Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Cerro Gordo, MEX

Mammillaria bonavitii a Cerro Gordo v štáte Mexico bola informácia z Reppenhagenovej monografie. Kúsok od hlavného mesta. Prvýkrát som bol Mammillaria bonavitii pozrieť v auguste 1997.
Druhá návšteva s Igorom Drábom mala po sociálnej stránke oveľa silnejší náboj. Cestou na Cerro Gordo nad archeologickou zónou Teotihuacan sme zostali stáť v poslednej dedinke pod kopcom. Babka tam pripravovala carnitas (vo veľkom hrnci varené, či v oleji pečené prasa). Ráno sme boli hladní, tak sme si to celé objednali.

Autom sme vystúpali až do výšky 2485 m n. m. a hneď vedľa auta pozorovali Mamillaria magnimamma (1227), Ferocactus latispinus (1228), Mamillaria uncinata, Opuntia imbricata a Agave sp.. Pokračujeme ďalej a vo výške 2710 m n. m. nachádzame aj Mammillaria bonavitii (1229). Našli sme krásne kvitnúť Senecia, takže sme sa chvíľu zdržali.

Cestou dolu stojíme pri babke, všetky tie carnitas sme spráskali. To ešte babka nevidela. Závideli nám všetci túlaví psi zo širokého okolia. Historka má svoje pokračovanie. Aby bola jasná pointa, treba sa vrátiť do roku 1996, kedy zavítala do Mexika Lúčnica.
V roku 1996 bolo čapované pivo v Mexiku veľmi vzácne. Ja som poznal v celom hlavnom meste len jedinú reštauráciu s čapákom - El Caminero pri Monumento de la Revolución. Zvukár Lúčnice, Roman Čižmár, našiel v meste ďalšiu, štýlovú krčmu s čapákom. Samozrejme sa so zážitkom podelil.
Ako píšem na inom mieste, chodieval som občas z roboty na grilované bravčové kolienka do neďalekej tržnice. Po kolienku som si dával v tejto krčme jedno čapované a mastil späť do roboty. Keď sme sa s Igorom podvečer vrátili do mesta, pozývam ho na bravčové koleno. Obžerstvo sme zopakovali a volám Igora na jedno čapované. Kto by odmietol. Jedno pivo sa cítilo osamotené a prišlo druhé až sa to zvrtlo do úplne šialenej pitky. Keď sme už nevládali piť, volám čašníka, že zaplatím. Platím a pýtam sa ho, či už v živote videl niekedy niekoho, kto by dokázal vypiť toľko piva. Odpovedá s kamennou tvárou - "áno, boli tu nejakí ľudia zo Slovenska"! Opité hlavy to považovali za vtip storočia.
 
 
 
 

Senecio praecox.

Opuntia sp..

Kvitnúcim Senecio praecox sa nedalo odolať.

Pohľad zo Cerro Gordo na archeologickú zónu Teotihuacan.

Mammillaria bonavitii (1229).

Senecio praecox.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com