Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Catavina, BCN

Baja California. Opäť slovné spojenie, ktoré pozná každý kaktusár. Šperkom najkrajším je Echinocereus lindsayi.

Dlho sme cestu odkladali. Nechcelo sa mi trepať tisíce kilometrov bez reálnej šance túto rastlinu vidieť. Niekedy koncom roku 1996 volal Miro, že Heinz Swoboda mu pustil niejaké podrobnosti k fleku a že by sme to mohli nájsť. Tým pádom bolo o osude najbližšej dovolenky rozhodnuté. Február je dobrý mesiac aj na pozorovanie veľrýb v zátokách na Baja a my sme 4.2.1997 mierili ku Cataviňa. Neurčili sme si počet dní koľko budeme lindsaye hľadať. Mali sme dosť času.
V okolí Cataviňa sme sa motali už tretí deň. Viedli sme množstvá bežných rastlín z okolia. Stovky Ferocactus gracilis, Cylindropuntia sp., Echinocereus trsovitý biely, nejakú háčkovitú Mammillaria sp, Pachycereus pringlei, Idria columnaris (1135), Pachycormus discolor, dalšie dva trsovité Echinocereusy a Stenocereus schottii. Len tie lindsaye stále nie. Boli sme už dosť nervózni. Nakoniec sme prehlásili Swobodov údaj za nesprávny. Rozhodli sme sa pokračovať ďalej. Nakoniec skúšame ešte jeden vjazd z cesty. Po pár metroch definitívne zapadnem a musíme vyhrabávať Explorera. Zlé, zlé.

Keď sa vrátime na cestu sme porazení. Lindsaye sme teda definitívne nenašli. Debatujeme s Mirom a zrazu si všimneme, že Swobodov opis miesta presne zodpovedá tomu, čo vidíme z auta! STOP a hľadať. Stále mám ideu, že musím vidieť aspoň múmiu Echinocereus lindsayi v prírode. Nevieme nič nájsť. Baby sa už vracajú k autu. Miro sa vracia pomaly tiež. Len ja behám ako stavač a nechcem sa vrátiť k autu. A vtedy nájdem tú múmiu. Kričím na ostatných. Postupne nachádzam viac rastlín a nakoniec sme našli peknú populáciu veľkých Echinocereus lindsayi (1136)! Super. Nakoniec sa to podarilo.
Nájdenie Echinocereus lindsayi nás 6. februára 1997 stálo množstvo síl a námahy. Aj napriek tomu, že sme mali sme dobrý opis miesta od Heinza Swobodu. Nech mu je zem ľahká. A ak Vás nejaká skupina kaktusárov bude presviedčať, že flek našla len tak - cieľavedomým hľadaním, neverte im. Kecajú!
 
 
 
 

Táto múmia prezdradila populáciu Echinocereus lindsayi (1136).

Echinocereus lindsayi (1136).

Echinocereus lindsayi (1136).

Echinocereus lindsayi (1136).

Nerád robievam fotky v štýle "JA A ...". Pri Echinocereus lindsayi (1136) v roku 1997 som nedokázal odolať.

Echinocereus lindsayi (1136).

Echinocereus lindsayi (1136).

S Mirom na fleku Echinocereus lindsayi (1136).

Echinocereus lindsayi (1136).
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com