|
Tula III, TAMPS
Tula je pod Moskvou a je známa výrobou pušiek. Tula v mexickom štáte Tamaulipas je takým pútnickym miestom kaktusárov. Ľudia sa chodia dívať na Ariocarpus agavoides, Astrophytum tulense, Turbinicarpus ysabelae a v neposlednom rade aj Ariocarpus kotschoubeyanus fa. albiflorus. Kým sa neotvorili dvere a nemali sme prístup ku kvalitnému materiálu, boli to absolútne špeky. Po zmene spoločenského systému sa zmenil aj náš, kaktusársky život. Neprístupné mená sa stali bežnými. Ja osobne by som ku klasickým rastlinám radil aj „kočubeyky“. Vždy ma poteší, keď v cudzej zbierke vidím pár rastliniek.
Ariocarpus kotschoubeyanus bol dlho známy ako najdrahší kaktus (pomer váha a cena), ktorý sa v histórii predal. Píšem bez poznámok a teda po overení údajov tieto riadky možno prepíšem. Salm – Dyck mal za rastlinku niekedy v deväťnástom storočí zaplatiť 250 dolárov, čo bolo viac akoby bola tá kočubeyka zo zlata.
Pretože ešte nenastal čas napísať celú pravdu priznávam len, že som za oveľa menšiu rastlinku zaplatil 1000 USD! A kúpil som dve!! Rozmýšľate, čo to je za kaktus? Je vysoko pravdepodobné, že ho máte v zbierke. Ešte by som sa vrátil k tým cenám. Je vysoko pravdepodobné, že 250 USD z roku 1850 je oveľa viac ako 1000 USD z konca dvadsiateho storočia. To sú už ale filozofické debaty.
V typickej kočubeykovej rovine pozorujeme pri Tule Ariocarpus kotschoubeyanus fa. albiflorus (0218), Coryphantha palmeri, Echinocactus horizonthalonius, Echinocereus pentalophus, Opuntia microdasys, Opuntia imbricata, Stenocactus crispatus, Sclerocactus uncinatus a Mammillaria zubleri.
Až dorobím poznámky k všetkým súborom, pripravím aj výrezy bez čiernych okrajov na niektorých obrázkoch kotschoubeyanusov. Ospravedlňujem sa.
|
|