Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Mision San Borja, BCN

Po úspešném výlete za Ferocactus gatesi sme pokračovali cez Mision San Borja na juh. Práve tu nás čakali úchvatné ferokaktusy. Jedna z fotiek bola použitá aj na titulku do špeciálu o klimatických podmienkach Mexika.

Prvá zastávka len na "próbu". Vo výške 285 m n. m. nachádzame krásnu Mammillaria insularis (1139), Mammillaria sp., Fouqueria sp., Yucca sp., veľmi pekné Ferocactus peninsulae ssp. coloratus, Cylindropuntia sp. dlhé úzke články.
Pokračujeme ďalej a vo výške 365 m n. m. nás donútili zastaviť nádherné Ferocactus peninsulae ssp. coloratus (1143). Okrem nich pozorujeme Dudleya sp. (1140), Echinocereus ferreianus (1141), Mammillaria sp. háčkovitá (1142) - mohla by to byť aj Mammillaria tetrancistra, len toto si práve v tom momente neuvedomujeme. Ďalej Cylindropuntia sp. dlhé tŕne, Stenocereus eruca, Echinocereus trsovitý, Bursera sp., Stenocereus schottii, Pachycereus pringlei a Stenocereus eruca.

Podľa anglickej verzie Wikipedia bola Mision San Borja založená v roku 1762 jezuitom Václavom (Wenceslaus) Linck - om, pôvodom z Čiech, pri osade pôvodných indiánov kmeňa Cochimí, západne od Bahía de los Ángeles. S výstavbou budov sa začalo v roku 1759. Kamenný kostol bol dokončený v roku 1801. Misia bola opustená v roku 1818 kedy odtiaľto zmizla populácia pôvodných obyvateľov.
 
 
 
 

Ferocactus peninsulae ssp. coloratus (1143).
Ferocactus peninsulae ssp. coloratus (1143).

Echinocereus ferreianus (1141).

Ferocactus peninsulae ssp. coloratus (1143).

Mammillaria insularis (1139).

Echinocereus sp. trsovitý.Úchvatná krajina na Baja California.

Ferocactus peninsulae ssp. coloratus (1143).

Krajinársky je Baja California skutočná špička.

Ferocactus peninsulae ssp. coloratus (1143). Na týchto obrázkoch sa potvrdzuje, že každý si na fotenie, či opis rastlín vyberá práve tie najfotogenickejšie. Tak ako v živote, šedé myšky nemajú šancu.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com