Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Rio San Jose I, NL

Pri ceste v októbri 2014 sa dlho motáme okolo Galeany. Nakoniec sa rozhodujeme vyraziť na krátku foto návštevu na flek geohintonii. Cestou v údolí nás zastavuje miestny čavo. Upozorní nás, že je zakázané kopať geohintonie a aztékia. Len on mám môže dať povolenie na vstup a pýta si za to nejakú nehoráznosť. Ja odporúčam sa otočiť, aby si so svojim povolením mohol vyčistiť vlastnú prdel. Ostatní ale fotiť chcú a nakoniec zjednajú nejakú sumu. Chlapík nám vystaví "potvrdenie" o zaplatení a my pokračujeme ďalej do údolia. O chvíľu nás zastavuje ďalšie auto. Ďalší čavo a tá istá story. Ukazujeme mu "potvrdenie" a on je nešťastný, že ho predbehol iný výpalník.

Nakoniec zastaneme stáť na geoškách. Vybiehame von z auta na sádrovce. Je čas obeda. Meteostanica ukazuje v tieni 52% vzdušnú vlhkosť a 32,9°C. Pobehujeme v nadmorských výškach medzi 1266 a 1390 m n. m.. Na slnku ukazuje meteostanica menej ako 25% vzdušnú vlhkosť a 51,2°C! Okrem početných Aztekium hintonii a Geohintonia mexicana pozorujeme Thelocactus bueckii a Neolloydia conoidea.

Počas krátkeho fotenia registrujem veľké množstvo rastlín, ktoré majú odrezaný vegetačný vrchol. Myslím si, že toto by mohol byť miestny spôsob zberu semien. Veľmi ekologický. Klobúk dolu. Ako sa spievavalo v sovietskej častuške: "Kakaja natura, takaja kultura". Poznáte aj ďalšiu slohu? Ostatní behajú po kopci. Ja si sadám pod juku a zapaľujem Romeo a Julietu. Vznášam sa na obláčkoch dymu. V tomto neopakovateľnom momente duša mladne. Som o tom hlboko presvedčený.
 
 
 
 
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com