľovať náhodne okoloidúcim vojakom, či policajtom, že fotím modrú oblohu. Auto tam jednoducho niet kam schovať. Stáli sme tam dva razy. Raz s Jorgem v...

Penon Blanco, DGO

1.8.2009 | 8
Počas večerov v hlavnom meste Mexika som listovával literatúrou a hľadal zaujímavé rastliny na hľadanie. Takto som našiel v Reppenhagenovej monografii Mammillaria fotku Mammillaria papasquiarensis. Údaj o výskyte je stručný. Keď k nám najbližšie prišiel...

Penon de Amayuca, MOR

1.8.2009 | 5
Mammillaria magnifica je krásna rastlina už podľa mena - magnifica. Nespomínam si presne kto ju z Mexika spomínal prvý. Zrejme František Hájek. Len a len kvôli nej sme sa vybrali hľadať Peňon de Amayuca v štáte Morelos.

Jediným problémom je nájsť...

Peroles, SLP

1.8.2009 | 40
Ideme zo San Bartolo cez Las Tablas do Rio Verde. Jardo s Vojtom hovoria, že tu pozanjú jazierko, kde by sme mohli zoškrábať zažratú špinu. Voda je priezračne čistá a teplá. Zážitok. Pozitívny.

Petlalcingo, OAX

1.8.2009 | 21
Mammillaria solisioides bola dlhé roky známa len z jedného náleziska. Tento flek mi ukázal A. Lau v roku 1991. Niekto z nemeckej partie ich našiel aj na inom kopci pri Petlalcingo.

Na svažitých kamenistých lúkach, vo výškach okolo 1720 m n....

Pichilingue, BCS

1.8.2009 | 2
13.2.1997 končí náš úspešný výlet po Baja California a z Pichilingue sa kompou plavíme cez Cortézovo more do Mazatlánu.

Playa del Carmen, QUIN

1.8.2009 | 2
Cancun nám pripadal ako Miami. Presunuli sme sa južnejšie a pod Playa del Carmen sme našli zátoku s bielym pieskom a ochotnými picmochmi.

Pochutla, OAX

1.8.2009 | 0
Pochutla je malé mestečko kúsok od turistického strediska Bahías de Huatulco v štáte Oaxaca.

Presa Rio Tula I, QRO

1.8.2009 | 11
Do okolia Cadereyty som chodieval dosť často. Rád som sa motal po vápencových svahoch preplnených kaktusovou vegetáciou. Naviac je to krajinársky nádherný kút Mexika.

V nadmorskej výške okolo 1900 m som našiel mikropopuláciu Turbinicarpus pseudomacrochele...

Presa Rio Tula II, QRO

1.8.2009 | 24
Bezcielne chodenie malo aj pozitívne výsledky. Nádherná populácia rastlín veľmi podobných starým Turbinicarpus krainzianus var. sphacellatus. Úžasný flek.

Vo výške 1864 m n. m. som na skalnatých platniach našiel Turbinicarpus pseudomacrochele...

Presa Rio Tula III, Hgo

1.8.2009 | 18
Na hranice štátov Hidalgo Querátaro sme v minulosti chodievali často hľadať rastliny komplexu krainzianus. Mám túto oblasť rád. Rastú tam viaceré populácie krainzianusovitých rastlín, Echinocactus grusoni a Thelocactus hastifer. O populácii "sphacellatusov"...

Presa de Guadalupe I, SLP

1.8.2009 | 5
Náhodná zastávka vedľa cesty a na kopci hore sme našli starého "ixtlero", ktorý získaval vlákno z Agave lechuguilla. Strašná robota.

Po debate s dedkom sa poobzeráme po okolí a pozorujeme Thelocactus tulensis (0475) v kvete, Opuntia sp., Echinocereus...

Presa de Guadalupe II, SLP

1.8.2009 | 7
21.1.1995 sme úplnou náhodou našli kvitnúcu populáciu Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. nova. Nové turbinikarpusy ma veľmi prekvapili. Hovorím si červený klinkerianus. Akosi som túto rastlinu podcenil. Je to skutočne dobrý poddruh a opis z pera Honzu...

Presa de Linares, ZAC

1.8.2009 | 4
Druhé nálezisko Mammillaria moelleriana ssp. cowperae. Krásna krajina, nádherné rastliny.

Na skalnýh formáciách pozorujeme Mammillaria moelleriana ssp. cowperae (0794), Opuntia platyacantha, Echinocereus polyacanthus, Mammillaria sp. zelená,...

Presa de la Amistad, COAH

1.8.2009 | 6
Správy o Mammillaria luethyi nás vyhnali až na extrémny sever štátu Coahuila. Luethky sme, samozrejme, nenašli, ale videli sme veľa zaujímavých rastlín, ktorým sa dovtedy nikto nevenoval.

Prekvapili ma najrozličnejšie formy Sclerocactus brevihamatus...

Pto. La Estancia, HGO

1.8.2009 | 6
Ku koncu pobytu som sa venoval trochu intenzívnejšie stenokaktusom. V už spomínanej publikácii H. Bravo a H. Sanchez Mejorada autori uvádzajú Stenocactus sulphureus od Pto. La Estancia. Nikdy som o takejto rastline nepočul. Nespomínal som si ani, že by...

Puebla, PUE

1.8.2009 | 12
V Puebla sme sa v roku 2004 zúčastnili veľtrhu.

Puente Rio Chihue, TAMPS

1.8.2009 | 6
Pri výlete po okolí Jaumave v januári 1996 sme len tak chodili po údolí. Vo výške 645 m n. m. sme v hustom poraste videli množstvo Ariocarpus trigonus (0810). Mali sme šťastie a všimli sme si aj Echinocereus poselgeri fa. tamaulipensis (0811). Okrem toho...

Puente de Dios, HGO

1.8.2009 | 3
Opäť kniha W. Reppenhagena a fotka Mammillaria amajacensis. Nálezisko bolo udané len Puente de Dios v štáte Hidalgo. Urobil som si jednodňový výlet a našiel aj Puente de Dios aj Mammillaria „amajacensis“ (1346). Okrem nich som pozoroval len Myrtillocactus...

Puente de Dios, NL

1.8.2009 | 8
Puente de Dios - Boží most. Skalný útvar, po ktorom ide cesta do Galeana. Zostali sme stáť a obehli oba kopce pri ceste.

V podraste hechcií a ágav pozorujeme Ferocactus hamatacanthus, Mammillaria winteriae, Echinocactus platyacanthus, opäť tie...

Punta Eugenia, BCN

1.8.2009 | 7
V Punta Eugenia trávime deň naviac. Mechulín, ktorý nás mal dnes zobrať na Cedros bol spitý a musíme počkať, či do zajtra vytriezvie. Pri motaní sa po okolí pozorujeme v nadmorskej výške okolo 20 m Ferocactus fordii ssp. grandiflorus (1148).

Quinta las Camelinas, VER

1.8.2009 | 23
Alfred B. Lau a Quinta Las Camelinas vo Fortin de las Flores. Dva pojmy, ktoré zostanú v našich mysliach.

O tomto úžasnom dome písal koncom sedemdesiatych rokov Honzo Říha. Keď som sa dostal do Fortin v apríli 1990, domáci pán nebol doma. Spoznal...

Ramos Arizpe, COAH

1.8.2009 | 26
Opäť prichádzame za Alim a Jorgem do Monterrey. Majú výborný plán - smer Saltillo a motať sa smerom k Monclova a späť domov. Pri Ramos Arizpe zbiehame z hlavnej cesty a ideme k pomerne vzdialeným kopcom. Nadmorská výška tohto náleziska je medzi 1250 a...

Rancho Alcocer, GTO

1.8.2009 | 17
Výlet na motýle a do San Miguel de Allende. V San Miguel sme 19.2.1998, tesne pred Charlieho smrťou, vrúbľovali Mammillaria luethyi...

Okrem toho sme najskôr vybehli na najbližšie kopce a vo výške 2080 m n. m. pozorovali Mammillaria zephyranthoides,...

Rancho Benito Juarez, COAH

1.8.2009 | 3
Výlet okolo El Pilar. Pokračujeme pešo rovinou na západ smerom v nízkym pahorkom v diaľke. Nadmorská výška okolo 1150 m n. m. a v rovine vidíme Sclerocactus uncinatus (0112), Echinocactus horizonthalonius, Coryphantha difficilis, Ferocactus hamatacanthus,...

Rancho Chapulin, COAH

1.8.2009 | 2
Na severe sme skúšali šťastie s Mammillaria luethyi. Neúspešne. Našli sme vo výškach okolo 570 m n. m. Epithelantha micromeris (1311) fa. cristata, Neolloydia conoidea, Dasylirion sp..

Rancho El Herrero, SLP

1.8.2009 | 1
Ďaľšie z nálezísk Ariocarpus hintoni. Všetko je v zásade identické s predchádzajúcim flekom. Nízky kopček, identická vegetácia.

Vo výške asi 1605 m n. m. sme pozorovali Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. macrochele (0890), Ariocarpus fissuratus...

Rancho El Milagro, COAH

1.8.2009 | -1
Len tak sa motáme po severe a skúšame kopec za kopcom. Chýba nám trochu šťastia. Nenachádzame nič nového. Pri tejto zástávke vidíme len Opuntia platyacantha, Agave americana, Dasylirion sp., Echinocereus sp. zelený, Coryphantha sp., Echinocereus pectinatus...

Rancho El Trigo, CHIH

1.8.2009 | 8
Echinocereus laui je jedným z Lauových špičkových objavov. Veľmi pekná rastlina, dosť odlišná od ostatných. A nádherne kvitne.

Nemáme žiadne informácie k nálezisku, len Rancho El Trigo. Motáme sa po okolí a občas zastavujeme. Vo výške 1405 m...

Rancho Galemes, COAH

1.8.2009 | 4
Hľadáme na severe. Nemáme šťastie. Keby sme aspoň našli vhodný terén na zaujímavé rastliny, ale žiadne vápencové formácie tu nie sú.

Vo výške 815 m n. m. pozorujeme Coryphantha sp. (1310) žlté tŕne, Echinocereus pectinatus, Neolloydia conoidea,...

Rancho Garrunos, AGS

1.8.2009 | 8
Mammillaria bombycina bola v kultúre dobre známa. Len sa dlhé roky nevedelo, kde rastie. Myslím, že Fitz Maurice urobil kus roboty a tento skvostný taxón v prírode znovuobjavil.

Keď stúpate na nálezisko pochopíte, prečo sa sem nikto roky nevybral....

Rancho La Joya, BCS

1.8.2009 | 3
Náš veľký výlet po Baja California sa končí. Posledný flek. Hľadáme Echinocereus sciurus. Mal by rásť niekde pri Cabo San Lucas. Úplne na juhu polostrova.

Na nízkych kopčekoch aj nachádzame Echinocereus sciurus (1163), Mammillaria schumannii...

Rancho Mexicano, SLP

1.8.2009 | 11
Úžasný flek, ktorý našiel Roman Staník. Extra bonusom je drobná forma Pelecyphora strobiliformis.

Pod kopcom stojíme jedno ráno v júli 1997. Nadmorská výška je asi 1735 m n. m.. Pozorujeme nádherne vytŕnenú formu Echinocactus platyacanthus (1210),...

Rancho Mezquital, NL

1.8.2009 | 43
Vraciame sa z Melchor Muzquis do Monterrey. Pod Monclova odbáčame na východ k Rancho El Mezquital. Nadmorská výška je tu 633 m n. m.; 41% a 32,8°C. V rovine okolo auta pozorujeme Coryphantha salinensis, veľmi hustú populáciu Lophophora williamsii v kvete,...

Rancho San Fernando, COAH

1.8.2009 | 5
Túlanie sa po extrémnom severe Coahuily. Myslím, že si pobyt v Mexiku všetci užívame. Vegetácia je úplne odlišná od južnejších oblastí Mexika. Pochopiteľne.

V nadmorskej výške okolo 650 m n. m. pozorujeme Sclerocactus tobuschi aff. (1416), Sclerocactus...

Rayon, SLP

1.8.2009 | 0
Veľmi som chcel vidieť Mammillaria hahniana. V kultúre sú to krásna chlpaté biele gule. Na nálezisku také dokonalé nie sú. Ale majú všetky predpoklady byť krásne doma.

Vo výške asi 985 m n. m. som našiel Mammillaria hahniana (1470), Echinocereus...

Rayones I, NL

1.8.2009 | 37
S Alim a Jorgem som sa v apríli 1990 rozlúčil v San Luis Potosí po nálezisku Pelecyphora asseliformis. Ja som pokračoval na juh do hlavného mesta pre Juana. Oni sa ešte dva, či tri dni motali cestou na sever do Monterrey. Dohodli sme sa kedy sa opäť v...

Rayones II, NL

1.8.2009 | 15
Po rýchlej návšteve ariákov chceme stihnúť do tmy aj Aztekium ritteri (0091). Aj tie Ali našiel a tým pádom je to pre nás jednoduché. Vlezieme na nálezisko a tam je tých, u nás tak vzácnych, aztékii nekonečne. Rastú takmer výhradne na svahoch orientovaných...

Rayones III, NL

1.8.2009 | 11
Študenti našli miesto na spanie neďaleko potoka a ráno ideme pozrieť vegetáciu blízkeho Caňon de Metates. Krajinársky je pekný, ale našli sme len Neolloydia conoidea, niekoľko málo Aztekium ritteri, Epithelantha micromeris, Ferocactus stainesii, Echinocactus...

Rayones IV, NL

1.8.2009 | 38
Výlet s Wernerom van Heekom, jeho manželkou Edith, Stephanom Nitzschkem, Heinzom Lechnerom a mojou Nebožkou v Rayones. Vtedy sa ešte smelo a ako vidíte, výborne sme sa bavievali.

Ďalšie sady fotiek sú z našej návštevy Rayones v roku 2014 a 2017....

Rayones V, NL

1.8.2009 | 22
Jardov najvýchodnejší flek s Aztekium ritteri. Ráno je vzdušná vlhkosť v uzatvorenom kaňone 62% pri 26,2°C. Nadmorská výška je medzi 807 a 851 m.. Pozorujeme Mammillaria candida, Aztekium ritteri, Mammillaria sp. ?, Echinocereus viereckii ssp. huastecasensis,...

Rayones VI, NL

1.8.2009 | 12
Využívame našu mobilnosť v Rayones a presúvame sa busom po údolí. Pri jednej náhodnej zastávke na bridlicovitých pahorkoch nachádzame okrem Echinocactus platyacanthus, Ferocactus hamatacanthus, Neolloydia conoidea, Mammillaria winteriae, Opuntia microdasys,...

Rayones VII, NL

1.8.2009 | 52
Rayones VII je nálezisko nad jednou z dedín v údolí Rayones. V úzkom kaňone je vzdušná vlhkosť 44% a 31,2°C. Nadmorská výška sa pohybuje medzi 937 a 978 m. Na kolmých stenách rastú Echinocactus platyacanthus, Neolloydia conoidea, Echinocereus pentalophus...

Rayones VIII, NL

1.8.2009 | 6
Jardo má predstavu, kde by chcel vyskúšať "supie oko". Štartujeme z cesty a toto sú výsledky. Pravda je, že na tablete tie rastlinky veľmi viditeľné neboli. Doma bolo treba upraviť fotky a zväčšiť výrezy. Potom je to jednoznačné. Ďalší, nový flek, Aztekium...

Real de Arriba, MEX

1.8.2009 | 3
Real de Arriba bol flek Mira Straku. Chodieval tam obzerať orchidey a chytať chrobáky. My sme sa zviezli s ním. Pozorovali sme množstvá Encyclia linkiae aff. (0489), Oncidium cavendishianum (0491), Encyclia sp. (0492), Bletia sp. (0493), Bletia sp. (0494),...

Real de Catorce, SLP

1.8.2009 | 13
Real de Catorce bolo staré banícke mestečko nad Matehuala. Skutočnou banskou osadou sa stal už v roku 1772. V roku 1803 bol Real de Catorce druhou najproduktívnejšou banskou osadou na svete v produkcii striebra. Toľko španielska Wikipedia.

Mňa...

Refugio Cerros Blancos, NL

1.8.2009 | 3
Turbinicapus subterraneus je zvláštnou rastlinou. Mnohí moji priatelia kaktusári nad touto abnormalitou hýkavali. Ja s nimi. Motali sme koncom apríla 1995 v okolí Dr. Arroyo a hovorili si, že nie je možné, aby subterraneusy rástli len na jednom kopci...

Revolcaderos, SIN

1.8.2009 | 2
Vraciame sa dlhej cesty po Baja California. Vyrážame z Mazatlánu a mierime do Duranga. Niekde okolo hraníc medzi štátmi Sinaloa a Durango stojíme vo výške okolo 2700 m n. m., keď si z auta všimneme zaujímavé kvety akejsi cibuľoviny (1405).

Rio Moctezuma, QRO

1.8.2009 | 3
7. novembra 1991 sme si s Jorgem najskôr pripomenuli 74. výročie VOSR, začiatok Mesiaca československo - sovietskeho priateľstva a vyrazili sme zo Zimapanu do Cadereyty.

Listujem starým denníkom. Ten netrpí sklerózou a hovorí: "27.9 km od PEMEX...

Rio Salado I, OAX

1.8.2009 | 5
Opäť článok Honzu Říhu a fotka. A zase objav Alfreda Laua. A komplikované meno Mammillaria huitzlopochtli. Aspoň sme sa kaktusári dozvedeli niečo z panteonu aztéckych bohov. V každom prípade boli mamilárie z juhu Mexika veľmi zaujímavé. Využívame s Alim...

Rio Salado II, OAX

1.8.2009 | 2
Od klasických huitzilopochtli treba pokračovať ďalej do kaňonu a po pár kilometroch máte šancu nájsť aj ssp. niduliformis. Skvostné rastliny. V nadmorskej výške asi 520 m n. m. na holých skalných formáciách sa objavujú početné Mammillaria huitzilopochtli...

Rio Salado III, OAX

1.8.2009 | 6
Náleziská od rieky Rio Salado sme mali od Michaela Wohlschlagera. S pomerne presným nákresom sme boli presvedčení, že nemôžme Mammillaria tlaloci minúť. Problémy, samozrejme, nastali. V čase a priestore sa menili cesty, pribúdali ploty. Nakoniec sme cestu...

Rio Salado IV, OAX

1.8.2009 | 11
S GPS údajmi z roku 1997 sme si mysleli, že nájdeme pôvodný flek. Nenašli. Blúdili sme kaňonmi a nakoniec sme Mammillaria tlaloci našli na inom mieste. Raz toľko vzdialenom od auta...

Z auta vystupujeme vo výške 589 m n. m.. Stúpame úzkym kaňonom...

Rio San Jose I, NL

1.8.2009 | 67
Pri ceste v októbri 2014 sa dlho motáme okolo Galeany. Nakoniec sa rozhodujeme vyraziť na krátku foto návštevu na flek geohintonii. Cestou v údolí nás zastavuje miestny čavo. Upozorní nás, že je zakázané kopať geohintonie a aztékia. Len on mám môže dať...

Rio San Jose II, NL

1.8.2009 | 8
Stojíme na južnom okraji údolia Rio San José. Aztekiu ritteri nachádzame ešte vo výške 1526 m n. m..

Rio San Jose, NL

1.8.2009 | 23
Fantastický nález Georga Hintona z roku 1991. Najskôr, tak ako býva zvykom, sa začali objavovať fámy. V roku 1992 prišiel originálny opis z pera Charlieho Glassa a Fitza Mauricea a potom začala honba. Podarilo sa to Jardovi Šnicerovi a Liborovi Kuntemu...

Rio Verde I, SLP

1.8.2009 | 5
Môj prvý lophophoroides. Motal som sa v októbri 1991 v okolí Rio Verde a hľadal v rovine turbinikarpusy. Pri x - tej zastávke som bol úspešný. Na flek som sa vrátil ešte 1.6.1998 a boli tam.

V nadmorskej výške 1077 m n. m., alebo 1000 m n. m....

Rio Verde II, SLP

1.8.2009 | 15
Už v roku 1989 našiel dnešný Turbinicarpus schmiedicekanus ssp. rioverdensis J. Jauernig pri mestečku Rio Verde. Gerhart Frank ich opísal v roku 1992 v holandskej Succulente.

V nadmorskej výške 980 m som v hustých kríkoch pozoroval Coryphantha...

Rio Verde III, SLP

1.8.2009 | 1
V júni 1995 mierime k Rio Verde a Las Tablas. Skúšame šťastie so zastávkou južnejšie od Rio Verde a po dlhšom hľadaní aj nachádzame vo výške 921 m n. m. niekoľko exmplárov Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. rioverdensis (0682), Mammillaria schiedeana...

Rio Verde IV, SLP

1.8.2009 | 39

Rodeo, DGO

1.8.2009 | 2
Pri veľkej ceste po severozápade Mexika v decembri 1995 sme sa dostali aj do Duranga k Rodeu. Zažili sme tam úplne najhorší hotel v živote, nielen v Mexiku. Spali sme vo vetrovkách a topánkach. Dokonca sme zobrali do "postelí" aj psov, lebo na zemi by...

Rucias, SLP

1.8.2009 | 7
Pri listovaní Reppenhagenovou monografiou ma zaujala fotka Mammillaria orcutti. Ešte pred odchodom som chcel vyskúšať šťastie a vidieť ju na nálezisku. Hľadanie netrvalo dlho a úspešný som bol už pri prvej zastávke.

Na prvej zastávke v borovicovom...

SLP, SLP

1.8.2009 | 8
Jedným z nálezísk Echinocereus pulchellus je západný okraj mesta San Luis Potosí. Skúšali sme šťastie a podarilo sa nám v trávnatých porastoch, vo výške 2300 m n. m., vidieť Stenocactus coptonogonus (0743), Echinocereus pulchellus ssp. amoeus (0744),...

Sacramento, SLP

1.8.2009 | 0
V lete 1995 sme sa motali po okolí Matehula ahľadali ďalšie formy Turbinicarpus schmiedeckeanus ssp. macrochele. Vo výške 1820 m n. m. sme našli ďalšie nálezisko Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. macrochele (0704) a Thelocactus conothelos. Keď sme prichádzali...

Salinas Victoria I, NL

1.8.2009 | 6
Jardo s Vojtom by radi pozorovali kvitnúce populácie Ariocarpus trigonus. Skúšame na viacerých miestach. Občas zbytočne. Pri Salinas Victoria, NL pozorujeme vo výške asi 793 m n. m. a pri 39,6°C a 47% vzdušnej vlhkosti Echinocactus texensis, Sclerocactus...

Salinas Victoria II, NL

1.8.2009 | 19
Jardo a spol chcú využiť jesenný čas na hľadanie kvitnúcich trigonusov. Skúšame zastávku severne od Monterrey, kúsok od diaľnice Monterrey - Nuevo Laredo. Nadmorská výška je medzi 554 a 595 m, poobedná teplota 41°C a vzdušná vlhkosť 43%. Okrem kvitnúcich...

Salinas, SLP

1.8.2009 | 37
Salinas a Echinomastus lauii. Kto by si nepamätal článok B. Schuetza v Kaktusoch z roku 1977? To bola dokonalá fotka. A dokonalá rastlina. Koho z nás vtedy napadlo, že ju takmer všetci uvidíme v prírode...

Pri plánovaní cesty to bola povinná...

Salitrillo, MEX

1.8.2009 | 2
Opäť flek orchideársky Mira Straku. Na niekoľko málo kilometrov sme mohli pozorovať vo výškach 1165 m n. m. Barkeria sp. v kvete, Cattleya aurantiaca a Onciudium cebolleda (0843). Na skalnej stene, vo výške asi 1365 m n. m., Oncidium sp. a Mammillaria...

Salitrillo, PUE

1.8.2009 | 15
Alfred Lau ma berie na jeseň 1991 na nálezisko Mammillaria solisioides. Je to nádherná rastlina. Pozorujem jeho malých Indiánov ako zbierajú semená z týchto rastlín. Treba povedať, že to veľmi ekologické a šetrné k rastlinám nie je...

Okrem spomínaných...

Saltillo I, COAH

1.8.2009 | 28
V dohodnutý čas sa v Saltillo stretávam s Memom Moellerom a ideme na výlet po okolí. Sľubujú Turbinicarpus valdezianus a táto rastlina má s Memom iné kúzlo - rastlinku opisoval jeho otec. A starý Moeller má aj dnes (t. j. 1.4.1990) úplne jasnú hlavu....

Saltillo II, COAH

1.8.2009 | 15
Severne od Saltilla hľadáme nocľažisko. Nachádzame zaujímavú odbočku a snažíme sa zostať stáť tak, aby auto zbytočne nepriťahovalo pozornosť. Ali ma posiela na drevo. Všade okolo len Larea tridentata (španielsky gobernadora). Asi sa zbláznil. Som bažant,...

Saltillo III, COAH

1.8.2009 | 38
Posledný výlet v Mexiku v roku 1990. Som hlboko presvedčený, že sa tam už nikdy, ale naozaj nikdy, nevrátim. Nech by sa našlo čokoľvek. Koniec. Raz stačí. Nechutila mi strava. Jdnoducho som bol po troch mesiacoch s batohom na chrbte otrávený. Vydržalo...

Saltillo IV, COAH

1.8.2009 | 2
V roku 1995 bol Jorge Verduzco ešte mladý chlap a bavilo ho behať vo voľnom čase po kaktusoch. Pri Saltillo našiel niekoľko nových flekov Turbinicarpus valdezianus.

V nadmorskej výške 1535 m n. m., na nízkych holých kopcoch objavil Turbinicarpus...

Saltillo V, COAH

1.8.2009 | 2
Neďaleko predchádzajúceho náleziska našiel Jorge Verduzco vo výške asi 1550 m n. m. okrem Coryphantha poselgeriana ssp. valida ((0680)), Turbinicarpus valdezianus (0681), Thelocactus bicolor, Echinocactus horizonthalonius, Lophophora williamsii, Echinocereus...

Saltillo, COAH

1.8.2009 | 8
Saltillo je hlavné mesto mexického štátu Coahuila. Má viac ako 700 000 obyvateľov. Ako píše slovenská Wikipedia, mesto bolo založené v roku 1577. V roku 1824 sa stalo hlavným mestom štátu Coahuilla y Tejas. Podľa mexického magazínu Inversionista malo...

San Antonio de Pena Nevada, NL

1.8.2009 | 7
Michael Wolhschlager spomínal zaujímavý Turbinicarpus beguini od Dr. Arroyo. Boli sme zvedaví a tak sme sa v máji 1998 zastavili na nálezisku. V nadmorskej výške 2508 m, na sádrovcových kopcoch, sme našli veľmi zaujímavú populáciu Turbinicarpus beguinii...

San Antonio del Salero, SLP

1.8.2009 | 29
Na veľkom výlete na juh s Alim a Jorgem zastavujeme južne od Saltilla na križovatke pri San António del Salero. Fotíme neopakovateľný západ slnka a hľadáme nocľažisko. Utáborili sme sa pri nízkom kopčeku, nazbierame "dreva" a pri ohni debatujeme do noci....

San Antonio, TAMPS

1.8.2009 | 2
V Jaumave som opakovane hľadával Turbinicarpus saueri. Veľmi dlho neúspešne. Hľadanie v údolí Jaumave má výhodu, že vždy vidíte nejaké krásne kaktusy. Tento raz som vo výškach okolo 940 m n. m. pozoroval Ariocarpus trigonus a Coryphantha sp..

San Baltazar de Lagunas I, OAX

1.8.2009 | 25
Pôvodný flek Ortegocactus macdougallii je ľahšie dosiahnuteľný z Miahuatlan. Kedysi dávno mi Alfred Lau hovoril, že ortegáče rastú aj ďalej v horách v smere na cestu Oaxaca - Tehuantepec. Máme predstavu, že by sme to mohli vyskúšať.
Cestu Oaxaca...

San Baltazar de Lagunas II, OAX

1.8.2009 | 5
Malých dedín v okolí je dosť. Občas v nich vidíme po uliciach polihovať sfetovaných indiánov. Na rozdiel od ortegáčov, títo sú nechutní.
V nadmorskej výške 1789 m pozorujeme na ďalšom nálezisku Ortegocactus macdougalli a Mammillaria sp. zelená s...

San Bartolo I, SLP

1.8.2009 | 0
Začiatkom augusta 1994 ideme zo Cerritos do Las Tablas. Hlavným cieľom je hľadanie Turbinicarpus gielsdorfianus a bonatzi. Žiadny sme nenašli. Objavili sme pár populácií Turbinicarpus lophophoroides.

V nadmorskej výške asi 950 m sme po oboch...

San Bartolo II, SLP

1.8.2009 | 15
Ďalšia zastávka na ceste Cerritos - Las Tablas. Nachádzame zaujímavú, drobnú formu Turbinicarpus lophophoroides.

Nadmorská výška opäť okolo 950 m a vegetácia tiež identická Turbinicarpus lophophoroides (0463) a Coryphantha maiz - tablasensis....

San Bartolo III, SLP

1.8.2009 | 11
Snažíme sa dostať sa bližšie k nevysokým kopcom v diaľke. Cesty sú mizerné, ale pomaly to ide. Nakoniec tie kopčeky pobehaáme. Zo skutočne zaujímavých vecí nachádzame len drobnú lofofóru. Zrejme Lophophora williamsi ssp. koehresi. Fotografie vznikli z...

San Blas, SIN

1.8.2009 | 19
San Blas v Sinaloa bola povinná zastávka pri ceste vlakom cez Barranca del Cobre do Chihuahua. Raňajší vlak mi ušiel a tak som mal v tejto diere celý deň voľno.

Vyštveral som sa na najbližší a najvyšší kopec. Okrem množstva neznámych cereusov...

San Carlos, SON

1.8.2009 | 29
San Carlos bolo udávané ako nálezisko Mammillaria booli. Myslím, že to bola fotka v Backebergovom Cactaceae V, ktorá ma motivovala vidieť túto rastlinku.

Na prvý pokus, 23.12.1995, sa na nás šťastie s Mammillaria booli nesumialo. Pozorovali sme,...

San Carlos, TAMPS

1.8.2009 | 31
Ďalší z nálezov drobných a navzájom si podobných turbinikarpusov z okruhu saueri dostal meno nieblae. Nález sa podaril v netradičnej oblasti v okolí San Carlos v štáte Tamaulipas.

Zamknutá brána opäť znamená slušnú porciu kilometrov pešo. Už...

San Felipe, GTO

1.8.2009 | 2
Mammillaria schwarzi bola jedna zaujímavá rastlinka zo série Stylothelae. Našiel ju kedysi dávno Fritz Schwarz. Rastlinka sa v kultúre ujala, ale jej nálezisko sa na dlhé roky stratilo. Niečo o ňom sa podarilo zistiť Fitzovi a Betty Maurice, ktorí sa...

San Francisco de Teopan, OAX

1.8.2009 | 13
V San Francisco de Teopan sme sa zastavovali dosť často. Pri dedine sa udáva výskyt Echinocereus pulchellus ssp.. Mali sme smolu a nikdy sa nám ich nepodarilo nájsť.

V nadmorskej výške 2265 m n. m. sme na strome hneď vedľa odparkovaného auta...

San Francisco, SLP

1.8.2009 | 21
Prvý raz stojíme na tomto nálezisku s Jorgem Verduzcom 10.11.1991. Prichádzame v noci a hľadáme noclažisko. Zostávame stáť pri nízkom kopčeku, na ohni uvaríme rýchlu večeru a líhame do spacákov. V noci je poriadna zima. Ráno ukazuje teplomer minimálnu...

San Guillermo, Chih

1.8.2009 | 25
San Guillermo bola náhodná zastávka. Dostal som sa do Cd. Chihuahua a chcel som hľadať Mammillaria egregia. Popozeral som sa po scenérií okolo mesta a vybral som sa ku kopcom pri San Guillermo.

Vo výškach okolo 1537 m n. m., v kamenistom teréne,...

San Hipolito, BCN

1.8.2009 | 1
O Echinocereus hancocki písal kedysi pradávno Alfred Lau. Posielal aj fotografiu. Neskutočná rastlina. Šli sme s Mirom Halfarom za ňou úplne šialených 300 km po terasérii. Čistí blázni. Ale stála zo tú cestu!

V nadmorskej výške len okolo 30 m...

San Ignacio de Texas, NL

1.8.2009 | 14
O novom Turbinicarpus beguinii od San Ignacio sme sa dozvedeli nedlho po jeho náleze. Okolie sme dobre poznali. Častokrát sme tam hľadávali kaktusy.

Na sádrovcových kopčekoch sme vo výške asi 1767 m n. m. našli Turbinicarpus beguinii ssp. hintoniorum...

San Isidro, NL

1.8.2009 | 6
V sedemdesiatych rokoch našli Glass s Fosterom veľmi zaujímavú formu Turbinicarpus vierecki v južnom výbežku štátu Nuevo León. Opísali ju ako varietu major. Nezávisle od nich našiel Afred Lau vzdušnou čiarou nie príliš vzdialenú inú populáciu Turbinicarpus...

San Jose de Lachiguiri, OAX

1.8.2009 | 9
Ortegocactus macdougalli je ďalšou z dlhého radu špičkových rastlín predstavených Honzom Říhom. Spomínate si na Fričiánu Oaxaca - Země slunce? Dokonalé čítanie. Tým pádom ma tie ortegáče v Mexiku neskutočne priťahovali.

Pred cestou som sa snažil...

San Jose, QRO

1.8.2009 | 3
V lete 1995 sme sa častejšie objavovali v okolí Bernal. Monitorovali sme rozšírenie Turbinicarpus pseudomacrochele.

V nadmorskej výške asi 2150 m sme našli ďalšiu populáciu Turbinicarpus pseudomacrochele (0712), Mammillaria sempervivi (0711)...

San Juan Capistrano I, ZAC

1.8.2009 | 25
Kedysi dávno sme s Mirom Halfarom došli do San Juan Capistrano a pozorovali všetko, čo tam kedysi dávno objavil Afred Lau - famóznu Coryphantha tripugionacantha a dva echinocereusy - primolanatus a spinigematus. Krajinársky je to špička.
Tento raz...

San Juan Capistrano II, ZAC

1.8.2009 | 10
Keď v internetových novinách cact.cz referoval Pavel Pavlíček o novom poddruhu Echninocactus grusonii zo Zacatecasu, zdalo sa mi ako sen. Ako som sa neskôr dozvedel, originálny objav urobila nejaká nemecká partia. Priamo na pumpe v San Juan de Capistrano....

San Juan de Boquillas, COAH

1.8.2009 | 9
Pri Cuatrocienegas sa mala nájsť populácia tzv. crassispinum. To znamená, že by sa malo jednať o riedko otŕnenú capricornovitú rastlinu s čisto žltým kvetom. Starí majstri o nej veľa hovorili a písali, ale jednotlivé informácie boli a sú dodnes protichodné.

Populácia...

San Juan de Teotihuacan, MEX

1.8.2009 | 12
San Juan de Teotihuacan je malé mestečko, asi 50 km vzdialené od hlavného mesta Mexika. Na pyramídach sme sa spoznali s Cuate-m, mexickým remeselníkom, ktorý s celou rodinou robili a predávali obsidiánové sošky turistom v archeologickej zóne. Okrem toho...

San Juanito de Solis, NL

1.8.2009 | 14
Celkom podrobne si spomínam na nočnú jazdu s Alfredom Lauom z nálezísk v štáte Puebla späť do Fortin de las Flores. Pýtal som sa ho vtedy na mnohé fleky a zapisoval si jeho poznámky. Jedna z otázok patrila Echinocereus knippelianus ssp. kruegeri. Lau...

San Luis Potosi I, SLP

1.8.2009 | 51
Opäť veľký výlet na juh v apríli 1990. Z Huizache pokračujeme na juh. Ali opäť lúšti Charlieho Logbook a opäť sa triafa! Síce je už šero, ale aselliformisky nachádzame. Fotíme. Vezú ma na autobus do San Luis Potosí a lúčime sa. Ali s Jorgem sa začínajú...

San Luis de la Paz, GTO

1.8.2009 | 6
V šiestom čísle Kaktusov 1973 publikoval Jan Pechánek článok o veľkokvetých mamiláriách. Medzi inými tam bola aj fotografia kvitnúcej Mammillaria albiflora. Tiež som si vtedy povedal, že tieto rastliny musím mať niekedy doma. Netrvalo to ani dlho. Okolo...

San Miguel de Allende, GTO

1.8.2009 | 3
Ako píše česká Wikipedia, San Miguel de Allende je mexické mesto v štáte Guanajuato. Mesto bolo založené v roku 1542 pod názvom San Miguel el Grande. Prívlastok de Allende dostalo až v roku 1826 na počesť Ignacio Allende - jednej z významných osobností...

San Pablo, NL

1.8.2009 | 1
Jeden krátky výlet v okolí Cienega del Toro. Hľadali a našli sme vo výškach od 2295 do 2420 m n. m. Stenocactus multicostatus (1257) a Echinocereus knippelianus (1258). Pri návrate na cestu Matehuala - Saltillo sme ešte vo výške 2100 m n. m. našli populáciu...

San Pablo, SLP

1.8.2009 | 7
Ku koncu pobytu sme využívali každý voľný moment a skúšali sme niečo nájsť. Takto sme severne od Matehuala prebehli pár kopcov.

V nadmorskej výške okolo 1897 m n. m. sme pozorovali Thelocactus bicolor (1463), Echinocereus merkeri aff., Ferocactus...

San Quitin, BCN

1.8.2009 | 1
V nadmorskej výške asi 40 m sme pozorovali Mammillaria dioica v kvete, Dudleya sp., Ferocactus viridescens - fordii, Echinocereus maritimus, Mammillaria sp. zelená v kvete, Dudleya sp. a Stenocereus eruca.

San Rafael, COAH

1.8.2009 | 0
Začiatky kaktusárskej horúčky priniesli obrovské množstvo nových mien. Čo kopec, to meno. Vyznať sa v nich je dodnes ťažké, skôr nemožné. Chýba dokumentácia, herbárové položky. Aj by po sto rokoch zrejme veľa neposlúžili. Také bude asi aj meno Mammillaria...

San Rafael, NL

1.8.2009 | 7
Už v roku 1991 mi Jorge Verduzco spomínal, že jeden jeho priate našiel na ranči svojho otca krásnu mamillaria z komplexu lasiacantha s veľkým bielym kvetom. Tlačil som na Jorgeho, aby sa pokúsil nás dostať na rancho. Zbytočne.
Medzičasom sa v roku...

San Roberto I, NL

1.8.2009 | 8
San Roberto bola kedysi len odbočka do Galeany z cesty Matehuala - Saltillo. Potom sa na križovatku nasťahovali najrozličnejší policajti, čo v Mexiku neznamená nič dobrého.
V novembri 1994 sme sa v Mexiku stretli s Wernerom van Heekom, Edith, Stephanom...

San Roberto II, NL

1.8.2009 | 4
Echinocereus pulchellus je komplex veľmi zaujímavých a pestovateľsky atraktívnych rastlín. Stále som mal pocit, že sa mi nedarí nájsť ssp. sharpi. Ako som práve zistiť v poznámkach, videl som ho aspoň na troch miestach.

V rovine pri San Roberto,...

San Sebastian, MEX

1.8.2009 | -1
Mammillaria pringlei je taká zabudnutá rastlina. Aj keď sa každému páči niečo iné, nemožno o nej povedať, že by bola škaredá. Len len šialene nemoderná. Ľahko rastie a ochotne kvitne. Možno drobné semenáčky nie sú najpôsobivejšie, ale dospelá Mammillaria...

San Vicente, TAMPS

1.8.2009 | 3
Turbinicarpus saueri patrí medzi rastliny, ktoré objavil Hans Viereck. Mám k nemu nesmierne sentimentálny vzťah. Pred nejakými sto rokmi žil v strede kaktusového raja - v Jaumave. Našiel tu kopec zaujímavých vecí. Napr. spomínaný saueri. Hans Viereck...

Sandia El Grande, NL

1.8.2009 | 28
Je 15.4.1990. S Alim a Jorgem sa náhodou zastavujeme pri neprehliadnuteľnom trse Ferocactus stainesii pri Victoria La Grande. Ešte neviem, že o chvíľu nájdeme nový druh - Thelocactus rinconensis ssp. multicephalus.

Vo výške 1719 m n. m., alebo...

Sandia La Victoria, NL

1.8.2009 | 17
Potom ako sme v apríli 1990 našli Thelocactus rinconensis ssp. multicephalus pri Sandía El Grande, rozhodli sme sa pozrieť po nich aj po ceste južnejšie. Tak sme 12.11.1991 našli veľmi zaujímavé formy Thelocactus rinconensis ssp. multicephalus (0356),...

Santa Clara, NL

1.8.2009 | 1
Turbinicarpus booleanus, alebo Turbinicarpus mandragora ssp. booleanus bol jedným zo zaujímavých objavov na sádrovcoch v okolo Galeana. V borovicovom lese, vo výške okolo 2100 - 2200 m n. m. sme pozorovali Turbinicarpus mandragora ssp. booleanus (0643),...

Santa Gertrudis, NL

1.8.2009 | 69
Neskutočne krásne údolie okolo Santa Gertrudis. Krajinársky úžasné. Vegetácia zatiaľ intaktná a veľmi podobná tej od Matehuala. Veľmi rozmanitá vegetácia. V jednom súbore sú zahrnuté viaceré zastávky v údolí.

Santa Ines, BCN

1.8.2009 | 35
Santa Inés, či Cataviňa. Dva pojmy spájané s Echinocereus lindsayi. Fotografie sú z našich troch dní neúspešného hľadania v okolí Santa Inés. V každom prípade je treba okolie osady vidieť. Tie feráky sú neopakovateľne krásne.

V priebehu tých...

Santa Rita del Rucio, SLP

1.8.2009 | 17
V podadresári Santa Rita del Rucio sú zobrazené tri rôzne náleziská, ktoré ale od seba nie sú veľmi vzdialené.

Na prvom z nich, navštívenom prvý raz 8.10.1991, v nadmorskej výške 1750 m n. m. som pozoroval v úplne najvyšších partiách svahu Turbinicarpus...

Santa Rita, SLP

1.8.2009 | 3
Pred cestou do Mexika na jar 2004 som súrne zháňal nejaké dobré fleky. Jardo Šnicer mi pustil toto nádherné nálezisko.

V nadmorskej výške asi 1491 m, na kopci s typicou vegetáciou severnej časti štátu San Luis Potosi, sme našli Turbinicarpus...

Santa Rosa, NL

1.8.2009 | 12
Prvý raz sme začali seriózne hľadať geošky 4. a 5.1.1995. Videli sme mnohé zaujímavé rastliny a miesta. Jedným z nich objav vtedy neopísané telokaktusu - Thelocactus rinconensis ssp. hintoni pri Santa Rosa.

V nadmorskej výške okolo 1815 m n....

Santa Rosalia, BCN

1.8.2009 | 3
Ako píše Wikipedia, prvým Európanom, ktorý preskúmal Kalifornský záliv a jeho pobrežie bol Francisco de Ulloa v roku 1539. V roku 1701 založil Juan de Basaldúa Misiu Santa Rosalía de Mulegé v Mulegé. Gustave Eiffel, staviteľ Eiffelovej veže v Paríži,...

Santo Domingo, SLP

1.8.2009 | 7
Špičková lokalita pri Santa Domingo s veľkými Turbinicarpus lophophoroides. Pokiaľ sa nepodarí vymyslieť závlahy na tieto zasolené a presušené pôdy, budú mať turbinikarpusy raj. Potom bude rýchly koniec.

Na nálezisku vo výške okolo 1070 - 1100...

Siberia, NL

1.8.2009 | -1
Do okolia Siberia sme párkát "zablúdili". Okrem Echinocereus knippelianus ssp. reyesi sme chceli vidieť aj Mammillaria glassi ssp. siberiensis. Echinocereusy sme našli, mamiláie sa nám vidieť nepodarilo.

Pri jednej z návštev sme vo výške asi...

Sierra Obscura, SON

1.8.2009 | 15
Sierra Obscura bol jeden náš úžasný výlet pred Vianocami 1995. Keď som videl kadiaľ chceme jazdiť, napadol ma Lauov nález Graptopetalum bellum a Echinocereus rubispinus. Začalo sa horúčkovité zháňanie akejkoľvek informácie k náleziskám. Nebolo toho veľa....

Sierra Salamanca, TAMP

1.8.2009 | 6
Dlhá je história opätovného nájdenia typovej lokality v Sierra Salamanca v údolí Jaumave. Pôvodne boli rastliny, podľa originálneho opisu Boedekera, zbierané v roku 1925 Sauerom a Baumom. V roku 1928 poslal Baum rastliny do Európy a ešte v tom isto roku...

Sierra Salamayuca, Chih

1.8.2009 | 42
Echinocactus parryi. Kto by si nepamätal článok Honzu Říhu v Kaktusoch? Famózna rastlina. Určite stojí za cestu na americké hranice.

Kúsok od Cd. Juárez som pozoroval množstvo Echinocactus parryi (0186), Echinocereus dasyacanthus ssp. rectispinus...

Sierra Zamorano, QRO

1.8.2009 | 6
V Reppenhagenovej knihe je fotka Mammillaria hamiltonhoytea. Ako nálezisko uvádza Sierra Zamorano (alebo aj San Morano) v nadmorskej výške 3270 m.

Výlet do Sierra Zamorano je pekný, jednodňový výlet z hlavného mesta do štátu Querétaro.
Robím...

Sierra de Ovejas, COAH

1.8.2009 | 18
Špičkový nález A. Laussera, ktorý opísali Honzo Říha s Josefom Bušekom v KuaSe v roku 1986. Od začiatku sa rastlinky zdali podobné na Thelocactus bicolor, autori však volili opis vo forme samostatného taxónu.

Dlho sme nevedeli, kde Thelocactus...

Sierra de Parras, COAH

1.8.2009 | 54
Jedno z mála platných Fričových mien je Turbinicapus mandragora. Rastliny našiel Gustavo Aguirre Benavides a ukázal ich Fričovi. Ten, s najväčšou pravdepodobnosťou, uviedol Napina (či Echinocactus) mandragora ako katológové meno a následne bolo prekombinovávané...

Sierra de la Paila I, COAH

1.8.2009 | 48
O Sierra de la Paila som písal článok v Kaktusoch, zrejme vroku 1992.Medzičasom som sa tam znovu niekoľkokrát dostal, ale názor, že celá Paila je špičkové nálezisko som nezmenil.

Kým v roku 1990 som Sierra de la Paila obdivoval len z MEX 40...

Sierra de la Paila II, COAH

1.8.2009 | 2
V Sierra de la Paila sme strávili dosť času. Sú to čarovné hory, čas sa v nich zastavil a kaktusár tam má čas a pokoj na rozmýšľanie nad vážnymi vecami.

13.10.1991 sa s Jorgem motáme po rôznych kopcoch. Cez obed sa teplota na slnku vyšplhala...

Sierra de la Paila III, COAH

1.8.2009 | 20
Glass a Foster uvádzajú vo Field Notes Escobaria aguirreana v Caňon Verde v horách Sierra de la Paila. V Paile sme strávili veľa času, ale Caňon Verde sme nenašli. Na aguirreany som sa pýtal aj Alfreda Laua. Presne mi opísal miesto, kde ich pár našiel....

Sierra de la Paila IV, COAH

1.8.2009 | 34
Charlie Glass s partiou našiel v Sierra de la Paila Turbinicarpus valdezianus. Výborná informácia a keďže mám Charlieho poľné poznámky, nie je ťažké vytiahnuť flek.

Z auta vystupujeme asi vo výške 1405 m n. m.. Pomaly stúpame do svahu a pozorujeme...

Sierra de la Paila V, COAH

1.8.2009 | 1
Počas prvej cesty v Sierra da la Paila som sa venoval hlavne asrofytám. 13.10.1991 sme s Jorgem spali neďaleko banskej osady. Minimálna teplota v noci bola 4.9°C. Nadmorská výška nocľažiska bola okolo 1350 m n. m.. Po raňajkách sa začíname tlačiť do svahu....

Sierra de los Huicholes, ZAC

1.8.2009 | 25
Alfred Lau bol v zásade prvým kaktusárom, ktorý objavil Sierra de los Huicholes. Pochádzal odtiaľ niektorý z jeho žiakov, čo Lauovi umožnilo botanický prieskum regiónu. A ako bolo u Lau zvykom, bol to úspešný prieskum - Echinocereus pamanesiorum, Echinocereus...

Sierra del Doctor, QRO

1.8.2009 | 84
Napísať článok o Sierra del Doctor nebude ľahké. Musí to byť pravdivé a súčasne by som nechcel, aby sa podľa článku dalo nájsť nálezisko Turbinicarpus pseudomacrochele ssp. lausseri. Stručne povedané, najskôr treba 500 výškových metrov klesnúť od auta...

Sonoyta, SON

1.8.2009 | 10
Koncom šesťdesiatych, alebo začiatkom sedemdesiatych rokov naštívil juhozápad USA doc. Habermann z Plzne. K článkom boli publikované aj zaujímavé fotografie. Pre vtedajší Echinomastus erectocentrus udával náleziská v Ajo Mts.. A Sclerocactus erectocentrus...

Sultepec, MEX

1.8.2009 | 4
Sultepec je ďalšie z nálezísk Mira Straku. V lesoch nachádzame vo výškach asi 2380 m n. m. kvitnúce Oncidium tigrinum ssp. unguiculatum (0543), Oncidium sp. (0544), Lemboglossum sp. (0545), Oncidium sp. (0547) a Oncidium apterum (0546).

Tamazulapan, OAX

1.8.2009 | -1
Mammillaria kraehenbuehli je zaujímavou mamiláriou. Ako som sa neskôr dozvedel, bola nájdená úplnou náhodou. Niekto z partie z auta potreboval zastaviť. A toto nutkanie prinieslo objav novej rastliny.

Auto sme odstavili vo výške 1975 m n. m....

Tarimbaro, MICH

1.8.2009 | -1
V roku 1996 ma tlačil Boris Vrškový, aby som sa poobzeral aj po jeho chrástoch. Šialene ma to nebavilo. Ani v Mexiku, ani neskôr v Afrike. Na začiatku som mu ale nevedel povedať nie a počas letných prázdnin 1996 sme sa pár dní motali po Borisových "tutovkách"......

Taxco, GRO

1.8.2009 | 6
Ako píše česká Wikipedia, "Taxco (čti Tasko) je staré, koloniální mexické město ve státě Guerrero známé pro svou těžbu a zpracování stříbra. Město se nachází 200 km jihovýchodně od Ciudad de Mexico na staré cestě do Acapulca. Nadmořská výška města, které...

Tecamachalco, PUE

1.8.2009 | 27
Roman Staník mi pred prvou cestou pustil Mammillaria pectinifera od Tecamachalca. Bol som šťastný a vďačný.

Neďaleko osady, vo výške okolo 2100 m n. m. som okrem pekných Ferocactus robustus (0048 C), množstva Mammillaria elegans (0047), Coryphantha...

Tecolotes, ZAC

1.8.2009 | 10
Turbinicapus valdezianus pri Tecolotes našiel, myslím, Charlie Glass s Fosterom. Pred pánovanou dovolenkou doma v roku 1995 sme vyrazili na výlet po juhu Coahuily a východe Duranga. Naplánovali sme, pochopiteľne, aj Tecolotes. Mňa nesmierne priťahovali...

Tehuacan I, PUE

1.8.2009 | 61
Tehuacan je ďalšou z dlhého radu zastávok, na ktoré človek rád spomína. Aj keď dnešný stav sukulentných rastlín na tomto nálezisku je definitívny...

Prvýkrát som tu bol ešte s mamou 4.4.1990. Okrem niekoľkých zhorenísk sme videli pôvodnú a nedotnutú...

Teotitlan, OAX

1.8.2009 | 1
Do Mexika sme v robu 1994 prišli 1.7.. Už 9.7.1994 pricestoval Ali Lux a vymysleli sme rýchly výlet na juh. Prebehli sme fleky v Zapotitlan de Salinas, pozreli Mammillaria dixanthocentron a huitzilopochtlii a snažili sa dostať späť do hlavného mesta....

Tepeji del Rio, HGO

1.8.2009 | -1
Krátka zastávka kúsok od cesty MEX 57 Mexico - Querétaro, vo výške 2150 m n. m.. Na lúkach nachádzam Coryphantha asterias (1284), Opuntia platyacantha, Mammillaria magnimamma a Opuntia imbricata v kvete.

Tepotzotlan, MEX

1.8.2009 | 5
V niektorom bedekrovi som našiel fotku kríža s motívom štrkáča pred kostolom Apoštola Pavla v Tepotzotlan. Topotzotlan je malé mestečko, ktoré leží kúsok od prvej mýtnice na výpadovke na sever. Krátka zastávka stojí za tých pár minút.

Tepoztlan, MOR

1.8.2009 | 12
Tepoztlan je malé mestečko neďaleko hlavného mesta Mexika. V časoch, keď bolo Mexiko normálnou krajinou, bývalo obľúbenou víkendovou destináciou "chilangos" (hanlivé pomenovanie obyvateľov hlavného mesta). Dnes sa aj v štáte Morelos zabávajú kartely odrezávaním...

Tilcuautla, HGO

1.8.2009 | 10
Po príchode do Mexika skúšame hľadať po kopcoch v štáte Hidago. Neďaleko Tilcuautla nachádzame len Mammillaria magnimamma (0431), Ferocactus latispinus, Coryphantha sp., Opuntia platyacantha, Stenocactus sp. (0639) – dve kristáty a Echinocereus cinerascens.

Tlaltizapan, MOR

1.8.2009 | 5
Myslím, že Honzo Říha napísal pekný článok o okruhu Coryphantha elephantidens. Krásne fotky. Istý čas sme sa tomuto okruhu venovali. Väčšinu nálezísk, ako ich Honzo uvádza, sme nedikázali povtrdiť. To, samozrejme, neznamená, že tam nie sú. Len sa nedali...

Tolantongo, HGO

1.8.2009 | 8
Klasické nálezisko Turbinicarpus horripilus z Barranca Venados pozná zrejme každý. V literatúre sa objavilo pár poznámok o rozšírení horripilusov aj pri Ixmiquilpane. Skúsili sme šťastie teda aj z opačnej strany a boli sme úspešní.

V nadmorských...

Toluca, MEX

1.8.2009 | 7
Zablúdili sme do štátu Mexico a niekde pri Toluca sme narazili na túto fiestu. Mechulíni sa vedia dobre zabávať.

Tomichic, CHIH

1.8.2009 | 15
Na začiatku veľkej dovolenky s Mirom Halfarom okolo Vianoc 1995 sme sa museli najskôr dostať na sever. Obrázky sú z prvého skutočne kaktusárskeho dňa spred Basaseachic.

Na skalných formáciách v borovicovom lese, vo výške asi 1990 m n. m. pozorujeme...

Tonichi, SON

1.8.2009 | 2
Niekoľko obrázkov z auta z cesty Basaseachic - Yecora. Šli sme ju v noci. Je šialene dlhá aj cez deň.

Tula I, Tamps

1.8.2009 | 20
Do okolia Tuly sme zablúdili s Juanom v máji 1990. Nemali sme ani páru, čo všetko sa dá v okolí mestečka vidieť. A okolo Turbinicarpus ysabelae, ktorý tam Jardo Chvastek objavil, sme šli len pár metrov...

Po celodennom pachtení sa po kopcoch...

Tula II, TAMPS

1.8.2009 | 16
Kto z mexikofilov by nechcel vidieť Ariocarpus agavoides na prírodnom nálezisku? K tomu dobrý článok doc. Habermanna v Kaktusoch a Aliho Luxa s Romanom Staníkom v Kaktusy/sukulenty. Jednu vrúbľovanú rastlinu som kúpil u Babulica v Modre. Nebola to žiadna...

Tula III, TAMPS

1.8.2009 | 16
Tula je pod Moskvou a je známa výrobou pušiek. Tula v mexickom štáte Tamaulipas je takým pútnickym miestom kaktusárov. Ľudia sa chodia dívať na Ariocarpus agavoides, Astrophytum tulense, Turbinicarpus ysabelae a v neposlednom rade aj Ariocarpus kotschoubeyanus...

Tula IV, TAMPS

1.8.2009 | 2
Turbinicarpus ysabelae je spojené s meno Mexičana Ing. Castaňedu. Po opise sa rastliny stratili a veľmi dlho sa o nich nič nevedelo. Začiatkom deväťdesiatych rokov ich našli Talianmi Mosco a Zanovelo. Bolo to obrovské tajomstvo. Len do momentu, kedy sa...

Tula V, TAMPS

1.8.2009 | 22
Večer prichádzame do Rio Verde. Musíme nakúpiť do pustatín na severe. Okrem nákupu musíme aj večerať a potom po novej dialnici vyrazíme do Tuly prespať na nádherný flek Vojtu Myšáka s Lophophora williamsii ssp. koehresi a Ariocarpus kotschoubeyanus ssp....

Tula, TAMPS

1.8.2009 | 24
Tri fotky Tuly a pár fotografií z akejsi jarnej náboženskej oslavy v meste. Silno mi to pripomína Ku-klux-klan.

Stáli sme tu s Jardom na jar 2015 a s Liborom sme sa v novembri 2017 pokúsili dať v opraviť v Tule auto. Okrem toho sme sa pomotali...

Tzintzuntzan, MICH

1.8.2009 | 9
Španielska Wikipedia píše, že "Tzintzuntzan znamená v jazyku purépecha Miesto kolibríkov. Tzintzuntzan je tiež názvom mesta, okresu a tiež archeologickej zóny na severe mexického štátu Michoacán.".

Valle de Bravo, MEX

1.8.2009 | 2
Valle de Bravo je mestečko v mexickom štáte Mexico, ležiace pri Lago Avandaro. Z hlavného mesta Mexika je vzdialené iba dve hodiny jazdy autom, čím sa stalo dokonalou víkendovou destináciou pre obyvateľov hlavného mesta.

Valle de los Parrenos, COAH

1.8.2009 | 40
Valle de los Parreňos pre nás objavil Jorge Verduzco. Veľmi chcel vidieť Echinocereus delaeti a hľadal ho po Sierra de la Paila. Nakoniec uspel vo Valle de los Parreňos. Keď mi na bratislavskom letisku ukazoval pár fotografií, ani som nedýchal.

Prvá...

Varia 2014 - 10

1.8.2009 | 66
V roku 2014 mi končili nalietané míle v Miles and More. Nechať ich prepadnúť viac ako 140 000 je hlúposť. Veľmi som chcel ísť do Mexika. Mirovi Halfarovi sa to veľmi nepozdávalo. Dohodli sme sa, že začiatkom augusta 2014 vyrazíme spolu do Brazílie. Nakoniec...

Varia 2015 - 02

1.8.2009 | 130
V roku 2014 som oslávil päťdesiatku. Krásne chvíle s blízkymi. Dosť času na zamyslenia. Kaktusy hrajú v mojom živote veledôležitú úlohu, tak sa splietali v spomienkach a úvahách medzi deťmi, rodinou, kamarátmi. Začiatok marca 1990 bol zlomový tak v kaktusárskom,...

Varia 2017-11

1.8.2009 | 512
Napísať úvod k ceste v novembri 2017 bude ťažké. Zmeny, ktoré sa v Mexiku udiali v poslednom období, sa za posledných niekoľko mesiacov mimoriadne zintenzívnili. Životná úroveň chudobného obyvateľstva sa na mnohých miestach citeľne zlepšila. Na druhej...

Veracruz, VER

1.8.2009 | 2
Veracruz je mesto a prístav na pobreží Mexického zálivu. Založil ho Hernám Cortéz, neskorší dobyvateľ Mexika, v roku 1519.

Vergel, GTO

1.8.2009 | 9
V osemdesiatych rokoch opísal Helmut Rogozinsky v KuaSe krásnu a drobnú Mammillaria duwei. Meno dostala po predsedovi kolínskeho kaktusárskeho spolku. My sme sa vydali hľadať túto krásnu mamiláriu 22.7.1995.

V nadmorskej výške asi 2100 m n. m....

Villa Juarez I, SLP

1.8.2009 | 10
Okolie Cerritos, Las Tablas a Rio Verde v štáte San Luis Potosi je druhovo veľmi rozmanité. To robí oblasť zaujímavú pre mnohých kaktofylov.

V nadmorskej výške asi 1200 m pozorujeme začiatkom decembra 1994, na skalnatých terénoch, Astrophytum...

Villa Juarez II, SLP

1.8.2009 | 7
Nájdenie toho náleziska Turbinicarpus laui je zásluhou Charlieho poznámok. Spomínal som si niektorý z Charlieho článkov a pri hľadaní iných nálezísk som si všimol miesto zodpovedajúce opisu zabudnutému niekde v zadnom mozgu. Trafil som presne.

V...

Villahermosa, TAB

1.8.2009 | 5
Vilalhermosa je hlavné mesto štátu Tabasco. Nachádza sa na polceste medzi hlavným mestom Mexika a turistickým letoviskom Cancún. Mesto bolo založené v roku 1564 Diegom de Quijadom.

Vizarron I, QRO

1.8.2009 | 45
Strombocactus disciformis a opäť odvolávka na titulku v Kaktusoch 1979 a opäť František Hájek. Nechceli by ste takú skalku vidieť na vlastné oči? Pred odletom som sa s pánom Hájkom stretol a on mi pustil tie strombáče...

Ráno sa veziem autobusom...

Vizarron II, QRO

1.8.2009 | 2
Po článkoch Jana Pechánka, či Františka Hájeka o lophophorách som si veľmi prial vidieť tieto rastliny na prirodzených náleziskách. Prvý raz sa mi to podarilo až 8.11.1991. Spolu s Jorgem Verduzcom sme v nízkom poraste kríkov našli nedotknuté populácie...

Vizarron III, QRO

1.8.2009 | 2
Pokračujeme ďalších pár kilometrov severne od predchádzajúcej zastávky a pozorujeme Mammillaria parkinsonii (0335), Coryphantha erecta (0336), Astrophytum ornatum (0337), Strombocactus disciformis, Echinocactus platyacanthus, Thelocactus leucacanthus...

Volcanes

1.8.2009 | 35
V podadresári Volcanes, alebo po slovensky Vulkány sú fotografie z troch najvyšších vrchov Mexika. Najvyššou horou Mexika je osamotene stojaci Pico de Orizaba (5610 m n. m.). Určite najznámejším kopcom v Mexiku je druhá najvyššia hora, Popocatepetl (5462...

Xichu, GTO

1.8.2009 | 18
Turbinicarpus alonsoi mal byť (nemám túto informáciu potvrdenú) objavený partiou okolo Helmuta Nagla niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov. Nechceli, aby sa na náleziská vybrali supy a tak sa rozhodli nepublikovať opis aj keď s rizikom, že tieto krásne...

Xochitlan, HGO

1.8.2009 | 1
Len tak bezcieľne sme chodili hľadať po vápencových kopcoch v štáte Hidalgo. Našli sme len vyústenie obrovských kalánov odvádzajúcich z hlavného mesta odpadové vody. Vytláralo to obrovskú penu a šialene to smrdelo.

Na kopcoch pri Xochitlane sme...

Yecora, CHIH

1.8.2009 | 4
Do Yecory sme prišli neskoro v noci 18.12.1995. Našli sme tam voľnú izbu na prespanie a bez zaváhania sme ju využili. V Yecore bola šialená zima, ale v našej izbe tiež. Vonku bol sneh a my sme spali v posteliach v zimných bundách.

Na druhý deň...

Z. A. Bonampak, CHIS

1.8.2009 | 39
Ako píše španielska Wikipedia: “Bonampak je archeologickou zónou mayských idiánov. Nachádza sa v štáte Chiapas. Od neďalekého Yaxchilánu, od ktorého bol v minulosti závislý, je vzdialený len približne 30 km. Zdá sa, se všetky budovy boli postavené medzi...

Z. A. Calixtlahuaca, MEX

1.8.2009 | 12
Podľa španielskej Wikipedia, Calixtlahuaca (v jazyku náhuatl znamená “dom v rovine”) je archeologická zona z Postklasického obdobia. Nachádza sa blízo mesta Toluca v štáte Mexico. Kultúra, ktorá vybudovala Calixtlahuaca bola známa ako “matlatzinca” a...

Z. A. Chichen Itza, YUC

1.8.2009 | 65
Ako píše česká Wikipedia, "Chichen Itzá je zrúcanina mayského mesta na polostrove Yucatan. Pochádza z neskoro klasického až neskoro postklasického obdobia (cca. 600 - 1500 p. Kr.). Názov Chichen Itza pochádza z mayského Chich´en Itza, čo znamená V ústach...

Z. A. Coba, QUIN

1.8.2009 | 9
Cobá je archeologické nálezisko vzdialené asi iba 40 km severozápadne od Tulum.

Podľa španielskej Wikipedia najväčšia časť mesta bola postavená v polovici klasického obdobia mayskej civilizácie medzi rokmi 500 – 900 p. Kr.. Počas svojho vrcholu...

Z. A. Edzna, CAMP

1.8.2009 | 15
Edzná je, podľa španielskej Wikipedia, archeologická zona nachádzajúca sa v mexickom štáte Campeche.

Prvé dôkazy o osídlení sa datujú okolo roku 400 pr. Kr., kedy sa tu obyvateľstvo začalo venovať poľnohospodárstvu. Vytvorila sa organizovaná...

Z. A. El Tajin, VER

1.8.2009 | 19
El Tajín, je podľa španielskej Wikipedia predkolombovská archeologická zóna blízo mesta Papantla v štáte Veracruz. Predpokladá sa, že El Tajín bol hlavným mestom impéria Totonakov a dosiahol svoj najväčší rozmach medzi rokmi 800 – 1150 p. Kr.. V jazyku...

Z. A. Kabah, YUC

1.8.2009 | 13
Kabáh je archeologické nálezisko v štáte Yucatán, juhovýchodne od Uxmalu. Podľa španielskej Wikipedia pochádza meno Kabah zo starej mayčiny a znamená “Tvrdá ruka”. Alternatívny názov "Kabahuacan" znamená "Kráľovský had v ruke ".

Oblasť bola obývaná...

Z. A. Labna, YUC

1.8.2009 | 13
Labná je, podľa španielskej Wikipedia, staré ceremoniálne stredisko mayskej civilizácie v štáte Yucatan.

V mayčine znamená Labná "Starý, alebo Opustený dom". V archeologickej zóne sa nachádza dvojposchodový palác. Najznámejšou súčasťou zóny je...

Z. A. Las Higueras, VER

1.8.2009 | 2
Podľa mexického Instituto Nacional de Antropología e Historia je archoelogická zóna Las Higueras dôležitým strediskom totonackej kultúry z rokov 600 až 900 p. Kr..

Z. A. Malinalco, MEX

1.8.2009 | 11
Malinalco je mestečko v štáte Mexico. Nad mestom leží Cuauhtinchan, archeologická zóna.

Podľa španielskej Wikipedia, archeologická zóna Cuauhtinchan patrí do postklasického obdobia. Nachádza sa tu stavba nazývaná Cuauhcalli, čo znamená "Dom Slnka",...

Z. A. Mitla, OAX

1.8.2009 | 13
Ako píše česká Wikipedia, "Mitla je významná zapotécká a mixtécká archelogická lokalita ležící v centru obce San Pablo Villa de Mitla. Nachází se ve státě Oaxaca přibližně 40 km východně od města Oaxaca de Juárez.

Název lokality v zapotečtině...

Z. A. Monte Alban, OAX

1.8.2009 | 12
Ako píše česká Wikipedia, "Monte Albán (volně přeloženo Jaguáří vrcholek) jsou pozůstatky města rozkládajícího se v nadmořské výšce 400 metrů nad údolím Oaxaca v oblasti jižního Mexika. Monte Albán bylo nejvelkolepější zapotécké město jde o jedno z nejstarších...

Z. A. Palenque, CHIH

1.8.2009 | 18
Ako píše česká Wikipedia, Palenque je mayská archeologická lokalita, nachádzajúca sa v blízkosti rieky Usumacinta v mexickom státe Chiapas.

Palác je komplex niekoľkých prepojených budov postavených počas viacerých generácií. Palácové budovy sú...

Z. A. Quiahiuztlan, VER

1.8.2009 | 6
Archeologická zóna Quiahuiztlan, len niekoľko kilometrov severne od prístavu Veracruz sú úžasnou pamiatkou na civilizáciu Totonakov. V čase svojho najväčšieho rozmachu, v rokoch 900 - 1200 pr. Kr., dosahovala jeho populácia až 15 000 obyvateľov.

Quiahuiztlan...

Z. A. Sayil, YUC

1.8.2009 | 12
Ako opäť píše španielska Wikipedia, Sayil je archeologické nálezisko nachádzajúce sa na polostrove Yucatan, asi 7 km od archeologickej zóny Kabáh, 5 km od Xlapak a asi 5 km od Labná.

Sayil bol založený okolo roku 800 p. Kr.. Mesto dosiahlo svoj...

Z. A. Teotihuacan, MEX

1.8.2009 | 107
Ako sa uvádza v českej Wikipedia, "Teotihuacán je jedna ze starých mezoamerických kultur, mezi 1. a 8. stol. n. l. nejvýznamnější náboženské centrum celé Střední Ameriky. Zříceniny Teotihuacánu leží dnes necelých 50 kilometrů severovýchodně od Mexico...

Z. A. Tonina, CHIS

1.8.2009 | 13
V polovici júla 1996 sme s Polívkovcami vyrazili na veľkú cestu po polostrove Yucatan. Videli sme už Bonampak aj Yaxchilan. V každom z týchto nálezísk sme mali šťastie na počasie. Do Toniná sme šli v hustom daždi. Napriek tomu bola návšteva Toniná veľmi...

Z. A. Tula, HGO

1.8.2009 | -1
Podľa španielskej Wikipedia bola Tula, alebo Tollan – Xicocotitlan hlavné mesto toltéckej ríše. V X. až XII. storočí p. Kr. Bola Tula strediskom moci v údoliach Mexika a Puebla – Tlaxcala. Jej moc v tom čase siahala až na polostrov Yucatan, do El Salvadoru...

Z. A. Tulum, QUIN

1.8.2009 | 27
Tulum bola opevnené mesto mayskej kultúry na pobreží Karibského mora. Dnes je jednou z hlavných atrakcií na Mayskej riviére.

Hoci sa v Tulume našli nápisy, ktoré sú datované v roku 564 p. Kr., väčšina dnešných budov bola postavená v rokoch 1200...

Z. A. Uxmal, YUC

1.8.2009 | 53
Česká Wikipedia hovorí, že „Uxmal (vyslovováno "Ušmál") je ruina velkého a kulturně významného mayského města v Mexiku. Leží na poloostrově Yucatán asi 80 km jižně od Méridy v mírně zvlněné krasové oblasti. Město zažilo svůj rozkvět na konci 10. století...

Z. A. Xlapak, YUC

1.8.2009 | 7
Xlapak, alebo Xlapac v jazyku Mayov znamená Staré steny. Ako píše nemecká a anglická Wikipedia, je to staré mayské mesto, ktoré sa nachádza v centre regiónu Puuc. Spolu so susednými archeologickými lokalitami Kabáh, Labná, Sayil a Chacmultún tvorí skupinu...

Z. A. Xochicalco, MOR

1.8.2009 | 5
Ako uvádza česká Wikipedia, "Xochicalco je archeologická lokalita nacházející se ve státě Morelos přibližně 70 km jižně od Ciudad de México. Od roku 1999 figuruje na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO. Svého největšího rozkvětu a vrcholu dosáhlo...

Z. A. Yagul, OAX

1.8.2009 | -1
V českej Wikipedia môžte nájsť, že "Yagul je současná archeologická lokalita a bývalý zapotécký prehispánský městský stát na jihu Mexika. Nachází se 36 km jihovýchodně od města Oaxaca de Júarez. V zapotéčtině výraz Yagul znamená „starý klacek“ či „starý...

Z. A. Yaxchilan, CHIS

1.8.2009 | 63
Yaxchilán je, podľa španielskej Wikipedia, mesto mayskej civilizácie postavené na brehu rieky Usumacinta. Svoje súčasné meno dostal v modernej dobe. Jeho pôvodné meno malo byť Pa´Chan.

Yaxchilán bolo dôležité mesto a mal rozhodujúcu moc v povodí...

Z. A. Zempoala, VER

1.8.2009 | 4
Zempoala, alebo Cempoala je podľa nemeckej a španielskej Wikipedia mesoamerické mesto, ktoré bolo založené niekedy okolo roku 1200 p. Kr.. Názov mesta znamená Miesto dvadsiatich studní. Bolo jedným z najväčších miest Mexického zálivu a hlavným mestom...

Zacatecas, ZAC

1.8.2009 | 1
Ku koncu pobytu v roku 1998 sme sa dostali aj k mestu Zacatecas. Na holom kopci sme vo výške asi 2607 m n. m. sme pozorovali Stenocactus zacatecasensis (1351), Mammillaria zacatecasensis (1352) a Mammillaria uncinata.

Zapotitlan de Salinas I, PUE

1.8.2009 | 48
11.4.1990 ma Toni Hofer zobral na výlet. Mal požičanú Tsuru a cestovanie autom za kaktusmi bol rozmer, aký som dovtedy nepoznal.

Vyrážame z Fortin, musíme prekonať pas smerom k Tehuacan. Ponúka mi dve alternatívy. V prípade pekného počasia Mammillaria...

Zapotitlan de Salinas II, PUE

1.8.2009 | 41
Pokračovanie výletu s Tonim Hoferom 11.4.1990. Južne od Zapotitlan de Salinas ma zobral Toni na flek s Peniocereus, či Echinocereus viperianus. Tie rastliny ma fascinovali. Zastavoval som tam pomerne často - minimálne šesťkrát!

Prvá návšteva...

Zapotitlan, PUE

1.8.2009 | 5
8.12.1997 sme boli s Mirom Halfarom na druhom nálezisku Mammillaria solisiodes pri Zapotitlan. V nadmorskej výške 1720 m sme na svažitých kamenistých lúkach pozorovali populáciu trochu odlišnú od Lauovho fleku pri Petlalcingo. Okrem Mammillaria pectinifera...

Zaragosa I, NL

1.8.2009 | 21
Každý záujemca o rod Turbinicarpus si pamätá meno Turbinicarpus subterreneus ssp. zaragosae (originálny opis hovoril o var. zaragosae). Rastlinky našiel na sádrovcoch Alfred Lau a dal im meno po dedinke, pri ktorej rastú. Zaragosa je v porovnaní s Aramberri...

Zaragosa II, NL

1.8.2009 | 31
Tento výlet je dokonalým obrazom mojej nesprávnej predstavy o Mexiku v tom čase. Mal som dokonale naštudovanú literatúru a bol som presvedčený, že sa bez auta dostanem zo Zaragosa do La Encantada. Tam niekde bol udávaný Echinocereus knippelianus ssp....

Zimapan, HGO

1.8.2009 | 5
Návšteva Zimapanu bola súčasťou dlhého výletu s Jorgem Verduzcom na juh. 7.11.1991 bola nočná minimálna teplota 7.5°C, ale už o 6:45 ráno bolo 11.3°C. Cestou ku Cadereyte sme pozorovali Coryphantha radians (0315), Thelocactus leucacanthus, Mammillaria...
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com