Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

San Luis de la Paz, GTO

V šiestom čísle Kaktusov 1973 publikoval Jan Pechánek článok o veľkokvetých mamiláriách. Medzi inými tam bola aj fotografia kvitnúcej Mammillaria albiflora. Tiež som si vtedy povedal, že tieto rastliny musím mať niekedy doma. Netrvalo to ani dlho. Okolo roku 1977 sa objavili importy u Uhliga a podarilo sa mi dva kúpiť. Jeden skapal hneď, druhému to trvalo trochu dlhšie.

Keď som v 1990 stretol v Mexiku Toniho Hofera spomínal mi, že nálezisko znovu objavil Werner Reppenhagen. O rok neskôr, pred druhou cestou, mi Toni ten flek aj pustil. Detský sen sa mohol naplniť. 20.10.1991 som zostal stáť na tom správnom mieste a vo výške okolo 2100 m n. m. som nad Mammillaria herrerae ssp. albiflora (0275) prežíval skutočné šťastie mladého kaktusára. Okrem nich som pozoroval ešte Coryphantha erecta, Mammillaria uncinata, Opuntia platyacantha, Opuntia imbricata, Stenocactus sp., Sclerocactus crassihamatus (0738). Neskôr som sa na tomto fleku zastavil ešte dva razy.

Pri Mammillaria herrerae ssp. albiflora sa nemôžem krátko nezastaviť aj s niekoľkými poznámkami k pestovaniu. Po mnohých rokoch pestovania najrozličnejších mexických rastlín môžem povedať že pre mňa je Mammillaria herrerae ssp. albiflora takmer nepestovateľná. Najskôr sa mi šialene vytiahli (okolostojace napr. Turbinicarpus horripilus sú dokonalé). Potom väčšina z nich skapala. Zostali mi ešte dve. Budúci rok to presadím a uvidím, či sa to nezlepší. Lebo zhoršiť sa to nemôže...

Posledné dva obrázky Stenocactus crispatus sú z náleziska východne od San Luis de la Paz, od Xichu v štáte Guanajuato.
 
 
 
 

Mammillaria herrerae ssp. albiflora (0275).

Mammillaria herrerae ssp. albiflora (0275).

Stenocactus crispatus.

Stenocactus crispatus.

Sclerocactus crassihamatus (0738).


Mammillaria herrerae ssp. albiflora (0275).
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com