Úvod   |   Galeria   |   Napíšte mi
 


 
 

Araguaiana, Goias

Na hraniciach štátov Mato Grosso a Goias je rieka Rio Araguaia už impresionantná. Niekde tam je mestečko Araguaiana. O Rio Araguaia hovorí česká Wikipedia:"Araguaia (portugalsky Rio Araguaia) je řeka v Brazílii. Na horním toku tvoří hranici mezi státy Mato Grosso a Goiás a na dolním toku zase mezi státy Pará a Tocantins. Je 2630 km dlouhá." Aby sme vedeli o čom hovoríme, 2600 km je vzdušná vzdialenosť Bratislava - Istanbul. Tam a späť. Miro tam niekde kedysi našiel krásny flek diskokaktusov. Dnes hľadáme niečo, čo mu stálo za cestu sem.

Skúšame šťastie cez google mapy a vlastné nohy, či supie oko. Neúspešne. Pýtame sa. Ľudí je tu málo. Nakoniec náhoda ako obyčajne. Jeden chlapík reaguje na fotku, že to tu rastie. Berie nás na Fazendu. Vysvetľujeme majiteľovi, čo hľadáme a kvôli čomu. Po kravských zadkoch, ktoré vidí celé dni, sme mu aj my sympatickí. Súhlasí. Posiela chalana s nami a ten úplne spoľahlivo ide na flek. Boli tam. Tzv. Discocactus cangaensis. 354 m n. m.. Podľa Kew aj IPNI je to synonymum Discocactus heptacanthus.
 
 
 
 

Discocactus heptacanthus (cangaensis).Rio Araguaia.


Discocactus heptacanthus (cangaensis).

Kompa na Rio Araguaia.

Supím okom hľadáme aj diskokaktusy. Dnes sa nám to nepodarilo.


Nocovať sa chystáme v Diorama. Kúsok pred mestečkom narazáme na ceste na dve korytnačky. Ratujeme im životy. Predtým ich aspoň pofotíme.


Rio Araguaia.

Discocactus heptacanthus (cangaensis). Na tomto nálezisku rastie v lese. Skoro v úplnom tieni.Cenník na kompe.Kompa na Rio Araguaia zo supieho oka.
 
 
Copyright 2009 Milan Zachar. Všetky práva vyhradené.   |   cactuszachar@gmail.com